Rijeka i Hajduk izborili europsku vizu, a Varaždin ispao u Drugu HNL (VIDEO)

Rijeka i Hajduk su pobjedama protiv Gorice odnosno Lokomotive izborili kvalifikacije UEFA Konferencijske lige dok je Varaždin porazom kod Slaven Belupa nakon dvije sezone ispao iz HT Prve lige. Rasplet je to nakon odigrane četiri utakmice posljednjeg kola sezone koje su se igrale u isto vrijeme.

U borbi za europske pozicije na koncu je izvisila Gorica koja je u čak 35 kola tijekom sezone zauzimala pozicije koje vode u Europu, no na koncu je porazima u tri posljednja kola protiv Hajduka, Dinama i Rijeke ispustila stečenu prednost te je prvi put pala na peto mjesto.

Veliki gubitnik je Varaždin koji u posljednjih 90 minuta sezone nije uspio ostati neporažen protiv neopterećenog Slaven Belupa, a upravo bi im bod iz današnjeg susreta donio ostanak u najvišem rangu natjecanja obzirom da je Istra 1961, s kojom imaju bolji međusobni omjer, upisala poraz kod Osijeka.

Hajduk – Lokomotiva 2:0 (1:0)

Bili su mrežu Lokomotive zatresli u 29. minuti kada su Livaja i Jurić u šesnaestercu odigrali dupli pas nakon kojeg je napadač Hajduka hladnokrvno s pet metara matirao Santinija.

Hajduk je pitanje pobjednika riješio u 82. minuti kada je Livaja idelano aistitrao za Biuka, a novopečeni mladi reprezentativac je s deset metara poslao loptu u suprotnu malu mrežicu.

Rijeka – Gorica 2:1 (1:1)

Rijeka je povela u 10. minuti kada je na asistenciju Drmića mrežu Banića sa šest metara zatresao kapetan Franko Andrijašević

Gorica do izjednačenja dolazi u 19. minuti kada je Doka ubačajem pronašao Matara, a on je glavom spustio loptu za Babeca koji ju je poslao pod gredu.

Domaćini do gola vrijednog europske vize i trećeg mjesta na ljestvici dolazi u 79. minuti kada je Menalo ubacio loptu za Drmića, no on je nije dirao, ali je svojim pokretom prevario vratara Banića tako da je Rijeka došla do vodstva.

Osijek – Istra 1961 2:1 (1:1)

Osijek je do vodstva došao u 34. minuti kada se na udarac s dvadesetak metara odlučio Kleinheisler, a vratar Lučić nije uspio obraniti njegov pokušaj iako je bio na lopti.

Samo sedam minuta kasnije rezultat je na Gradskom vrtu poravnao Ivančić koji je nakon kornera prihvatio odbijenu loptu odlučivši se potom za udarac s 15-ak metara iskosa, a lopta na putu prema golu pogađa Gyurcsa i vara Ivušića.

Bijelo-plavi su do pobjede došli u trećoj minuti sudačke nadoknade kada je mrežu preciznim prizemnim udarcem s 15-ak metara iskosa zatresao mladi Dion Drena Beljo. Bio je to njegov prvijenac u seniorskoj momčadi Osijeka.

Slaven Belupo – Varaždin 1:0 (0:0)

Prvo su mrežu zatresli Farmaceuti i to preko Krstanovića u 57. minuti, no zbog zaleđa pogodak opravdano nije priznat.

U 63. minuti uslijedio je odgovor Varaždina preko Herrere kojeg je uposlio Peco, a on je precizno pucao kroz noge Van Bruggena pogodivši suprotni kut i poslavši loptu iza leđa Čovića. Međutim nakon pregleda VAR-a ni ovaj zgoditak nije priznat jer je Peco bio u zaleđu.

Još jedan zgoditak domaćina je poništen u 81. minuti, ovaj put je nesuđeni strijelac bio Zvonarek, no asistent Delić je bio u nedozvoljenoj poziciji.

Nade Varaždina za ostanak u Prvoj HNL su se ugasile u 88. minuti kada je 16-godišnji Zvonarek precizno od stative poslao loptu u mrežu. Bio je to njegov prvijenac u seniorskom nogometu.

Ispao iz HT Prve lige: Varaždin

Od 17 sati na rasporedu su četiri utakmice 36. kola HT Prve lige, posljednjeg u aktualnoj sezoni, koje će nam dati odgovor o putniku u Drugu HNL te preostala dva sudionika kvalifikacija UEFA Konferencijske lige. Susret Dinama i Šibenika koji nema utjecaj na konačan izgled ljestvice počinje u Maksimiru od 19:30.

Uoči posljednjeg kola sezone sigurno je da će Dinamo sezonu okončati na prvom, Osijek na drugom i Šibenik na šestom mjestu dok je Slaven Belupo riješio brige oko ostanka u najvišem rangu natjecanja.

Mogući scenariji posljednjeg kola:

Gorica u posljednje kolo ulazi s 59 bodova na kontu, jednim više od Rijeke i dva više od Hajduka. U slučaju slavlja i remija na Rujevici Gorica je sa 62 odnosno 60 bodova sigurno treća. Ako Gorica izgubi u posljednjem kolu od Rijeke onda im za osiguranje kontinentalnog natjecanja treba poraz ili remi Hajduka s Lokomotivom.

Rijeka na kontu ima 58 bodova i u slučaju pobjede nad Goricom sigurno osigurava Europu. Ukoliko sraz Gorice i Rijeke bude okončan remijem, ‘Bijeli’ će na kontu imati 59 bodova i za kontinentalno natjecanje trebat će im, kao i u slučaju Gorice, poraz ili remi Hajduka s Lokomotivom. Riječki prvoligaš do Europe može i u slučaju poraza, ali samo ako Hajduk izgubi od Lokomotive, jer su ‘Bili’ u međusobnim okršajima ove sezone bili uspješniji.

Splitski prvoligaš u posljednje kolo ulazi s 57 bodova te bi u slučaju poraza sezonu okončao na petom mjestu bez Europe. Ukoliko Hajduk odigra neriješeno s Lokomotivom, tada mu za osiguranje četvrtog mjesta treba poraz Rijeke od Gorice. S pobjedom nad Lokomotivom Hajduk će na kontu imati 60 bodova te će kvalifikacije za Konferencijsku ligu osigurati neovisno o ishodu sraza na Rujevici.

Varaždin u posljednje kolo ulazi kao posljednjeplasirana momčad lige s 28 bodova na kontu. U slučaju poraza u Koprivnici definitivno ispadaju u Drugu ligu. Ukoliko Varaždinci sa Slavenom odigraju neriješeno ostaju prvoligaš ako Istra 1961 (od koje je bolji u međusobnim okršajima ove sezone) upiše poraz od Osijeka u Gradskom vrtu. Ni pobjeda Varaždinu ne garantira ostanak. S njom bi na kontu imali 31 bod, ali im uz to treba remi ili poraz Zeleno-žutih u Osijeku te remi ili poraz Lokomotive u Splitu. U svim drugim scenarijima Varaždinci se i s pobjedom opraštaju od prvoligaškog društva.

Istra 1961 u posljednje kolo ulaze s 29 bodova, jednim više od Varaždina i jednim manje od Lokomotive. Do osiguranja ostanka mogu i u slučaju poraza u Gradskom vrtu, ali samo ako Varaždin izgubi od Slavena u Koprivnici. Ukoliko Istra s Osijekom odigra neriješeno tada će joj za prolaz trebati remi ili poraz Lokomotive na Poljudu i poraz ili remi Varaždina u Koprivnici. S pobjedom je, naravno, Istra siguran sudionik elitnog natjecanja i sljedeće sezone, neovisno o ostalim rezultatima.

Prošlosezonskom viceprvaku Lokomotivi za ostanak u Prvoj HNL dovoljno je ostati neporažen na Poljudu. U slučaju remija ili pobjede Lokomotiva je svoje mjesto u sljedećoj sezoni sigurno osigurala neovisno o drugim rezultatima. Ukoliko Lokosi upišu poraz od Hajduka onda im za ostanak treba poraz Istre koja je je u međusobnim okršajima bolja od Toplakove momčadi, a druga opcija za prolazak s porazom im je remi ili poraz Varaždina u Koprivnici.

Hajduk u posljednje kolo sezone ulazi bez suspendiranih Todorovića i Fossatija, a Mujakić i Dimitrov su ozlijeđeni dok kod gostiju kartone odrađuju Cokaj i Lešković, a Mersinaj, Musa, Đira, Tahiraj, Tuci i Hadžić imaju problema s ozljedama.

Početne postave za Hajduk – Lokomotiva:

Rijeka u današnjem dvoboju ne može računati na Nwolokora, Smolčića, Brauta i Jurišića koji su ozlijeđeni dok kod gostiju iz istog razloga nema Suka i Kalika.

Početne postave za Rijeka – Gorica:

Farmaceuti u kadru za današnji sraz nemaju Parackog i Liklina koje muče ozljede dok su gosti lišeni usluga Horkaša, Djoua i Posaveca koji su ozlijeđeni.

Početne postave za Slaven Belupo – Varaždin:

Bijelo-plavi u kadru za današnju utakmicu nemaju suspendirane Čeberka, Lopu i Santinija, a Barešić, Silva, Lončar, Miloš, Jugović, Vuković, Brlek, Grezda, Erceg i Mierez su ozlijeđeni. Zeleno-žuti pak zbog suspenzije ne mogu računati na Haru, a Navarro, Bosančić i Guzina imaju problema s povredama.