Remi Rijeke i Lokomotive u uzbudljivom susretu na Rujevici (VIDEO)

HNK RIJEKA

U derbi utakmici 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka i Lokomotiva su pred 2 584 gledatelja na Rujevici odigrali neriješenih 2-2 (0-1) i time zaključili program prvog dana ovog kola.

Prvi su do rezultatske prednosti stigli gosti pogotkom Lirima Kastratija u 36. minuti, a domaćini do preokreta dolaze u drugom dijelu golovima Sterlinga Yatekea u 66. i Franka Andrijaševića u 78. minuti. Konačnih 2-2 postavio je Fran Karačić pogotkom iz kaznenog udarca u 84. minuti.

Rožmanova momčad je nešto kvalitetnije otvorila utakmicu no ubrzo su gosti uspostavili razvnotežu i tako smo u uvodnih petnaestak minuta gledali ravnopravnu utakmicu i igru iz koje nisu kreirane konkretne opasnosti po vrata Pandura i Grbića.

U 22. minuti bilježimo prvi udarac na susretu. Halilović je uputio odličan prizemni udarac s desne strane napada s nekih dvadeset metara, no Grbić se istaknuo dobrom obranom i odbio u korner iz kojeg Rijeka nije zaprijetila. Prethodno ovom događaju domaći su neopravdano tražili kazneni udarac zbog navodnog Tolićevog igranja rukom nakon udarca Čolaka, suci na čelu s Batinićem ispravno su procijenili da je lopta pogodila igrača Lokomotive u tijelo.

Tomićeva momčad do rezultatske prednosti dolazi iz prvog udarca prema protivničkim vratima. Rijeka je s dosta igrača izašla u protivničku polovicu, izgubila loptu, a istu iz vlastite odlično desno u prostor odigrao Cokaj, Kastrati ulazi u šesnaesterac i udarcem u bliži kut matira loše postavljenog Pandura za 0-1 Lokomotive u 36. minuti i svoj deseti ligaški pogodak u sezoni.

U 41. minuti Galović je na ubačaj Lončara iz prekida ostao nečuvan na pet metara i glavom poslao loptu pored vratnice.

Dvije minute poslije Grbić se iskazao s dvije dobre reakcije van svog šesnaesterca. Mersinaj je pogriješio u predaji lopte i Lončar je krenuo prema šesnaestercu, no Grbić odličnim istrčavanjem kratko odbija, u nastavku lopta dolazi do Lepinjice koji je iz prve pokušao poslati loptu prema vratima, no gostujući vratar ovaj put nogom otklanja opasnost i čuva mrežu netaknutom.

Do odmora se igralo još četiri minute produženog vremena no tijekom tog perioda nismo vidjeli opasnosti po vratare te je Lokomotiva pogotkom iz jedinog udarca u okvir na odmor otišla s minimalnom rezultatskom prednošću.

Rijeka prijeti već u 47. minuti kada je Andrijašević nakon velike gužve uputio iz okreta udarac s nekih pet metara, Grbić je dobro postavljen i nogama odbija loptu koja je išla u bliži kut.

U 54. gostujući vratar upisuje još jednu obranu, pokušaj Lepinjice s osamnaest metara apsolvirao je bez većih problema.

Dvije minute poslije velika gužva u šesnaestercu Lokomotive, no gostujući braniči uspješno su očistitli nekoliko opasnih situacija pred svojim vratima, ne dozvolivši domaćima ni udarac prema svojim vratima.

Lokomotiva se prvi put u nastavku ‘ukazala’ u 64. minuti kada je nakon lijepe akcije Tolića i Jakića u jedan na jedan situaciju s Pandurom izašao Uzuni i očajnim udarcem sa sedam metara poslao loptu pored vratnice.

Do zasluženog izjednačenja Rijeka dolazi u 66. minuti. Na ubačaj iz kuta gosti loše reagiraju, udarac Velkovskog kratko s crte odbija Grbić, a loptu u mrežu s nekoliko metara posprema koncenctirani Yateke, koji je u igru ušao dvije minute ranije umjesto Lepinjice. Dvadesetogodišnjem napadaču iz Centralne Afričke Republike ovo je bio HNL prvijenac u četvrtom nastupu za Rijeku, ukupno drugi pogodak u dresu riječkog prvoligaša.

Do preokreta Rožmanova momčad dolazi u 78. minuti kada je na ubačaj Smolčića s lijeve strane napada najviši u skoku na drugoj vratnici bio Andrijašević i pored statičnog Kovačića glavom od travnjaka poslao loptu u suprotni kut za 2-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni. Prethodno pogotku domaćih, gosti su preko Tucija imali dobru situaciju na drugoj strani nekoliko trenutaka prije, no dobrom se intervencijom na dalekometni udarac istaknuo Pandur.

U 82. Capan je srušio Uzunija u petercu, Batinić prvo ne pokazuje ništa, a onda nakon VAR provjere opravdano dosuđuje najstrožu kaznu i dodjeljuje drugi žuti Capanu, te Rijeka susret nastavlja s igračem manje. Siguran izvođač za goste je u 84. minuti bio Fran Karačić kojem je to drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno sedmi u Prvoj HNL.

Do kraja susreta (šest minuta sudačke nadoknade) Rijeka je pokušavala s igračem manje stvoriti konkretniji pritisak, no gosti su jednostavno odbijali te pokušaje i do posljednjeg zvižduka nismo vidjeli prijetnji za vratare.

Rijeka i Lokomotiva su tako drugi put ove sezone odigrali neriješeno na Rujevici, u prvom srazu bilo je 1-1.

Rijeka u sljedećem kolu gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa, dok će Lokomotiva u Zagrebu biti domaćin Hajduku. Program ovog kola zaključuje se sutra okršajima Dinama i Slaven Belupa na Maksimiru (18:55) te Osijeka i Gorice u Gradskom vrtu (21:05).

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U derbiju 29. kola HT Prve lige Rijeka će od 21:05 na Rujevici ugostiti Lokomotivu. Radi se o uvertiri finala kupa koje će ove dvije momčadi 1. kolovoza odigrati na Šubićevcu, ali i dvoboju dva takmaca za drugo mjesto na ljestvici koje vodi u kvalifikacije Lige prvaka.

U tri ovosezonska međusobna susreta ove dvije momčadi vidjeli smo pobjedu Rijeke u Kranjčevićevoj (0:1), remi na Rujevici (1:1) te pobjedu Lokomotive u Zagrebu (2:1).

Domaćini uoči utakmice imaju problema s ozljedama pa su tako van kadra Štefulj, Raspopović i Capan dok su gosti iz istog razloga bez Sammira, Budimira, Vojkovića i Atiemwena.

Simon Rožman je derbi najavio sljedećim riječima: “Ispred nas je ekipa koja je pobijedila Dinamo i to dovoljno govori o kvaliteti Lokomotive. Radi se o ekipi koja se želi nadigravati i imaju odličan protunapad. Vraćaju se gledatelji što je za nas bitno jer prije pauze zbog korone bila je odlična atmosfera na Rujevici. U teškim trenucima publika nas je dizala i svjesni smo da imamo rezerve u igri. Uvjeren sam da ćemo protiv Lokomotive pružiti sve što možemo.”

Kolega na suparničkoj klupi Goran Tomić je izjavio: “Između naših momčadi nema nikakvih nepoznanica. Znamo sve jedni o drugima. Rijeka ima raskošan arsenal, pogotovo u napadačkom dijelu momčadi, a širina igračkog kadra joj daje mogućnost rotacija koje se neće osjetiti na izvedbi. Što se tiče Kupa, na Rujevici sigurno nećemo skrivati karte za finale. Dolazimo s najjačim raspoloživim snagama, a o finalu Kupa ćemo razmišljati kada završi prvenstvo.”

Utakmicu će suditi Damir Batinić iz Osijeka kojem će asistirati Bojan Zobenica (V. Gorica), Hrvoje Radić (Split) i Ivan Matić (Osijek). U VAR sobi će biti Dario Bel i Miro Grgić iz Osijeka. Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), a kontrolor suđenja Božo Mamić (Bjelovar) dok će o sigurnosti ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić i Marko Cindrić.