Rapsodija Dinama protiv Astane

U prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija Lige prvaka Dinamo je na Maksimiru pred 7.123 gledatelja bio bolji od kazahstanskog prvaka Astane rezultatom 4:0 (3:0). Plavi su tako napravili veliki korak k prolasku u treću rundu gdje ih očekuje grčki prvak AEK.

Izabranike Igora Bišćana je do pobjede predvodio maestralni Luka Ivanušec koji je postigao hat-trick dok je mrežu hrvatskog vratara Josipa Čondrića koji je branio mrežu Astane načeo Bruno Petković. Bila je to odlična predstava Plavih u kojoj su dominirali od prve do posljednje minute.

Prvi pokušaj na utakmici vidjeli smo tek u 20. minuti kada je iz daljine udarac okušao Ristovski, a Čondrić je sigurnom intervencijom došao do lopte.

Četiri minute kasnije Petković se izborio za udarac sa 16 metara kojeg vratar Astane vršcima prstiju odbija u korner.

Bulat je u 26. minuti ubacio iz kornera, a Ristovski je sa šest metara udarcem glavom zatresao gredu. Potom se lopta odbija do Špikića, no njegov pokušaj iz peterca je u posljednji trenutak blokirao Darboe.

Pritisak Plavih nastavio se i u 30. minuti kada je Ljubičić podvalio loptu za Petkovića, a on u kaznenom prostoru pada nakon duela s Tomaševićem, ali španjolski sudac Cuadra nije se oglasio.

Uslijedio je novi ubačaj iz kuta nakon kojeg je Čondrić boksao loptu do Ivanušeca, veznjak Plavih je potom iz prve pucao s dvadeset metara, a golman gostiju je odbio loptu koja je išla u njegov donji desni kut.

Ristovski je iz daljine snažno probao i u 33. minuti za novu obranu čuvara mreže kazahstanske momčadi. Minutu kasnije Bulat iz kornera na drugoj stativi pronalazi Ljubičića koji od bloka šalje loptu pokraj bliže stative.

Do zasluženog vodstva Dinamo dolazi u 35. minuti. Špikić je asistirao za Petkovića, a on je snažno pucao sa 16 metara, lopta se od odbila od bloka gostujućeg braniča te je završila pod gredom Astanina gola.

Šest minuta kasnije Plavi su povećali prednost. Mišić je proigrao Ivanušeca koji se sjurio prema golu te je pored trojice gostujućih igrača preciznim prizemnim udarcem sa 17 metara pogodio donji lijevi kut Čondrićeva gola.

U 43. minuti već je 3:0, a u strijelce se ponovno upisao Ivanušec koji je na drugoj stativi dočekao ubačaj Moharramija s desne strane te je glavom poslao loptu u mrežu. Čondrić je tom prilikom dirao loptu, no nije uspio upisati obrantu.

Špikić se u 55. minuti majstorski oslobodio svog čuvara na centru igrališta nakon čega je uposlio Bulata, no na koncu njegovo povratno dodavanje s desne strane nije došlo do Petkovića, nego su ga blokirali suparnički igrači.

Minutu kasnije do hat-tricka je došao Luka Ivanušec. Nakon ubačaja iz kuta lopta se odbija na dvadesetak metara gdje je natrčao hrvatski reprezentativac te je preciznim i odličnim udarcem pogodio gornji desni kut Čondrićeva gola.

Ivanušec je u 71. minuti bio u ulozi asistenta kada je u matnu poziciju gurnuo Baturinu, no njegov udarac sa 17 metara odlazi pokraj stative.

Dinamo je opasan i u 78. kada je s dvadesetak metara dobro šutirao Ljubičić, a Čondrić je paradom prebacio loptu preko grede.

Jedine ozbiljne prilike na utakmici gosti su stvorili u samoj završnici. Prvu smo vidjeli u 89. minuti kada je nakon ubačaja iz kuta lopta prenijeta na drugu stativu, a Tomasov ju nije uspio zahvatiti i iz blizine pospremiti iza leđa Livakovića. Minutu kasnije iz nove akcije nakon kornera Marochkin je sa šest metara pucao pred suprotne stative. U 92. je pak s dvadesetak metara Amanović prizemno pucao malo pored suprotne stative.

Uzvratni dvoboj Astane i Dinama igra se 2. kolovoza u Kazahstanu. Pobjednik će u trećem kolu kvalifikacija Lige prvaka odmjeriti snage s grčkim prvakom AEK-om dok će poraženi nastaviti natjecanje u Europskoj ligi gdje ga čeka slabiji iz sraza Ludogoreca i Olimpije.