Rabiot i Kramarić strijelci za remi Hrvatske s Francuskom na rasprodanom Poljudu (VIDEO)

U drugom kolu skupine A1 UEFA Lige nacija Hrvatska je na rasprodanom Poljudu odigrala neriješenih 1-1 (0-0) s Francuskom, čime su obje reprezentacije upisale prve bodove u novom izdanju natjecanja.

‘Vatreni’ su tako u debiju Martina Erlića i jubilarnom 150. nastupu kapetana Luke Modrića upisali treći remi u međusobnim okršajima s Francuzima koje u devet odigranih utakmica još uvijek nisu uspjeli svladati.

U generalno izjednačenom dvoboju momčad Didiera Deschampsa u vodstvo je doveo Adrien Rabiot matiravši Dominika Livakovića u 52., dok je konačnih 1-1 postavio Andrej Kramarić realiziravši kazneni udarac u 83. minuti dvoboja.

Uvodno su gosti, koji su sraz započeli s rezervnom postavom te Benzemom, Mbappeom i Griezmannom na klupi, prepustili igru Dalićevoj momčadi koja je u potpunosti kontrolirala posjed i događanja na terenu, ali iz te dominacije osim jednog neuspješnog pokušaja bijega Budimira i bezopasno odrađenog ubačaja iz kuta – ‘Vatreni’ nisu uspijeli konkretnije pokušati zaprijetiti Maignanu.

Francuzi su se ‘razbudili’ iza desete minute igre, te u 11. konkretnije došli u posljednju trećinu, u završnici je Diaby ubačajem s desne strane napada tražio na suprotnoj strani peterca suigrače, ali Juranović je dobrim kretanjem ispred dva suparnička igrača uspio odbiti loptu glavom u korner.

Na drugoj strani u 14. minuti Hrvatska igra brzu polukontru koju je dodavanjem u prostor za Budimira okončao Kovačić, ali pored istrčalog Maignana napadaču Osasune loptu je u posljednji trenutak uklizavanjem otklonio branič Arsenala Saliba.

Veliku priliku u 18. minuti je kreirao vrlo raspoloženi Kovačić koji je ovaj put preciznim dodavanjem lijevo u prostor izbacio Budimira, 30-godišnji napadač se sjurio do ruba peterca i prizmeno pucao u prvi kut, lopta se u konačnici od bloka Kimpembea odbila u vratara Maignana te su Francuzi uspješno sačuvali mrežu netaknutom. Nakon raspleta akcije dosta je prema Budimiru protestirao Brozović koji je na desnoj strani istrčao akciju do kraja i očekivao dodavanje.

Talijanski sudac Marco Guida u 21. minuti je Vidi zbog grubog starta s leđa nad Nkunkuom pokazao opomenu, a VAR suci su provjeravali i eventualne elemente za izravan crveni te je nakon kraćeg prekida nastavljena igra prilikom za Francuze. Ubačajem se tražio usamljeni Tchouameni koji desno na sedam metara ipak u padu nije uspio konkretno zaprijetiti Livakoviću.

U 31. minuti su Fracnuzi odigrali brzu polukontru koju je povukao Guendouzi, veznjak Marseillea otvorio je desno Diabyja, a on je ipak za trenutak zakašnjelo proigrao Nkunkua koji je matirao Livakovića – pokazat će se za opravdano nepriznat pogodak.

Do kraja poluvrmena, minuta sudačke nadoknade, gosti su bili ti koji su konkretnije dolazili u posljednju trećinu. Livaković je prvu obranu na susretu upisao u 39. minuti kada je Diaby ponovno pobjegao po desnoj strani napada i sjurio se u šesnaesterac, vratar Dinama mirno mu je obranio udarac sa sedam metara u suprotni kut. Minutu poslije Tchouameni je s dvadesetak metara vratara Dinama natjerao na još jednu reakciju i sigurnu obranu, čime je – što se prilika tiče, i okončan prvi dio.

U nastavak su izbornici ušli bez promjena, a prvi konkretan dolazak imali su ‘Vatreni’, polukontru je u 49. minuti kvalitetnim ubačajem s desne strane napada okončao Majer, ali Budimir se ipak nije uspio idealno postaviti pa je glavom sa sedam metara samo prebacio loptu daleko od okvira vrata.

Do vodstva je momčad Didiera Deschampsa stigla u 52. minuti. Nakon ubačaja sa strane Ben Yedder je na centru izdržao visoki izlazak Vide i odigrao lijevo u prostor za Rabiota koji bježi Juranoviću te s dvanaest metara mirno pogađa bliži kut Livakovićevih vrata za 0-1 Francuske i svoj drugi pogodak u dresu A selekcije.

U 62. minuti su uslijedile promjene na obje strane. Kod gostiju su igru napustili asistent Ben Yedder i Tchouameni, a ušli Griezmann i Kamara, dok su u redovima domaćina Majera i Brekala zamijenili Pašalić i Oršić.

Iako je Hrvatska ponovno imala dominaciju u pojsedu pravih dolazaka u zadnju trećinu nije bilo, a u 70. minuti Dalić se odlučio na teren umjesto Budimira poslati Kramarića. Minutu poslije nakon ovog događaja Modrić se na osamnaest metara lijepo riješio čuvara i uputio kvalitetan udarac u donji lijevi kut, ali 26-godišnji vratar Milana sigurnom je reakcijom obranio pokušaj kapetana Vatrenih.

Veliku priliku Francuzi su imali u 76. minuti kada je pogrešno dodavanje Vide presjekao Nkunku i odigrao desno za Griezmanna, dobrim postavljanjem istrčali Livaković obranio mu je udarac s deset metara.

Na ulasku u 80. minutu igru su napustili Kovačić i Modrić, a na poljudski travnjak istrčali Sučić i Vlašić. Svega dvadesetak sekundi poslije Oršić je odličnim dodavanjem kroz sredinu gostujuće obrane proigrao upravo Sučića i izbacio ga u jedan na jedan s Maignanom koji mu odbija pokušaj, u nastavku Kramarić poslije duela s Claussom pada te sudac Guida odmah svira kazneni udarac, ali se uskoro javlja i njegov pomoćnik označavajući zaleđe Sučića. Poslije VAR provjere talijanska sudačka postava je odlučila da zaleđa nije bilo, a najstrožu kaznu mirno je u pogodak za 1-1 u 83. minuti pretvorio Kramarić kojem je to bio 19. pogodak u dresu A selekcije ‘Vatrenih’.

Dominantnije je nakon pogotka za izjednačenje izgledala Hrvatska, nastavila s napadima i u 88. minuti preko Vlašića ponovno prijetila Maignanu. Sjurio se veznjak West Ham-a do desnog ruba šesnaesterca i prizemno gađao bliži kut, ali vratar gostiju još je jednom kvalitetno reagirao. Minutu poslije je Griezmann iskoristio pogrešku Juranovića, zaobišao van šesnaesterca istrčalog Livakovića, ali u konačnici je 31-godišnjak lijevo iskosa iz zahtijevne pozicije pucao neprecizno daleko van okvira vrata.

Bila su to i posljednja konkretna uzbuđenja u završnici dvoboja koju je obilježila izražena želja ‘Vatrenih’ da dođu do pobjede, što je pristup koji je publika na Poljudu nakon posljednjeg sučevog zvižduka nagradila velikim pljeskom.

U sljedećem kolu Lige nacija Hrvatska u petak gostuje kod Danske u Kopenhagenu dok će Francuska biti gost u Austriji.

U drugom kolu skupine A1 UEFA Lige nacija Hrvatska će od 20:45 na Poljudu u reprizi finala posljednjeg Svjetskog prvenstva odmjeriti snage s Francuskom. Obje reprezentacije su u uvodnom kolu doživjele poraz na domaćem terenu. Od izabranika Zlatka Dalića bolja je bila Austrija (0:3) dok je momčad Didiera Deschampsa poražena od Danske (1:2).

Vatreni i Les Blues su dosad odigrali osam međusobnih utakmica, a njih čak šest je dobila Francuska dok su dvije završile bez pobjednika. U pamćenju su posebno ostali porazi u polufinalu Svjetskog prvenstva 1998. godine (1:2) te u finalu Svjetskog prvenstva 2018. godine u Moskvi (2:4).

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Musu, Livaju, Perišića, Lovrena i Gvardiola koji su bolesni odnosno ozlijeđeni dok su gosti bez Varanea te Kantéa.

U najavi utakmice izbornik Zlatko Dalić je poručio: “Zanimljivo, najbolje četiri ekipe sa SP-a su u prvom kolu Lige nacija izgubile. Kakva god Francuska izašla, bit će moćna. Možda nema Varanea, bek iz Liverpoola je još bolji. Možda nema Mbappea, ali imaju još bržeg. Oni kakvi god bili bit će moćni, a mi moramo biti pravi.”

Njegov kolega na klupi Francuske Didier Deschamps je dodao: “Liga nacija je jako lijepo natjecanje, koje smo osvojili prošle godine. I bolje je igrati prave utakmice, a ne prijateljske. Treba nam malo predaha, većinu glavnih reprezentacija nose igrači koji su imali teške sezone. Dolazi nam i Svjetsko prvenstvo, zato ćemo biti bez nekih važnih igrača. I mi i Hrvatska.”

Glavni sudac utakmice je Marco Guida iz Italije kojem će asistirati Ciro Carbone, Giorgio Peretti i Giovanni Ayroldi dok će u VAR sobi biti Marco Di Bello i Luca Zufferli. Suce će nadgledati Norvežanin Terje Hauge dok je delegat Gruzijac Irakli Nakaidze.