Rijeka nakon dramatične završnice pokorila vjetroviti Poljud

Dvadeseta dionica SuperSport HNL-a okončana je dramatičnom 1:2 (0:0) pobjedom Rijeke u Jadranskom derbiju. Gosti su na vjetrovitom i hladnom Poljudu slavili golovima Ampema i Frigana dok je za domaćine iz olako dosuđenog kaznenog udarca poentirao Livaja.

Najbolji strijelac lige je u sudačkoj nadoknadi iz još jednog jedanaesterca mogao svojoj momčadi donijeti bod, ali je Labrović upisao obranu.

Izabranici Sergeja Jakirovića su tako na tri ovogodišnja gostovanja osvojili sedam bodova te su na odličan način krenuli u nastavak sezone nakon katastrofalnog prvog dijela. Bodovno su se tako poravnali s Lokomotivom na sedmom mjestu ljestvice.

Hajduk je pak upisao drugi uzastopni poraz tako da je Dinamo na vrhu tablice s odigranom utakmicom manje pobjegao na velikih osam bodova prednosti.

U 7. minuti susreta Frigan je uposlio Marina koji bježi obrani domaćih, no njegov ubačaj na drugu stativu čisti Sahiti. U nastavku napada oštro je u peterac loptu uputio i Frigan, ali njegovih suigrača nije bilo pred golom Hajduka.

Hajduk je uzvratio u 9. minuti kada ubačaj Lovrencsicsa s desne strane dolazi do Krovinovića, a njegov udarac iz dobre pozicije s desetak metara brani Labrović.

Napad domaćih je uslijedio i u 12. minuti kada oštar ubačaj Krovinovića s lijeve strane Lovrencsics šalje pored stative nakon čega je Čulina označio prethodni prekršaj Pukštasa na Galešiću.

Tri minute kasnije Krovinović je pucao iz slobodnog udarca, no njegov pokušaj iz daljine nije bio teži izazov za vratara gostiju.

Lovrencsics je u 21. minuti dobro proigrao Mlakara čiji udarac s desetak metara iskosa Labrović uspijeva odbiti. U istoj minuti sa 17 metara je pucao Grgić, a to je bio lak zalogaj za Labrovića.

U 28. minuti nakon dodavanja Ampema bilježimo pokušaj Marina s dvadesetak metara koji odlazi daleko od okvira gola.

Deset minuta kasnije na suprotnoj strani travnjaka su dobro kombinirali Sahiti i Krovinović, no oštar ubačaj potonjeg čisti Smolčić.

Rijeka je dobru šansu imala u 39. minut. Na centru je loptu izgubio Awaziem nakon čega se poslije proigravanja Frigana u prilici našao Marin, a njegov snažan udarac s desetak metara Sentić odbija u korner.

Da gosti ne odu s prednosti na odmor pobrinuo se Sentić koji je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela odlično obranio udarce Frigana i Jankovića dok je Simić blokirao pokušaj Hodže. Prethodno je loptu gostima iz koje se otvorila prilika poklonio Lovrencsics.

U 53. minuti iz igre je nakon ozljede morao izaći Sahiti kojem je zaplesalo koljeno nakon duela s Ampemom, a priliku umjesto njega je dobio Mikanović koji je zauzeo desni bok dok je lijevo preselio Lovrencsics.

Minutu kasnije iz slobodnog udarca s oko trideset metara je pucao Livaja za sigurnu obranu Labrovića.

Odličnu šansu Hajduk je imao u 56. minuti kada je Mikanović ubacio s desne strane, a na drugoj stativi s par metara Lovrencsics ne uspijeva poslati loptu u mrežu.

Frigan je u 60. minuti laktom napravio prekršaj nad Simićem, a sudac Čulina nije smatrao da mu po drugi put na utakmici treba pokazati žuti karton.

Rijeka u vodstvo dolazi u 65. minuti kada je Marin ukrao loptu neopreznom Awaziemu, njegov udarac potom brani Sentić, ali odbijenu loptu u gol posprema Ampem.

Krovinović je u 67. minuti ubacio iz kornera, a Pukštas je prenio loptu na drugu stativu odakle je Livaja iz duela sa Smolčićem nije uspio usmjeriti prema golu tako da je do posjeda stigao Labrović.

U 74. minuti nakon ubačaja iz slobodnog udarca glavom je s ruba šesnaesterca pucao Melnjak, ali nije bilo opasnosti po gol Rijeke. Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Frigan s desetak metara iskosa puca daleko od gola. Isto je u 77. minuti napravio Krovinović iz nešto veće udaljenosti.

Frigan je u 80. minuti krenuo u bijeg kojeg je zaustavio Awaziem, a sudac Čulina tom prilikom nije vidio prekršaja.

Gosti su pobjedu potvrdili u 83. minuti kada se u strijelce udarcem glavom s vrha peterca upisao njihov najbolji strijelac Frigan kojem je ubačajem s desne strane asistirao Liber.

Frigan se u strijelce mogao upisati i u 85. minuti, ali je iz dobre situacije sa sedam metara iskosa pucao pored gola.

U 88. minuti Kalinić u kaznenom prostoru Rijeke pada nakon duela s Hodžom, a sudac Čulina je pokazao na bijelu točku. VAR soba nije reagirala iako je na snimci bilo vidljivo da je napadač Bilih inicirao kontakt. S 11 metara siguran je pak bio Livaja.

Domaćini su kazneni udarac tražili i u 92. minuti nakon duela Livaje i Galešića. Sudac Čulina se prvotno nije oglasio, ali je na poziv VAR sobe i nakon pregleda video snimke ponovno pokazao na bijelu točku. Odgovornost je ponovno preuzeo Livaja, ali ovaj put Labrović čita njegov pokušaj te donosi veliku pobjedu svojoj momčadi.

U 96. minuti novi pada u kaznenom prostoru Rijeke, ovaj put od strane Awaziema, ali sudac Čulina nije se oglasio. Minutu kasnije sa 17 metara je pucao Krovinović, no Labrović ipak uspijeva odbiti loptu.

Posljednja šansa na utakmici pripala je Pukštasu čiji je snažan udarac sa 17 metara završio u bloku suparničke obrane.

Rijeka – Gorica 12.2. 17:10h

Jadranskim derbijem između Hajduka i Rijeke koji na Poljudu počinje od 17:30 zaključit će se 20. kolo SuperSport HNL-a. U dva prethodna ovosezonska dvoboja pobjedu su odnijeli Bili koji su u Splitu slavili s 2:0 dok je na Rujevici bilo 1:2.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na L. Kalinića, Prpića, Borevkovića, Eleza i Kalika dok su gosti bez Mitrovića i Djouahre.

Trener Hajduka Ivan Leko je u najavi izjavio: “Slijedi nam utakmica s Rijekom koja je na dva gostovanja osvojila četiri boda. Imaju novog trenera, nekoliko novih igrača, novu energiju. Imamo respekt prema protivniku, ali isto tako vjerujemo u sebe, ono što radimo i igramo. Naš i njihov nogomet je različit, vidjet ćemo u nedjelju čiji je bolji.”

Strateg Rijeke Sergej Jakirović je rekao: “Utakmica je svaka za sebe, sigurno da je zahtjevno igrati na Poljudu. Uzalud sva taktika ako nemamo dovoljno hrabrosti.  Netko će reći da sam lud ako kažem da meni ova utakmica nosi tri boda, ali ja to tako mislim. Svaka utakmica nam je važna u ovom trenutku, u svakoj utakmici želimo nešto uzeti. Postoji veliki rivalitet, ali nitko više od mene ne želi pobjedu u ovoj utakmici.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina (Zagreb) kojem će asistirati Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina), Jerko Crnčić (Vrbovec) i Toni Dadić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Zdenko Lovrić (Đakovo) i Marjan Tomas (Vladisavci). Delegat susreta je Ivan Vukojević (Zagreb), kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci), a časnik za sigurnost Marko Svilić.