Rijeka golovima Murića i Lepinjice u odličnoj utakmici na Rujevici svladala Goricu (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici prvog kola HT Prve lige Rijeka je pred 1 652 gledatelja na Rujevici rezultatom 2-0 (1-0) svladala Goricu i tako pobjedom ušla u 31. sezonu elitnog domaćeg nadmetanja.

Zaista dinamičnu i atraktivnu utakmicu smo gledali u Rijeci, a u konačnici su precizniji domaćini odnijeli sva tri boda zahvaljujući pogocima (danas fantastičnog) Roberta Murića iz kaznenog udarca u 20. te Ivana Lepinjice poslije ubačaja iz kuta u 54. minuti okršaja.

Goran Tomić i Krunoslav Rendulić svoje su momčadi na teren poslali ‘otvorenog garda’ te smo uvodnih 25 minuta na Rujevici gledali zaista fantastično dinamičnu utakmicu.

Prvi su u šestoj minuti konkretnije zaprijetili gosti kada je u 6. minuti nakon ubačaj Šrolera s desne strane napada Matar dobio skok u sredini i glavom s osam metara poslao od travnjaka loptu pored suprotne vratnice.

Samo minutu poslije nevjerojatan promašaj upisao je Drmić. Odlični Murić probio je lijevu stranu gostujuće obrane i prekrasnim dodavanjem ‘vanjskom’ kao na pladnju poslužio napadača ‘Bijelih’ koji ipak s tri metra uspijeva promašiti okvir vrata!

U 10. minuti veliku priliku ima Gorica. Požrtvovni Keita je s lijeve strane napada dodao u šesnaesterac za Mitrovića, koji odličnim prizemnim dodavanjem pronalazi Babeca desno, a njegov udarac sa sedam metara u bliži kut fantastičnim blokom u korner odbija Vukčević! Minutu poslije nadahnuti Murić udarcem s ruba šesnaesterca ‘zagrijava’ Banića, a u 18. sudac Ivan Vučković duel Mudražije i Mora u kaznenom prostoru gostiju presuđuje dovoljnim za najstoržu kaznu.

Veliki su bili protesti Rendulićevih igrača, ali Vučković i VAR kolege ostali su pri prvotnoj odluci, a Rijeku je u vodstvo sigurnim izvođenjem udarca s bijele točke u 20. minuti doveo Murić, kojem je to bio 18. pogodak u 71. Prva HNL nastupu.

Kristijan Lovrić je u 21. minuti opasno zaprijetio iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, ali odličnom intervencijom svoju je mrežu netaknutom sačuvao Nediljko Labrović.

Nevolje po lijevoj strani obrane za Goricu su se nastavile i u 24. minuti kada je Liber kvalitetno proigrao Murića, koji se sjurio u šesnaesterac, ali odličnim pravovremenim istrčavanjem Banić u potpunosti skraćuje kut igraču Rijeke i upisuje kvalitetnu obranu.

Festival ‘totalnog nogometa’ trajao je do 26. minute kada je poslije ubačaja s desne strane napada lopta uz malo sreće došla skroz lijevo do Ampema, ali njegov udarac s dvanaest metara požrtvovnim uklizavanjem blokirao je i u korner odbio Junior. Nakon tog ubačaja iz kuta nastala je velika, velika gužva oko peterca gostiju koji su se ipak uspjeli obraniti.

I, to je bilo to. Tempo igre u narednom je periodu drastično pao, što je bilo i za očekivati, a uvelike je smirivanju ritma igre ‘kumovao’ i strateg domaćih Tomić, koji je evidentno svoju momčad planski povukao, odlučivši prepustiti posjed suparniku.

Drugi dio otvoren je dinamično kao i prvi, ali samo uvodno samo od strane Gorice koja je u nakon pet minuta vršila ogroman pritisak na suparničku obranu. Prvo se Lovrić u 50. minuti izborio za ‘svoju’ poziciju te s lijevog ruba šesnaesterca ‘trademarkom’ loptu poslao malo, malo pored suprotne vratnice. Minutu poslije Keita je probio desnu stranu domaće obrane i odigrao povratno za Mitrovića, čiji je snažan udarac s četrnaest metara uspio odbiti Labrović. Nije prošla ni minuta igre kada je Labrović ponovno bio primoran na odličnu intervenciju, ovaj put ga je testirao Šroler, koji je s ruba šesnaesterca potegao snažno pod gredu, ali i to je novi vratar Rijeke uspješno odbio u korner.

Rijeka je uskoro uspjela ‘doći do zraka’ i izaći u posljednju trećinu, izboriti korner, te poslije istog i povećati svoju rezultatsku prednost! Loptu je iz kuta ubacio Murić, a pored More i Jovičića skok dobiva Lepinjica, koji u 54. minuti glavom s pet metara pogađa gornji desni kut za 2-0 i svoj treći pogodak u 55. Prva HNL nastupu.

Iako su i dalje Velikogoričani ‘vodili igru’, visoko postavljenim linijama pokušavajući ponovno nametnuti pritisak kakav su imali prethodno drugom primljenom pogotku, evidentno ih je isti ipak dosta ‘potresao’.

Rijeka je u ovom periodu odlično izlazila u kontre i polukontre, pametno osvajajući prostor Tomićeva je momčad izborila nekoliko ubačaja iz kuta poslije kojih su ‘Bijeli’ stvarali dosta problema gostima. Veliku, gol priliku u 65. minuti je imao Escoval koji se poslije ubačaja s lijeve strane našao nečuvan na petercu i glavom očajno reagirao te poslao loptu visoko preko okvira vrata.

U 71. minuti poslije kombinacije Fruka i Lovrića još se jednom odličnom obranom istaknuo Labrović, i ovaj put je zaustavio udarac krilnog gostujućeg napadača koji je s ruba šesnaesterca gađao desni kut.

Pet minuta poslije veliku je priliku imao Ampem nakon ‘tko zna kojeg’ odličnog poteza Murića danas, sjajno je pronašao suigrača, ali Ganac s pet metara nije uspio matirati Banića za konačnu potvrdu pobjede Rijeke.

U 79. minuti Lovrić je prošao po lijevoj strani napada i ubacio u peterac gdje Galović odbija prema rubu šesnaesterca gdje natrčava Junior i snažnim udarcem gađa gornji lijevi kut, ali Galović odličnim postavljanjem glavom još jednom otklanja opasnost po svog vratara.

Do kraja zaista odlične utakmice od strane Gorice smo u vidu konkretnijih prijetnji vidjeli još dva Lovrićeva pokušaj iz velike udaljenosti, prvi mu je u 87. minuti novom odličnom reakcijom obranio Labrović, a drugi je na isteku 94. minute od bloka otišao malo, malo pored vratnice. Rijeka je u cijelom ovom periodu nastavila s konstanton opasnim izlascima u kontre i polukontre te je u nekoliko navrata imala odlične situacije za konkretnije ugrožavanje Banića, ali gostujući braniči uspjevali su na vrijeme ulaziti u blokove i izbjeći veći rezultatski potop.

Rijeka je u sljedećem kolu ponovno domaćin te ‘Bijelima’ na Rujevicu stiže Istra 1961, a Gorica će svoju prvu ovosezonsku domaću utakmicu odigrati sa Šibenikom. Naravno, Rendulića i društvo prethodno prvenstvenoj obvezi u četvrtak (19) čeka gostovanje na Malti kod Gzire u okviru prve utakmice drugog kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu.

Program prvog kola 31. sezone Prve HNL sutra će zaključiti Istra i Hrvatski dragovoljac okršajem na Aldo Drosini s početkom u 18:55.

U sklopu 1. kola HT Prve lige Rijeka će od 21 sat na Rujevici biti domaćin Gorici.

U odnosu na prošlu sezonu igrači Rijeke više nisu Ivan Nevistić, Daniel Štefulj, Jasmin Čeliković, Franko Andrijašević, Stjepan Lončar, Luka Menalo, Sterling Yateke, Milan Ristovski i Sandro Kulenović dok su u klub pristigli Martin Zlomislić, Nediljko Labrović, Anton Krešić, Issah Abass, Prince Ampem, Jorge Obregon, Bernard Karrica, s posudbe sh se vratili Matej Vuk i Denis Bušnja, a zadržan je i Josip Drmić.

Goricu vodi novi trener Krunoslav Rendulić, a pojačanja su Dominik Kotarski, Saša Marjanović, Toni Fruk, Niko Janković, Fran Brodić i Tin Janušić dok u svlačionici više nisu Jiloan Hamad, Dario Špikić, Ognjen Mudrinski, Gojko Gadže, Sylvanus Nimely, a ostvaren je i trajni transfer Kristijana Kahline i Cherifa Ndiayea.

Domaćini za današnji ogled ne mogu računati na ozlijeđene Prskala i Nwolokora te kartoniranog Pavičića, a kod gostiju iz istog razliga nedostaju Krizmanić, Doka i Steenvoorden, a Suk i Kalik su ozlijeđeni.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi sraza izjavio: “Znate da nisam od nekih velikih najava međutim duboko vjerujem u ovu momčad. Atmosfera je stvarno dobra i osobno jedva čekam da sve to krene. Puni smo želje, volje i elana da već od prvog kola krenemo u pravom smjeru.”

Njegov kolega na klupi Gorice Krunoslav Rendulić je rekao: “Rijeka je jedna jako kvalitetna momčad s izuzetno dobrim trenerom. No, to ne umanjuje našu ambiciju, koja će uvijek i svugdje biti pohod na tri boda! Naravno, ne ovisi sve o nama, nešto se pita i protivnika, ali mi ćemo uvijek ići na pobjedu.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Vučković iz Zagreba kojem će asistirati sugrađani Vedran Đurak i Luka Pušić te Zdenko Lovrić iz Đakova dok će u VAR sobi biti Duje Strukan (Split) te Goran Perica (Šibenik). Delegat dvoboja je Damir Stipković (Zagreb), a suce će kontrolirati Draženko Kovačić (Križevci).