Pregled HNL-a: 18. kolo – Dinamo šokirao kladioničare

Nakon što smo uz sveopću žalost i nevjericu ostali bez predstavnika u europskim natjecanjima, okrenuli smo se događanjima na svojim neeuropskim travnjacima. Inter i Osijek odigrali su (za) nulu, Split je uvjerljivo pobijedio Slaven Belupo, Hajduk uzeo tri boda na gostovanju kod Zagreba, Rijeka kod kuće slavila nad Istrom, a Dinamo se od Arsenala oporavio kod uvijek darežljive Lokomotive.

Inter je u hladnoj i negostoljubivoj atmosferi nakon tri uzastopna poraza dočekao Osijek koji je u Zaprešić stigao na krilima četiriju bodova iz srazova s Hajdukom i Rijekom. Kažu pojedini komentatori da je bilo borbeno i agresivno, no budući da su se smislene prilike mogle nabrojiti na prste jedne ruke, za komplimente mjesta ipak ne bi trebalo biti. Prvo poluvrijeme – bolje da se nije dogodilo, a u nastavku su najveća uzbuđenja bila plod pogrešaka: zamalo autogol Šarića, odbijanje Posavca na noge Grgiću te Špičićevo čišćenje lopte s gol-linije. Ostalo je bez golova, a sam je dojam toliko siromašan da bi ponekad nula-nula trebalo donijeti isto toliko bodova.

Split je pred okruglo sto najvjernijih simpatizera dočekao Slaven Belupo, načet porazima od Zagreba i Intera. Domaći su od samog početka izrazito dominirali, a gol je mogao pasti već u drugoj minuti kad je Vidović izvrsnom loptom izbacio trojicu Farmaceuta, no Rozmanova hitna intervencija pred Pešićem spasila je stvar. U 15. minuti je isti dvojac ipak poentirao nakon vrlo slične akcije. U 34. prvi solidan pokušaj Belupa nakon Ejupijeva udarca iz pokreta, no 3 minute kasnije ipak su domaći ti koji slave: Mršić je izvrsno ubacio s lijeve strane, a Bagarić na drugoj stativi neometano povisio na 2:0. Nastavak je mogao donijeti i povećanje rezultata kad se Rozman odlučio nepotrebno glupirati pred Pešićem, pa je Paracki glumio golmana i spašavao Belupo od većeg debakla (i Jambor je, kralj, u pet minuta skupio dva žuta, valjda misli čovjek – ionako se sramotimo, pa bolje da nas je 10). Koliku su jalovost u realizaciji pokazali, 2:0 je izvrstan rezultat.

Prvi subotnji susret donio je pravi show. Dva poklonjena i promašena jedanaesterca, dva pogotka Hajduka i dva crvena kartona. Krenulo je uobičajenim ispitivanjem snaga na sredini terena, a uspavanku su prekinuli Bencun i Tudor. Bencun je poslao loptu u prazan prostor gdje se odlično snalazi Tudor, zaobilazi Livakovića i u 17. minuti dovodi svoju momčad u vodstvo. Nakon toga kreće show Marija Strahonje. Najprije je u 24. minuti vidio start Gorana Milovića na Gabrijelu Bobanu i dosudio kazneni udarac za Zagreb. Milović je tražio žuti karton za Bobana, a dobio ga je on umjesto njega. Boban je izveo kazneni udarac i pogodio vratnicu. Tri minute kasnije vidio je kazneni udarac na drugoj strani. Lopta je Kolingera pogodila u tijelo, ali to ga nije spriječilo da pokaže na bijelu točku. A kako Edin Avdić jednom reče da “lopta nikad ne laže”, nije lagala ni ovog puta. Caktaš je baš kao i Boban pogodio vratnicu i ostalo je 0:1. Do kraja poluvremena, Šulc je dobio dva žuta kartona i Zagrebaši su ostali s igračem manje. U drugom poluvremenu Hajduk je kontrolirao igru, promašio dvije velike prigode i onda jednostavno stao. Opasno je živio Kalinić, ali napadači Zagreba nisu bili prisebni. Točku na i stavio je na kraju utakmice Bencun nakon odlične akcije Balića i Juranovića. Da pokvari dojam pobjede, pobrinuo se Goran Milović, koji je odradio “Lokomotivin manevar” i dobio drugi žuti karton da bi mogao igrati protiv Dinama. Mudro je Milović odlučio dobiti drugi žuti i očistiti se za Dinamo (kada mogu manje inteligentni, može i on s fakultetskom diplomom), ali gluhi telefon njega i trenera iz dobre je ideje eskalirao u priglupu realizaciju.

Drugi subotnji susret igrali su na Rujevici igrači Rijeke i Istre. Nakon neočekivanog remija u Osijeku, Rijeci je trebala pobjeda nad Istrom da se vrati na pobjednički kolosijek. Istri treba štošta, a najviše informacija gdje je gospodin Glover, kojeg nema danima u Puli. Nadamo se samo da neće nestati kao Ščeglov i prestati plaćati, to nikako ne bi bilo dobro. Rijeka je zagospodarila terenom od samog početka, a nagrada je stigla u 18. minuti. Marin Tomasov nastavio je sjajnu formu i doveo svoju momčad u vodstvo. Očekivalo se da će Rijeka nakon furioznog starta napuniti mrežu gostiju do kraja, ali Matjaž Kek ostao je dosljedan i strpljivom, čvrstom igrom sačuvao minimalno vodstvo za nova tri boda i ostanak na vrhu ljestvice. Dojma smo da Rijeka redovito igra tvrde i neizvjesne utakmice (u većini slučajeva su bolji), ali na kraju je najbitniji rezultat, a on govori da je Rijeka završila polovicu prvenstva neporažena. Jedino gdje nije neizvjesno kada Rijeka igra je Poljud. Tu dođu, nadigraju i odnesu pun plijen bez puno uzrujavanja.

Kaže Isadora James da je sestra dar srca (ne suca!), prijatelj duše (ne Zdravka Mamića) i zlatna nit na smisao života. Dinamu je nakon londonskog poraza zasigurno srcu bilo malo toplije kad se sjetio da u goste dolazi sopćuća seka koja, izuzev utjehe jer toliko (igrača) dijele, nikakvih drugih ambicija na Maksimiru nema. Poveo je tako domaćin već u 5. minuti lijepim golom Roga, seka je skoro pokazala zube nakon Marićeva voleja, a i Zelenika i Bartolec kao da su se htjeli s nekim uistinu nadmetati (što toplo pozdravljamo!), a i gol je pao, doduše, nakon što je Grezdina lopta pogodila Benkovića i promijenila smjer, no nema veze, piše se 1:1. Zelenika se u nastavku opasno razbranio, valjda želeći pokazati bivšem poslodavcu da je zamjerio selidbu u Dinamov dnevni boravak, no u 72. ni on ni Bartolec nisu uspjeli zaustaviti Roga koji je pogodio za 2:1, a uskoro je i Ćorić doprinio svojim zgoditkom za konačnih 3:1. Šok na Maksimiru! Lokomotiva iz 19. puta nije uspjela pobijediti Dinamo! Ljudi moji, je li to moguacute;će?!

Iza nas je polovica prvenstva. Iznenađujuće za naše prilike, Dinamo se nije odvojio na deset bodova razlike, i prvenstvo je još uvijek neizvjesno. U idućem kolu vodeća Rijeka gostuje u Zaprešiću kod Intera koji se već četiri kola ne može sastati s formom i dobrom igrom. Zagreb i Osijek igraju derbi začelja, i pobijedi li Osijek, Zagreb će biti u gotovo bezizlaznoj situaciji s obzirom na prikazane igre. Istra dočekuje Slaven Belupo, a šlag na torti su dva zagrebačko – splitska dvoboja. Split na Parku mladeži dočekuje Lokomotivu, a Dinamo u velikom derbiju, nakon dvanaest dana odmora, Hajduk. Prošli put Dinamo je bio oslabljen utamničenjem Mamića, a hoće li ovaj put stići prikupiti jamčevinu do utakmice, znat ćemo za koji dan.