Pregled 35. kola: Još malo pa nestalo!

Još malo pa nestalo. Vikend iza nas donio nam je pretposljednje kolo 1. moč…ovaj, hrvatske nogometne lige. Odlukom Saveza, Zadar iduće sezone neće biti prvoligaš pa mu je susret u Koprivnici na oproštaju Davora Vugrinca bio revijalan, Hajduk je svladao Zagreb iako gotovo nije imao doticaj s loptom, Rijeka se pobjedom oprostila od Kantride, a nedjelja nam je donijela prijateljski remi Istre i Dinama te šestominutni blitzkrieg Splita protiv Lokomotive. Nakon ovoga kola neke stvari su jasnije, ali uzbuđenja neće nedostajati ni u posljednjem kolu.

Slaven Belupo mdash; Zadar 2:0
Zadar nije dobio licencu za natjecanje u 1. HNL iduće sezone. Jednom odlukom komisije HNSmdash;a pale su u vodu sve pobjede Zadra u drugom dijelu sezone. Bit će ovo, osim toga, i prvi trenerski neuspjeh Igora Štimca. Čovjek koji je osvojio ligu s Hajdukom, spasio Zagreb i Cibaliju, Hrvatsku odveo do dodatnih kvalifikacija, ovoga puta nije uspio. Uspio bi možda i ovaj put, ali eto, ne daju. Nogometaši Zadra dobili su priliku uveličati oproštaj Davora Vugrinca od aktivnog igranja nogometa. Najbolji strijelac HNLmdash;a svih vremena odlučio je objesiti kopačke u klin. U petak je trebao igrati posljednju utakmicu i trebao je to biti dan kada ispraćamo istinsku legendu i velikana hrvatskog nogometa i hrvatske lige. No, kako to obično biva, i ovo se pretvorilo u lakrdiju. Kiša je u Koprivnici padala danima i teren, naravno, nije bio spreman za igru zbog prevelike količine vode na njemu. Radnici na terenu su malo pričali na mobitele, malo gurali vodu s terena, ali situacija nije obećavala. Čak su i treneri Štimac i Čačić bili za odgodu utakmice, shvativši da je zaista besmisleno igrati u takvim uvjetima. No, s njima se nije složio sudac Matoc koji je odlučio da se može igrati i utakmica je sa sat vremena zakašnjenja počela. Priliku za oproštaj s pogotkom dobio je Vugrinec već u 9. minuti. Matoc je dosudio kazneni udarac za domaćine, a Vugrinec je prišao bijeloj točki. S obzirom na uvjete, dobro je Vugrinec i izveo udarac, ali Gluić je ipak uspio obraniti (Gluić se ustalio na vratima Zadra otkako je njegov kolega Matković dobio nagradu koja nosi njegovo ime). U 26. minuti susreta, Vugrinec je uz ovacije stotinjak gledatelja napustio igru i zauvijek napustio močvaru. U svakom smislu riječi. Zamijenio ga je Muzafer Ejupi koji je već četiri minute kasnije pogodio za 1:0. Ono što se događalo na terenu nakon toga, posebno u drugom poluvremenu, možemo jednostavno na zvati sprdačinom. Igrač i su padali pri pokušaju izvođenja prekida, nitko nije mogao spojiti dva dodavanja, lopta je jedva išla po terenu. Ali, ništa od navedenog nije spriječilo suca Matoca da privede utakmicu kraju kako je isplanirao.

Konačnih 2:0 postavio je Ejupi svojim drugim pogotkom u 81. minuti. Tužan oproštaj velikog nogometaša. Močvara, močvara i promašen jedanaesterac. Hvala, Davore. Bio te užitak gledati sve ove godine. (T. P.)

Hajduk mdash; Zagreb 1:0
Subotnji program otvorili su Hajduk i Zagreb. Važan susret za obje momčadi. Pobjeda je jednima i drugima praktički donosila plasman u Europu, a oba su trenera najavljivala otvorenu i napadčku igru. Kako su najavili, tako su Inženjer i njegova desna ruka Kopić i napravili. Čvrsto su od prve minute napali Hajduk i otvoreno ušli u nadigravanje s protivnikom. S druge strane, Hari Vukas nije napravio ono što je najavio. Umjesto toga, povukao se Hajduk u krilo svom vrataru Kaliniću i kukavički vrebao na priliku iz kontre. Nazvao bih ja ovo što je Hajduk odigrao dobrim taktičkim potezom trenera, ali svi koji su gledali utakmicu složit će se da je takva igra bila posljedica nemoći, a ne taktike. Mogu novinari i Vukas govoriti što hoće o subotnjoj utakmici, ali jedina zamisao, bolje rečeno nada, koju sam kod Hajduka vidio, bila je nada da će Kalinić obraniti nešto. I tako je Zagreb krenuo napadački od prve minute, ali dočekali smo i Lovru Kalinića na reprezentativnom nivou. Branio je apsolutno sve. U jeku napada Zagreba, u vodstvo je došao Hajduk. U 19. minuti, Vlašić je prekrasnim (rekli bi pravi novinari eurogolom) pogotkom doveo domaćine u vodstvo. Trudio se Vlašić, driblao, trčao, ali pravog odgovora od njegovih suigrača nije bilo. Zagreb je i dalje napadao, ali Kalinić je bio na visini zadatka sve vrijeme. Nastavak susreta donio je presliku situacije iz prvog dijela. Zagreb je dominirao, Hajduk se branio, a gledatelji nisu mogli pretjerano uživati u kvalitetnom nogometu. Do kraja se ništa spektakularno nije dogodilo, a kakva je utakmica bila, nabolje svjedoči podatak da je na svom terenu Hajduk imao posjed lopte 28%, a igrač utakmice bio je Lovre Kalinić. Ovom pobjedom Hajduk je osigurao plasman u pretkola Europa lige i sada može mirno privesti sezonu kraju. Cijelo jedno kolo. (T. P.)

Rijeka mdash; Osijek 3:0
Rijeka je u svojoj posljednjoj ovosezonskoj utakmici na domaćem terenu ugostila Osijek. Još nije sigurno je li to ujedno i posljednja utakmica na “staroj” Kantridi. Ako jest, veselimo se novom stadionu koji će jamačno niknuti u transparentnosti i racionalnosti kojima su i inače skloni (sarcasm alert). Osijeku su prijeko potrebni bodovi za opstanak, no Kantrida je dugo neosvojiva utvrda. Za momčad domaćih nastupaju tri bivša Osijekova igrača: Vargić, Lešković i Jugović. Što se gostiju tiče, udarac Peroševića na samom početku utakmice bio je jedini spomena vrijedan potez u prvom poluvremenu. U 18. minuti Rijeka dolazi u vodstvo: Tomečak prolazi po desnoj strani i ubacuje, Sharbini puca u blok, a Balaj posprema loptu u mrežu. Tomečak i Balaj su još nekoliko puta pokušali sličnim akcijama, trsio se i Tomasov. U 33. im je asistirao i Osijekov Bralić, srušivši Tomečaka u svom šesnaestercu i pritom ga ozlijedivši. Iako se Sharbini prilikom izvođenja jedanaesterca prosuo kao da je teren protkan korama banana, lopta je ipak ušla u gol. 2:0. Rijeka je i u drugom poluvremenu dominantna, Balaj konstantno napada. Kao da Osijek već nije do grla u septičkoj jami, Bralić u 60. minuti zarađuje drugi žuti karton. Domaći epsku glupost brzo kažnjavaju: Jugović prebacuje gostujuću obranu, Sharbini je na lopti, vratar Mikulić glavom i svime ostalim u oblacima, Tomasov pogađa praznu mrežu za 3:0. Do kraja se nije mijenjao ni odnos snaga na terenu ni rezultat. Zabilježismo još samo dva uzbuđenja: Balaj je pogodio gredu, Armada je pošteno nadimila stadion bengalkama. Al’ ono, nek’ dečki slave, pa to je dio dekora, ne? Policijska iživljavanja ostavimo za onu stoku s juga…(M. M.)

Istra 1961 mdash; Dinamo 1:1
Nadasve zanimljivu i dramatičnu utakmicu odigrali su Istra i Dinamo… Šalim se. X k’o kuća. Istra bez Radonjića i Obšivača, u prvoj ekipi mladi Hadžanović, a Dinamo bez svog prvog strijelca Henriqueza. Iako su neki novinari i režiseri pobrojali 2mdash;3 nitipoluprilike u prvih pola sata (ne)igre, ja ih neću spominjati, jer uzbudljive su koliko i vezenje goblena. U 39. minuti prva konkretna akcija hrvatskog prvaka i osvajača Kupa: Machado je izveo korner, Pinto pucao glavom, a Hadžanović izbio s golmdash;linije. Stidljivo su pokušali i Pjaca i Fernandes. U 60. Dinamo zabija: Hodžić ubacuje loptu na drugu vratnicu, Fernandes realizira. Istra se zatim otvorila delikatno poput proljetnog cvjetića, što i nije lako, s obzirom na stil igre koji njeguje. Pokušavali su Pamić i Gregov, a Salanović je u 70. promašio zicer. Ni minutu poslije Jo bježi Dinamovoj obrani i poravnava rezultat. Do kraja su gosti još nešto sitno pokušavali, no na terenu je završilo (usprkos ispadima Dinamovih velebitskih degenija u loži i odgovorima Demona na granici fizičkog obračuna) u duhu sveopćeg prijateljstva: Dinamo i dalje bez poraza, Istri važan bod za ostanak u ligi. Što bi se klali do pobjede kad se može linijom manjeg otpora? (M. M.)

Lokomotiva mdash; Split 0:3
Posljednji susret 35. kola nudio nam je dvoboj Lokomotive i Splita. Nakon poraza Zagreba, Lokomotivi je i bod bio dovoljan da potvrdi plasman u Europa ligu. Na megdan im je dolazio umorni Split, koji je par dana prije na jedanaesterce izgubio finale kupa protiv Lokomotivinog mlađeg brata. Lokomotiva je konačno u prošlom kolu prekinula crnu seriju protiv Slaven Belupa i svi su očekivali pobjedu protiv Splita. No, da neće to baš biti tako jednostavno bilo je jasno od prve minute susreta. Split je ušao vrlo čvrsto i agresivno u utakmicu, a Lokosi su izgledali kao i dobar dio drugog dijela ove sezone, nezainteresirano i indisponirano. U jednoj od najvažnijih utakmica sezone igrali su kao veterani na memorijalnom turniru u Ritoznoju. Prvi dio završio je bez pogodaka, a bliže vodstvu bili su igrači Splita. No, ovih 0:0 je još uvijek vodilo Lokomotivu u Europu pa su igrači Marka Pinčića odlučili stati takvoj glupoj pomisli na kraj u drugom dijelu. I tako su u 79. minuti kapitulirali prvi put. Odličan centaršut Rugaševića u gol je pretvorio Ante Erceg. Samo dvije minute nakon primljenog pogotka, Lokomotivu je ponovno događaj na terenu presjekao.

Ante Rukavina je odradio takozvani “manevar Jan Doležal” i u četiri minute dobio dva žuta kartona te time ostavio svoju momčad na cjedilu. Brojčanu nadmoć vrlo brzo je Split iskoristio za povećanje vodstva. Prvo je Erceg zabio svoj drugi pogodak u 83. minuti, a konačnih 3:0 postavio je Rog u 85. I tako smo umjesto Lokomotivinog plasmana u Europa ligu dobili novi nastavak sapunice “Lokomotivini čudni porazi”.
(T. P.)

Posljednje kolo nosi nam hrpu uzbuđenja. Znamo da Zadar ispada, Rijeka, Hajduk i Dinamo idu u Europu, a Split i Slaven igraju bez motiva. No, četiri momčadi imaju velik motiv u zadnjem kolu. Osijek i Istra bore se za spas, odnosno izbjegavanje dodatnih kvalifikacija, a Zagreb i Lokomotiva traže izlazak u Europu. Posljednjih devedest minuta donijet će pregršt uzbuđenja, putnike u Europu i drugu ligu, zasigurno neki sumnjiv rezultat i spuštanje zavjese na još jednu sezonu hrvatske nogometne lige.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Slavko Bralić