Prvijenci Pece i Hererre za Varaždin, dva pogotka Miereza i debitantski gol Santinija za veliki preokret Osijeka (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 23. kola HT Prve lige Osijek je rezultatom 2-3 (2-0) svladao Varaždin u Varaždinu i tako stigao do šesnaeste ligaške pobjede u sezoni te se privremeno odvojio na vrhu ljestvice s tri boda više od Dinama koji ima dvije utakmice manje.

Momčad Zorana Kastela na odmor je otišla s dva pogotka prednosti zahvaljujući prvijencima Demira Pece i Andrisa Hererre koji su Ivicu Ivušića matirali u 15. i 21. minuti. U nastavku ‘Bijelo-Plavi’ do preokreta stižu preko Ramona Miereza (52. kazneni udarac, 79.) i Ivana Santinija koji je u svom debiju za slavonskog prvoligaša Dinka Horkaša svladao u 68. minuti za 2-2.

Uvodno je bilo jasno da će se domaći primarno i očekivano braniti, a gosti biti ti koji će dominirati posjedom i aktivnije tražiti pogodak, no takav odnos snaga trajao je nekih pet minuta tijekom kojih ‘Bijelo-Plavi’ nisu uspjeli konkretnije doći u posljednju trećinu, dok se Varaždin sve slobodnije otvarao i držao loptu u nogama.

Poslije nekoliko pristojnih dolazaka prema naprijed domaći već u 15. minuti (iz prve konkretne situacije) stižu do rezultatske prednosti. Prvi napad po lijevoj strani bio je neuspješan, a iz ‘drugog napada’ Čelić s desne strane ubacuje na suprotnu gdje Varaždin ima 3na2 situaciju koju je odličnim skokom na petercu pored Silve glavom u pogodak pretvorio Peco! 24-godišnjaku je to bio prvijenac u osmom prvoligaškom nastupu za Varaždin.

Vrlo učinkovita bila je Kastelova momčad, kako u fazi obrane, tako i u fazi napada. U 21. minuti Varaždin već ima dva pogotka prednosti nad Osijekom! Herrera je povukao 3na4 kontru, odigrao lijevo za Pecu koji se lijepim driblingom riješava Silve, igra povratno za Herreru, a 24-godišnji Venezuelanac lukavo s dvanaest metara posprema loptu u bliži kut za svoj prvijenac u dresu Varaždina i 2-0 domaćina.

Nije Bjeličina momčad nikako uspijevala probiti gusti domaći obrambeni blok, a u 35. minuti Varaždin je bio vrlo, vrlo blizu trećeg pogotka u prvom poluvremenu! Na jednu dugu loptu Škorić i Ivušić se nisu najbolje razumijeli, situaciju je iskoristio vrlo aktivni Peco koji, pored istrčalog Ivušića, glavom sa šesnaest metara šalje loptu u okvir, no požrtvovni Lončar s gol-crte uspijeva spasiti mrežu svoje momčadi!

Nakon ove situacije konačno se probudio Osijek u igri prema naprijed, gledali smo dosta aktivnije goste, no prave prijetnje za Horkaša bili su ‘samo’ dalekometni udarci. Prvo se Bočkaj u 37. minuti ‘riješio’ Urate i s lijevog ruba šesnaesterca gađao gornji suprotni kut, no lopta je završila pristojno pored okvira vrata.

Prvi i jedini udarac u okvir protivničkih vrata u prvom poluvremenu Osijek je uputio preko Bohara iz slobodnog udarca u 44. minuti, snažno je pucao Slovenac, ali nedovoljno precizno za dobro postavljenog i sigurnog Horkaša. U nastavku akcije domaći su uspješno blokirali i pokušaj Žapera sa četrnaest metara.

U nastavak je Bjelica ušao s promjenama te je s travnjaka povukao Silvu i Kleinheislera te u igru poslao Jurčevića i veliko pojačanje – Ivana Santinija.

Upravo je Santini bio ‘glavna zvijezda’ nastavka. Već u 47. minuti zatresao je spretno mrežu, no zbog prekšraja nad protivnikom prethodno pogotku opravdano je sudac Pečarić zaustavio igru.

Tri minute poslije Santini je prvo na ubačaj Bočkaja iz kuta nadvisio Grgeca i glavom sa šest metara poslao loptu malo, malo pored vratnice, a u istoj minuti poslije duela s istim protivnikom izborio je i kazneni udarac za svoju momčad. Siguran izvođač za Osijek bio je Mierez, koji je stigao do 15. ligaškog pogotka u sezoni i odvojio se na vrhu ljestvice najboljih strijelaca od prvog pratitelja Kristijana Lovrića (14).

Ogroman je bio pritisak gostiju na otvaranju drugog dijela, u 54. minuti Bočkaj je u čudnom luku uputio snažan udarac s dvadeset metara i pogodio gredu! U nastavku je Bohar usamljen u dozvoljenoj poziciji, no glavom šalje loptu pored vratnice!

Uspjeli su se domaći malo konsolidirati u narednom periodu, nije više Bjeličina momčad tako jednostavno i konstantno vršila pritisak, pa sljedeću spomena vrijednu situaciju bilježimo u 66. minuti kada je Bočkaj bio neprecizan iz slobodnog udarca s dvadesetak metara.

Svoje kratko i dominantno izdanje Santini je pogotkom okrunio u 68. minuti kada se na ubačaj Jurčevića s lijeve strane napada bacio na petercu i glavom pospremio loptu u lijevi kut za 2-2 i svoj debitantski pogodak u dresu Osijeka, te ukupno 26. gol u 64. Prva HNL nastupu.

U 75. minuti gosti traže kaznene udarce prvo zbog navodne ruke nakon pokušaja Santinija, a zatim i zbog pada Žapera poslije duela s Djouom, no Pečarić i VAR kolege Pajač i Krmar opravdano su ‘ostali nijemi’.

Bjeličina momčad do preokreta stiže u 79. minuti utakmice! Ubačaj sa strane kratko su odbili domaći, u nastavku Škorić ubacuje u sredinu, a Mierez se pored Grgeca na jedanaest metara fantastično izborio za poziciju i uspio glavom pospremiti loptu od vratnice u mrežu za 2-3 i svoj šesnaesti ligaški pogodak u sezoni!

Do kraja susreta Osijek je mirno čuvao teško stečenu prednost, domaći jednostavno nisu imali ideje ni kvalitete za ozbiljnije ugrožavanje Ivušića, te je nakon pet minuta sudačke nadoknade počelo veliko slavlje gostiju.

Varaždin je u sljedećem kolu gost na Poljudu kod Hajduka, dok će Osijek u Gradskom vrtu biti domaćin Gorici. Program ovog kola nastavlja se sutra okršajima Šibenika i Lokomotive (15:00) te Rijeke i Hajduka (17:30).

U prvoj utakmici 23. kola HT Prve lige Varaždin od 18 sati na stadionu Varteksa dočekuje Osijek. Njihova dva prethodna ovosezonska međusobna susreta završila su istim rezultatom, a oba puta je minimalno slavio Osijek.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na kartonirane Stolnika i Obregona te ozlijeđene Kolarića, Noveseleca, Memiju i Vuka dok su gosti iz istog razloga lišeni usluga Brleka, Ndockyta, Grezde i Topčagića, a pravo nastupa ima Ivan Santini.

Pomoćni trener Varaždina Dario Jertec je u najavi utakmice rekao: “Uvijek smo igrali bolje utakmice na svom terenu protiv boljih momčadi. Mislim da ovom karakteru momčadi i profilu igrača više odgovara igra na polukontru, gdje smo u Varaždinu već srušili Hajduk, Rijeku i Goricu i mislim da ćemo sve napraviti da srušimo i Osijek.”

Strateg Osijeka Nenad Bjelica je dodao: “Mislim da je u ovom trenutku Varaždin četvrta momčad po uspješnosti u drugom dijelu sezone, za što sigurno velike zasluge imaju Kastel i Jertec. Njihov prethodnik Toplak je puno napravio s Varaždincima, prošle sezone ih ostavio u Ligi, a i sada su dobar i nezgodan protivnik. Nadamo se da će Osijek biti na visokoj razini i da ćemo uspjeti doći do tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Goran Pečarić iz Zagreba kojem će pomagati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Anto Marić (Zagreb) i Tomislav Bionda (Zaprešić) dok će u VAR sobi biti Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Igor Krmar (Zagreb). Delegat susreta je Darko Matošić (Peteranec), a kontrolor suđenja Alen Gerek (Zabok).