Rijeka pobijedila u regionalnom derbiju i preuzela treće mjesto (VIDEO)

Rijeka je uzvratila Istri 1961 za nedavni poraz u polufinalu kupa. U 30. kolu HT Prve lige momčad Gorana Tomića je na Aldo Drosini u Puli upisala pobjedu rezultatom 1:2 (1:2). Strijelci za goste su bili Robert Murić i Sandro Kulenović dok je za domaćine poentirao Einar Galilea.

Petnaestom pobjedom u sezoni Rijeka je preskočila Goricu te se sad nalazi na trećem mjestu ljestvice. Zeleno-žuti su pak osamnaestim porazom ostali na pretposljednjoj poziciji s bodom više od zadnje Lokomotive.

Istra je u 5. minuti susreta propustila veliku priliku da dođe u vodstvo. Špoljarić je u šansu izbacio Haru koji je bio u situaciji 1 na 1 s Nevistićem, no vratar gostiju brani njegov pokušaj. Rijeka je uzvratila u 8. minuti kada s dvadesetak metara malo iznad vratnice loptu šalje Andrijašević.

Murić u 12. minuti nije uspio iskoristiti pogrešku vratara Lučića, njegov udarac s desetak metara iskosa završio je u bloku Šutala.

Rijeka do pogotka dolazi u 19. minuti kada je odbijenu loptu na 17 metara prihvatio Murić, a potom je odličnim udarcem pogodio suprotnu malu mrežicu.

U 21. minuti Tomečak je ubačajem s desne strane na vrhu peterca pronašao Andrijaševića, ali on nije dobro zahvatio loptu glavom tako je vratar Lučić imao lagan zadatak.

Hara je ponovno imao dobru priliku u 30. minuti, ali pravovremeno je istrčao Nevistić koji je prije njega došao do lopte.

Rijeka je prednost povećala u 37. minuti kada je asistenciju upisao Murić dok je s pet metara pogodak postigao Kulenović. VAR je tom prilikom utvrdio da se nije radilo o zaleđu. Domaćini su nakon gola prosvjedovali jer Rijeka nije izbacila loptu van terena obzirom da se na sredini travnjaka ozlijedio Blagojević koji je ostao ležati na travnjaku.

Tomečak je u 42. minuti dobro pucao s desetak metara iskosa nakon što mu je dodao Čerin, no odličnom obranom se iskazao Lučić.

Nadu domaćima u 45. minuti vraća Galilea koji je skrenuo loptu u gol nakon ubačaja iz slobodnog udarca Blagojevića. Pogotku je kumovala i loša reakcija golmana Nevistića, a VAR je i ovaj put nakon višeminutne provjere utvrdio da se ne radi o nedozvoljenoj poziciji.

U sedmoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Smolčić je odlično ubacio za Andrijaševića čiji udarac glavom odlazi iznad grede.

Navarro je u 51. minuti bio u obećavajućoj poziciji na desetak metara iskosa, ali je loše zahvatio loptu koja je prošla daleko od okvira gola.

Dvije minute kasnije nova dobra akcija domaćih kada je Hujber uposlio Haru koji zaobilazi Nevistića, ali gađa vanjski dio mreže. Rijeka u sljedećem napadu uzvraća preko Kulenovića koji s desetak metara iskosa puca visoko iznad gola.

U 57. minuti Blagojević u šesnaestercu pada nakon duela sa Capanom, no sudac Bel nije smatrao da se radi o kaznenom udarcu, a VAR ga nije pozvao na pregled video snimke.

Osam minutu kasnije Navarro pada u kaznenom prostoru sugerirajući da ga je nagazio Tomečak, a Bel ni ovaj put nije reagirao. Uključio se potom VAR koji ga je pozvao na pregled snimke nakon koje je osječki sudac pokazao da se ne radi o kaznenom udarcu za Istru.

Blagojević u 69. minuti iz kornera pronalazi Silvu koji iz peterca glavom šalje loptu malo pokraj stative.

Hara je u 87. minuti propustio veliku priliku za izjednačenje. Sergi mu je servirao idealnu šansu pronašavši ga usamljenog u srcu šesnaesterca, ali njegov udarac iz poluvoleja pogađa ravno u Nevistića.

Dvije minute kasnije opasno je zaprijetio i Šipoš koji je s desetak metara glavom pucao malo pokraj stative.

U trećoj minuti sudačke nadoknade veliku priliku za potvrdu pobjede je propustio Domagoj Pavičić koji je iz idealne pozicije nakon asistencije Štefulja umjesto u gol loptu poslao pokraj vratnice.

Kolo će od 20:30 derbijem u Gradskom vrtu zaključiti vodeće momčadi na ljestvici Osijek i Dinamo.

U pretposljednjoj utakmici programa 30. kola HT Prve lige Istra 1961 s početkom u 18 sati i 5 minuta na Aldo Drosini dočekuje Rijeku.

Posljednji međusobni okršaj ovih dvaju klubova odigran je u okviru polufinala Hrvatskog nogometnog kupa 14. ovog mjeseca. Istra je tada senzacionalnim 3-2 slavljem u Puli izbacila branitelja naslova i nakon 18 godina uspjela izboriti finale domaćeg kup natjecanja.

U prvenstvenim međusobnim ogledima ove sezone Rijeka je dvaput odnijela sva tri boda (2:1 u 3. kolu u Rijeci, 1:2 u 12. kolu u Puli), dok je jedan susret okončan bez pobjednika (1:1 u Puli u 21. kolu).

Pretposljednja momčad Prve HNL je, usprkos dobrim igrama, trenutno u nizu od tri ligaška poraza (Osijek doma 0-2, Hajduk doma 0-1, Dinamo u gostima 1-0) te na kontu ima četiri boda više od posljednjeplasirane Lokomotive.

Rijeka je s druge strane u nizu od pet ligaških pobjeda (Slaven u gostima 1:3, Varaždin doma 2:0, Gorica u gostima 3:4, Šibenik u gostima 0:1, Lokomotiva doma 3:0) te eventualnim slavljem u današnjem okršaju s Istrom može preskočiti Goricu i preuzeti treće mjesto lige.

Domaćini zbog akumuliranih kartona danas ne mogu računati na Gržana, a zbog ozljeda im na raspolaganju nisu ni Bosančić i Guzina. Rijekin igrač na posudbi u Istri Matej Vuk, pravo nastupa nema jer mu matični klub to ne dozvoljava u međusobnim utakmicama. Nwolokor, Velkovski i Drmić igrači su koji će danas zbog ozljeda nedostajati ‘Bijelima’.

U najavama susreta stratezi obiju momčadi su izjavili: “Nova utakmica s Rijekom u razmaku od sedam dana. Očekujemo kvalitetnu Rijeku kao i uvijek, Rijeku koja će se htjeti nametnuti i to će nas isto dodatno motivirati. Utakmica koju smo odigrali protiv Dinama nam je pokazala da možemo i nastavili smo u pozitivnom tonu – imali smo dobar pristup, dobra energija, nažalost poraz. Ulazimo maksimalno koncentrirani u utakmicu protiv Rijeke i napravit ćemo sve da bodovi ostanu u Puli” – Danijel Jumić.

“Sjećanja na tu eliminaciju još su svježa i nadam se da ćemo u srijedu biti kudikamo bolji u Puli nego što smo bili prošloga tjedna. U svemu je dobro što igramo utakmice svaka tri dana i jednostavno nema vremena ni za tugu, ni za radost, ovaj raspored ne trpi bilo kakvo opuštanje. Moramo nastaviti raditi normalno, svaka utakmica nosi svoju priču, pa tako vjerujem da ćemo u Puli potvrditi kako smo prošloga tjedna imali samo loš dan. Osjećan da su moji igrači još kako motivirani da pokažu svoje pravo lice i upišu šestu uzastopnu prvenstvenu pobjedu. U utrci smo s Goricom za osvajanje trećeg mjesta, svaki nam je bod važan i nadam se da više nećemo kiksati” – Goran Tomić.

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka, a pomoćnici će biti Nikola Kečkiš iz Virovitice i Goran Loparac iz Sladojevaca. VAR i AVAR suci bit će Igor Pajač iz Zeline i Miro Grgić iz Osijeka.