Rijeka pobjedom protiv AZ Alkmaara okončala europsku sezonu (VIDEO)

Rijeka je pobjedom okončala grupnu fazu Europske lige. U posljednjem kolu skupine F izabranici Simona Rožmana su na Rujevici svladali nizozemski AZ Alkmaar rezultatom 2:1 (0:0) te su na koncu s četiri osvojena boda zauzeli posljednje mjesto na ljestvici.

Domaćini su poveli preko Luke Menala da bi izjednačenje gostima donio Owen Wijndal, a za pobjedu Rijeke u sudačkoj nadoknadi zabija Ivan Tomečak čime je AZ ostao bez plasmana u šesnaestinu finala natjecanja.

Uoči početka utakmice održana je minuta šutnje za preminulog talijanskog nogometaša Paola Rossija koji je 1982. godine predvodio svoju domovinu do osvajanja Svjetskog prvenstva.

U 8. minuti Boadu nakon duela s Galovićem pada u kaznenom prostoru, ali ruski sudac Karasev nije smatrao da treba pokazati na bijelu točku.

Tri minute kasnije Wijndal je s lijeve strane uputio oštru loptu u peterac, no Boadu nije uspio uputiti udarac ispred Nevistića.

Boadu je u 23. minuti nakon dobrog ubačaja pucao pored gola. U 30. minuti veliku priliku je imao Karlsson čiji udarac s desetak metara iskosa odlično brani Nevistić.

U 33. minuti nakon ubačaja Murića iz slobodnog udarca Galović je zatresao mrežu AZ-a, no ruski suci su poništili pogodak zbog zaleđa.

Gosti u 41. minuti dolaze do velike prilike kada je Gudmundsson uz pomoć domaće obrane uposlio Sugawaru, a on iz dobre pozicije puca pokraj gola.

Druga minuta sudačke nadoknade prvog dijela donijela je pokušaj Koopmeiners iz slobodnog udarca s oko 25 metara, no njegov udarac sigurno brani vratar Rijeke.

U 50. minuti Murić bježi obrani gostiju te u petercu traži Menala, ali ispred napadača domaćih loptu u korner izbacuje Hatzidiakos.

Samo minutu kasnije Rijeka dolazi do vodstva. Andrijašević je asistirao za Menala koji bježi obrani AZ-a, a potom u situaciji 1 na 1 pored Bizota šalje loptu u mrežu.

Gosti su do izjednačenja mogli doći u 55. minuti kada se u odličnoj prilici nakon dodavanja Wijndala našao Gudmundsson, ali napadač AZ-a sa šest metara šalje loptu pored stative.

Mreža domaćih se ipak zatresla u 57. minuti kada se u strijelce preciznim udarcem s dvadesetak metara upisao Wijndal. Vratar Nevistić je imao loptu na ruci, ali ona je ipak završila iza njegovih leđa.

Rijeka je dobru šansu kreirala u 67. minuti kada Štefulj centaršutom pronašao Andrijaševića čiji udarac za malo prolazi pored vratnice.

Od 80. minute gosti ostaju s igračem manje. Isključen je Karlsson nakon neopreznog starta na Štefulju.

Brojčanu nadmoć Rijeka je iskoristila u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je nakon proboja po lijevoj strani Lončar na drugoj stativi pronašao Tomečaka koji se lažnjakom oslobađa svog čuvara, a potom mirno šalje loptu iz leđa Bizona za veliko slavlje svoje momčadi.

U drugom večerašnjem susretu u skupini F Napoli je na stadionu Diega Armanda Maradone remizirao s Real Sociedadom rezultatom 1:1 čime je talijanski predstavnik potvrdio prvo mjesto u skupini dok je španjolski klub izborio plasman u šesnaestinu finala.