Prvi kiks branitelja naslova, Barcelona i Atletico glatko do pobjeda

Drugo kolo je donijelo odlične partije Sociedada i Atletico Madrida te prvi posrtaj branitelja naslova. S druge strane Barcelona se lako obračunala s Alavesom, ali ipak je to sve palo u sjenu nakon objave transfera mladog Francuza Dembelea, koji je tako postao drugi najskupljih igrač na svijetu.

Real Madrid – Valencia 2:2 (Asensio 10, 83 / Soler 18, Kondogbia 77)

Odličnu utakmicu smo vidjeli na Santiago Bernabeu gdje je odigrana posljednja utakmica 2. kola. Zidane je pred utakmicu ostao bez prvog stoperskog para pa je morao posegnuti sa zamjenama, čime je obrana Madriđana izgledala kao šestogodišnjak bez prednja dva zuba. Casemiro se povukao sa zadnjeg veznog, dok je Ramosa zamijenio solidni Nacho. Opet smo vidjeli rotacije u ofenzivi, pa je tako Bale ostao na klupi. Nažalost utakmicu je na kraju presudila indisponiranost Karima Benzeme, koji je imao osam lijepih prigoda, od kojih nije uspio realizirati nijednu. Posebno se ističe šansa u zadnjoj minuti, kada je jedan otpadak na deset metara od gola nije uspio uputiti niti u okvir gola. Mislim da u tom trenutku nije postojao omraženiji igrač na svijetu za navijače Reala.

S druge strane Real je nosio Asensio, koji igra u fantastičnoj formi, ali jednostavno nije se moglo zabiti više nego primiti. Već sam ranije rekao da je propuh bio u obrani domaće momčadi što jednostavno pokazuje da će ove sezone Real imati problema sa sastavljanjem stoperskog para nakon što prve opcije ispadnu. Lani je tu bio Pepe a danas je tu Vallejo, nešto slično kao da parkiraš Bentleya kraj Škode, uza sve dužno poštovanje Škodi i njezinim korisnicima (jasno je Vallejo Čeh).

Gosti napokon izgledaju na nešto i za očekivati je nekakav pomak u odnosu na lani. Uprava je dovela dva nova igrača, Gabriel iz Arsenala te Kondogbiju iz Intera. Veznjak iz Centralno Afričke Republike se jako brzo aklimatizirao s talijanskih travnjaka na španjolske i odmah na premijeri utišao madridsku publiku. Da stvar bude gora, točnije trljanje soli na ranu, Geoffrey Kondogbia je na pitanje novinara vezano za izostanak najboljeg igrača svijeta (novinar aludirao na Ronalda) vrlo smireno odgovorio: Nisam znao da Messi igra u Realu.

Alaves – Barcelona 0:2 (Messi 55, 66)

Na stadionu Mendizorrotza u Vitoriji domaćin nije imao nikakve šanse kontra Barcelone. S obzirom na to da su domaćini zadnji put dobili Barcu na svom terenu dok je još Jurica Vučko nosio njihov dres, jasno je bilo da je pred Alavesom nemoguća misija. Katalonski div je suvereno otvorio utakmicu, ali svi udarci su bili preblagi, što je domaći vratar lagano kupio. Krajem prvog poluvremena je dosuđen jedanaesterac za Barcelonu. Loptu je uzeo Leo i kada su svi očekivali njegov 350. gol u Primeri, golman Pacheco je odličnom paradom zaustavio jubilej Messija.

Na poluvremenu je Valverde rekao da je i njemu ovo 350. utakmica na klupi u Primeri, što je očito bilo dovoljno da motivira Messija, koji je u drugom poluvremenu kao pravi killer s dva pogotka odveo Barcu ka pobjedi. Kod gostiju je debitirao Paulinho, ali svega par zadnjih minuta, dok će Dembele morati pričekati da prođe reprezentativna stanka. Nova pojačanja u ovom periodu sezone nikako nisu dobri, ali očito pritisak javnosti i navijača je bio nesnošljiv nakon odlaska Neymara. Valverde će morati ubrzati na maksimum proces aklimatizacije pridošlica, koje po mome mišljenju nikako nisu pojačanja. Vrijeme će pokazati je li Barca ponavlja greške iz prošlosti kad je kupovala igrače prosječne kvalitete za ogromne novce.

Las Palmas – Atletico Madrid 1:5 (Calleri 58 / Correa 3, Carrasco 5, Koke 62,75, Thomas 88)

Nakon izgubljena dva boda kod Girone, momčad Atletico Madrida nije dopustila ponavljanje iste greške dva puta. Cholo je naredio juriš od starta što je donijelo vodstvo od 2:0 već nakon pet minuta. Gosti su pustili nogu s gasa, dok su domaćini nastavili pokušavati i tako su došli do smanjenja preko Callerija u 58. minuti. Ovo je bio treći gol koji je primio Oblak i sve su to bili udarci glavom, razlog zašto ovo spominjem je taj da su domaćini imali kazneni udarac, ali Viera nogom nije matirao sjajnog Slovenca na golu Madriđana. Na kraju valja istaknuti dva igrača, povratnika Vrsaljka, koji je solidno odradio utakmicu na desnom beku gdje se nisu vidjele posljedice lanjske teške ozljede i odličnog Kokea, koji je s fantastična dva pogotka zaključio sudbinu Otočana. Još sam dužan spomenuti da će Griezmann morati još jednu utakmicu odraditi na tribini radi crvenog kartona kontra Girone (spominjanje obitelji sucu nakon nedosuđenog penala).

Real Sociedad – Villarreal 3:0 (Willian Jose 25, X. Prieto 34, Juanmi 45)

U susretu momčadi koje se bore za pozicije u gornjem domu Primere vidjeli smo prilično jednosmjernu utakmicu gdje je domaćin na svojoj Anoeti doslovno pregazio Žutu podmornicu. Domaćini su i dalje bez pomoći ozlijeđenih Januzaja i Iniga, ali koga briga kad momčad pobjeđuje i to na ovakav način. S druge strane Žuta podmornica je upalila alarm i izvadila periskop zbog neočekivano lošeg ulaska u otvorene vode Primere. Nakon dva kola Villarreal ne da nije uzeo bod, već nije niti dao gol. Sreća za njih što je stanka ovako brzo uslijedila.

Na ostalim terenima smo vidjeli prvu povijesnu pobjedu Girone u Primeri te odličnu predstavu Zelenih iz Seville, koji su na svom preuređenom Benito Villamarin stadionu pobijedili jaku Celtu. Pobjedu su donijela dovedena pojačanja, čime je već vidljivo kakav je lisac Quique Setien. Athletic se opravio od šoka iz prvog kola i tako došao do pobjede kod Eibara. Da stvar bude još slađa Baski su jedina momčad uz Barcu i Leganés koja još nije primila gol u La Ligi ove sezone.

Espanyol je nastavio s predstava toplo hladno i tako upisao prvi domaći poraz protiv prosječnog Leganésa, dok je Levante uspio nadoknaditi zaostatak od dva pogotka kontra Deportiva. Ostajem nam još spomenuti tešku pobjedu Seville, koja se doslovno provukla na majstoriju Gansa, nekada velike nade brazilskog nogometa.

Rezultati 2. kola Primere:

Real Madrid – Valencia 2:2 (Asensio 10,83 / Soler 18, Kondogbia 77)

Las Palmas – Atletico Madrid 1:5 (Calleri 58 / Correa 3, Carrasco 5, Koke 62, 75, Thomas 88)