Pregled kola – Rujevica otvorena pobjedom

Pogled na ljestvicu nakon tri kola obećavao je zanimljiva nadmetanja u četvrtom kolu. Pred nama je bio zagrebački gradski derbi, borba prošlogodišnjih davljenika, Inter je tražio prekid katastrofalnog niza sa Splitom, Hajduk prvu pobjedu, a u Rijeci nas je čekalo otvaranje Rujevice (za neke prekrasnog nogometnog zdanja prekrasne nogometne priče, za neke Guantanama u nastajanju). Kako su odigrali naši livadari i što se promijenilo na ljestvici, donosimo u novom pregledu kola.

Zagreb mdash; Dinamo 0:2

Nakon uzbudljivog europskog tjedna, na uzbuđenja u lijepoj našoj prvoj ligi trebali su nas pripremiti tko drugi nego sami prvoligaši. U tobožnjem gradskom derbiju istaknule su se samo dvije figure: sjajan Hodžić i loš sudac (ovaj put pomoćni), ako izostavimo ludo uzbudljivu (ne)dosljednost Mamića Juniora i Machadovo lamentiranje nakon srednjaka onome objektivnome što je ostalo od Dinamove publike. Krenimo redom na zbivanja u Kranjčevićevoj. Dinamo je očekivano napadao, već je na samom startu mogao povesti nakon akcije Ćorića i Fernandesa, a realizacija za 0:1 uslijedila je u 13. minuti. Nakon što je Ćubel loptu iz svoga peterca umjesto nekamo u kukuruze napucao Hodžiću u noge, Dinamovu napadaču nije ostalo ništa drugo nego zabiti za vodstvo. Ćubel je, doduše, bio prvi kod domaćih koji je zapucao na plava vrata, no nedovoljno dobro za iskupljenje. S druge je strane Rog pokušavao projektilima iz daljine, no Livaković je bio na visini zadatka. Krajem poluvremena jedna minimdash;majstorija i jedna minimdash;glupost. Kreator majstorije je Krovinović koji je prošao kroz trojicu obrambenih igrača Dinama, no pucao je preko gola, a minimdash;glupost dogodila se Rogu kojega je Pinto naciljao snajperski precizno, no Rog je s pola metra od gola promašio nebranjeni dio mreže. Drugo je poluvrijeme počelo maksimdash;glupošću. Konopek je postigao regularan gol za izjednačenje, no pomoćni je sudac Krmar u maniri slijepog očevica zamislio zaleđe pa je Zagrebu gol poništen. S njihove strane spomena je vrijedan još samo dobar udarac Stepčića koji je obranio Eduardo, a s gostujuće Ademijeva akcija iz koje je pogodio vratnicu te drugi pogodak Hodžića nakon asistencije Pinta za konačnih 0:2.
(M. M.)

Osijek mdash; Istra 1961 2:2

Dvije momčadi koje su se krajem prošle sezone grčevito borile za ostanak sad nam prikazuju vrlo dopadljivu igru. Momčadi Osijeka i Istre u Gradskom su vrtu svojim trenerima pojele mnogo živaca, no publika je na kraju mogla uživati. Prvo je poluvrijeme proteklo u ozbiljnijim akcijama Osijeka, većinom nakon opasnih dijagonalnih lopti Arsenića, Šorše i Čuljka te udaraca Mandića. Slično su s druge strane pokušavali Tomić i Repić, bez većih uzbuđenja za bijelu obranu. Međutim, drugo je poluvrijeme obilovalo prilikama za gol. Prvu su takvu iskoristili gosti kada je Repić, sudarivši se s golmanom Žitnjakom, ipak uspio zabiti glavom za vodstvo Istre. Desetak minuta kasnije Osijek svim silama pokušava izjednačiti, Mandić dodaje Peroševiću koji kasni na stopostotnu šansu, a Šorša puca preka gola. U 67. minuti ipak stiže izjednačenje: Perošević bježi svom čuvaru Ojdaniću i mirno zabija pogotka za 1:1. Pomutnju s druge strane izaziva Franjić, nakon čijega je ubačaja u 71. Nikolić pobjegao na drugu stativu i opet doveo Istru u vodstvo. U infarktnoj sudačkoj nadoknadi spomenuta dvojica opet kombiniraju, ovaj put zamijenivši uloge, no Žitnjak spašava zicer pred Franjićem, a Osijek u šestoj minuti nadoknade baca sve u napad pa nakon ubačaja Čuljka Lukić iz drugog pokušaja zabija za 2:2. Na kraju realan rezultat, poštena podjela bodova, zadovoljstvo Kohorte i ponos obaju trenera. Ponekad je i remi hvalevrijedan.
(M. M.)

Inter mdash; Split 0:0

Iako Interovci muku muče s berbom prvoligaških bodova, a Splitu je baš to forte u prva tri kola, u Zaprešiću se odigravala izjednačena utakmica. Prvih je pola sata proteklo u dominaciji Splita koji je rano mogao povesti da Komorski nije sačuvao praznu mrežu ispred nadirućeg Bagarića. Za domaće je nakon pola sata igre u idealnoj poziciji nakon kornera za djelić sekunde zakasnio Šoljić, a nešto kasnije Rahmani je blokirao Blaževićev udarac. Drugo je poluvrijeme bilo bolje i otvorenije s obje strane, no i dosta kardinalnih pogrešaka. Počelo je zamalo autogolom Šoljića nakon kornera, zatim izvrsnim udarcima Nestorovskog i Glavine, pa opet za centimetar autogol, ovaj put Majstorovića. Isti je igrač u 70. minuti izborio jedanaesterac za Split, a sudac Vučemilović usput je pokazao i drugi žuti Šoljiću. Sreća za Inter, dotad izvrsni Blagojević odlučio je zaboraviti oba nepisana biblijska pravila izvođenja jedanaesteraca: ne po sredini i ne poluvisoko, pa je Posavec bez većih problema sačuvao praznu mrežu, kao i šest minuta kasnije kad je Vidović snažno pucao pod gredu. Inter je i s igračem manje mogao do pobjede kad je u 81. nakon kontre Blaževića Čelikovićev udarac zaustavila vratnica. Ostalo je 0:0, no daleko od toga da je bilo ništamdash;ništa.
(M. M.)

Hajduk mdash; Slaven Belupo 2:2

Nedjeljni program otvorili su u 19 sati nogometaši Hajduka i Slaven Belupa. Hajduk je nakon vrijedne pobjede u kvalifikacijama za Europa ligu tražio prvu pobjedu u prvenstvu nakon dva startna remija i poraza u prošlom kolu kod Istre. Početak utakmice dao je naslutiti da ovo neće biti dobra večer za Hajduk. Očigledno emotivno ispražnjeni nakon europske pobjede nisu mogli nametnuti svoju igru, a igrači Slavena bez problema su im uzimali lopte u samim začecima napada, a prema naprijed su bili puno konkretniji nego Splićani. Da je svojevremeno hrvatski književnik Mato Lovrak u svojoj knjizi “Vlak u snijegu” nepismenog Peru imenovao Muzafer, možda bi se zadrugari puno ranije izvukli iz snijega zbog jedinstva među njima. Slavenov Muzafer i njegov prijatelj Ljuban sjajnom su suradnjom doveli svoju momčad u prednost u 19. minuti. Nije se Hajduk ni oporavio od prvog primljenog gola, a samo šest minuta kasnije vodili su Koprivničani 2:0. Jefferson je nekarakteristično pogriješio, Ozobić se sjurio prema šesnaestercu, othrvao se kapetanu Goranu i pored ponovo loše postavljenog Kalinića lagano zabio za veliko vodstvo Slavena.

Do kraja prvog poluvremena uglavnom su igrači Hajduka morali slušati uvrede i zvižduke s istočne tribine koja je inače poznata po svojoj objektivnosti i razumijevanju. Napomenimo također da zahtjevnoj splitskoj publici Slaven Belupo očito nije dovoljno velik mamac za dolazak na stadion pa smo nakon punog stadiona protiv Norvežana, u nedjeljnu večer mogli vidjeti samo 9.000 gledatelja. Ovo “samo” uzmite uvjetno jer je to i dalje najviše u Hrvatskoj, no čini se da je navijačima Hajduka puno važnije biti viđen na europskoj utakmici nego u domaćem prvenstvu. U drugom poluvremenu momčadi su zamijenile uloge. Hajduk je izgledao puno bolje, ponajprije zahvaljujući ulasku Malokua dok je Slaven izgledao jalovo i nemoćno, a dobra igra vrlo brzo je urodila plodom. Zaboravite Hodžića i njegovu majstoriju protiv Intera. Ono što je napravio mladi hrvatski reprezentativac (nadajmo se da ga nećemo izgubiti kao Ademija) Elvir Maloku je jedan od najlucidnijih poteza ikad viđenih na hrvatskim livadama i zasigurno gol koji će kandidirati za najljepši gol sezone. U situacijama kada idu na golmana iskosa, hrvatski nogometaši imaju običaj napucati kao sivonje pa lopta obično završi u kukuruzima ili moru (ovisi gdje se igra). Maloku je jučer s petnaestak metara s desne strane lobao Rozmana i približio Hajduk Slavenu. Nastavak utakmice donio je nadmoć Hajduka, a konačnih 2:2 nakon kornera postavio je Milović bombom u lijevi kut nemoćnog vratara Slavena. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, iako je poluprilika bilo na obje strane.
(T. P.)

Rijeka mdash; Lokomotiva 3:1

Stadion ispunjen do posljednjeg mjesta, sve u bijelom, čeka se prva pobjeda u sezoni. Ne, ovog puta ne pričam o Hajduku. Riječani su se preselili na Rujevicu, svečano otvorili stadion i krenuli silovito protiv Dinamove starije sestre. Rijeka je do vodstva došla već u 7. minuti kada je Leovac, za kojeg je sigurno da odlazi iz Rijeke samo se još ne zna kod Tudora ili u Lokomotivina mlađeg brata, pospremio ubačaj Ristovskog pored nemoćnog Zelenike. I umjesto da nošeni sjajnom atmosferom i brojnom publikom dokrajče Lokomotivu, čiji navijači nažalost nisu testirali kavez, Riječani su se povukli i kazna je stigla u 24. minuti kada je Andrijašević nakon kornera poentirao glavom za 1:1. Vrlo brzo je domaćine u vodstvo vratio najbolji igrač Rijeke u dosadašnjem dijelu sezone, Roman Bezjak. Na predah se otišlo sa zasluženim vodstvom Rijeke i izgledalo je kao da bi domaćini konačno mogli doći do pobjede. U nastavku smo opet gledali dominaciju domaćina, a točku na i prve pobjede Rijeke u novoj sezoni stavio je Anas Sharbini u 60. minuti susreta. Ovom se pobjedom Rijeka priključila vrhu i bodovno se izjednačila s Lokomotivom. Ostaje nam vidjeti može li Rijeka nastaviti u ovom ritmu jer se već u idućem kolu pobjedom ima priliku probiti na prvo mjesto u slučaju da Split ne pobjedi u svom susretu. Od depresije do euforije u samo par dana.
(T.P.)

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Igor Krmar

Još jedno uzbudljivo kolo je iza nas. A ono što nam slijedi obećava još veću zabavu. Hajduk i Dinamo nastavljaju svoje europske avanture u Norveškoj, a onda dolaze na megdan Rijeci i Lokomotivi, klubovima koji su se neslavno riješili svojih europskih obaveza. Kolo će se protegnuti na četiri dana, a osim spomenutih parova Istra će dočekati Intera, Osijek ide u Koprivnicu, a Split traži nastavak dobrog niza i očuvanje diobe prvog mjesta protiv posljednje plasiranog Zagreba. Do idućeg utorka, uživajte u nastupima naših klubova.