Rijeka pogocima Frigana, Selahija i Grgića svladala Varaždin koji je drugi dio igrao s igračem manje

U pretposljednjoj utakmici 16. kola SuperSport HNL-a Rijeka je pred 2 683 gledatelja na stadionu Varteks rezultatom 0-3 (0-0) svladala Varaždin i tako četvrtom ligaškom pobjedom u sezoni stigla do sedmog mjesta i 15 osvojenih bodova koliko ima i osmoplasirana Lokomotiva.

Domaćini su svoj četvrti ligaški poraz u sezoni upisali s čovjekom manje tijekom cijelog drugog poluvremena jer je u 45. minuti Duje Strukan pokazao izravan crveni karton za Lamine Ba zbog povlačenja Andrije Vukčevića pri ulasku u šesnaesterac.

Domaćine je u vodstvo u vrlo sadržajnom dvoboju doveo Matija Frigan pogodivši u 47. minuti, 0-2 prekrasnim pogotkom postavio je Lindon Selahi u 85., a konačnih 0-3 koncentrirani i danas vrlo aktivni Alen Grgić koji je u svoj prvijenac za Rijeku postigao u 93. minuti okršaja.

Prvi su konkretniju opasnost u šesnaestercu protivnika kreirali gosti u 4. minuti kada je na ubačaj Vrančića iz kuta glavom snažno s deset metara pucao Grgić no njegov pokušaj u okvir uspješno je odbio koncentrirani Brodić dok je u nastavku pritiska udarac Vrančića s lijevog ruba šesnaesterca otišao pristojno pored okvira Zelenikinih vrata.

I druga prijetnja na dvoboju stigla je od strane gostiju poslije ubačaja iz kuta. U 8. minuti je ponovno Vrančić kvalitetno ubacio u sredinu gdje je najviši u skoku ovaj put bio Smolčić koji je glavom s osam metara pucao malo pored okvira domaćih vrata.

Rijeka je u uvodu imala gotovo potpunu inicijativu i dominaciju na terenu, a u trenucima kada se sticao dojam da se Varaždin konačno malo stabilizirao uslijedila je velika prilika za Cosmijevu momčad. Kvalitetno su mnogobrojni gosti u visokom pritisku stekli posjed desno na dvadeset metara, Grgić je odigrao dupli pas s Vrančićem i istrčao u čistu jedan na jedan situaciju sa Zelenikom, ali s desnog ruba peterca pucao je prizemno pored suprotne vratnice. U sredini ispred Ba loptu čekao Frigan koji se po raspletu akcije naljutio na suigrača jer se nije odlučio na dodavanje.

Razbudili su se domaćini nakon ovog događaja te su od 19. minute i prilike za Pilja oni bili ti koji su u narednom razdoblju potpuno kontrolirali događanja na terenu. U spomenutoj minuti Pilj je na ubačaj Perića s desne strane usamljen s deset metara glavom pucao snažno, ali neprecizno u okvir te je Labrović uspio odbijanjem upisati prvu obranu vratara na utakmici.

Nove prijetnje za 23-godišnjeg Labrovića uslijedile su u 27., 28. i 30. minuti kada je Kovačevićeva momčad ‘u valovima’ bez većih problema dolazila do dobrih pozicija u posljednjoj trećini. Prvi je zaprijetio Brodić udarcem desno iskosa s deset metara, gostujući vratar je to uspješno odbio, a minutu poslije pokušaj Posavca s dvadesetak metara odlazi malo iznad okvira. U 30. minuti je Kolarić na lijevoj strani napada prošao pored dvojice protivnika i sjurio se u šesnaesterac gdje pored Smolčića s osam metara pokušava ubaciti u sredinu, no Labrović je i to uspio odbiti u korner.

Vrlo, vrlo blizu pogotku Varaždin je bio u 37. minuti kada je Brodić na lijevoj strani napada lijepo petom u prostor proigrao aktivnog Kolarića koji je ubačajem u sredinu sjajno proigrao Perića, ali 21-godišnjak je na četiri metra ispred čuvara Vukčevića ‘za centimetar’ zakasnio postaviti nogu i zaprijetiti Labroviću.

‘Bijeli’ su u ovom periodu imali neuspješno okončan pokušaj kontre u 33. te Grgićev neprecizan udarac desno s petnaest metara u 40. minuti.

Uzbudljivo i sadržajno prvo poluvrijeme okončano je dramatičnim raspletom za domaćine u 45. minuti igre. Na dodavanje Ampema, Vukčević je iz vlastite polovice krenuo u bijeg prema protivničkim vratima, Ba ga je cijelo vrijeme pratio te u konačnici pred šesnaestercem izgubio korak i odlučio se povlačenjem zaustaviti suparnika koji je pao unutar kaznenog prostora. Strukan je odmah svirao najstrožu kaznu i pokazao crveni karton 25-godišnjaku iz Mauritanije. VAR intervencijom (Pajač, Pušić) opravdano je zbog prekršaja van šesnaesterca promijenjena odluka suca na terenu, pa je uz igrača više Rijeka dobila priliku zaprijetiti iz slobodnog udarca. Odgovornost je preuzeo Ampem koji je uspješno uputio prvi udarac gostiju u okvir na dvoboju, ali bilo je to nedovoljno izazovno za sigurnog Zeleniku.

Drugi dio je Kovačević otvorio s dvije promjene te je umjesto Posavca i Perića na teren izveo Herreru i Pellumbija, ali plan domaćina da brojčano inferiorni ne prime brzo pogodak propao je već u 47. minuti igre.

Nakon neuspješnog ‘prvog’ napada, Pavlović je povukao iz zadnje linije prema naprijed te proigrao precizno Ampema koji uz lijevi rub terena ima dovoljno vremena za primanje, prolazak pored Joze Stanića te oštar ubačaj u peterac gdje pažnji Pellumbija i Jelenića bježi Frigan i s četiri metra posprema loptu u mrežu za 0-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno sedmi u 24. S/HNL nastupu.

Vrlo teško se branio Varaždin u ovom periodu. U 53. minuti je nakon pogreške Pilja pri izlasku iz vlastite polovice Selahi došao u posjed i proigrao desno u šesnaestercu Vrančića, no on je s ruba peterca uspio zatresi samo vanjski dio mreže. Uslijedila je i jedina prijetnja domaćina u ovim trenucima igre, u završnici kontre koju je povukao Herrera, Brodićev udarac s ruba šesnaesterca od Vukčevića završava u korneru, malo pored okvira vrata.

Gosti su nove prijetnje imali preko Frigana koji je u 57. i 61. minuti iz dobrih pozicija pucao glavom preko okvira Zelenikinih vrata, dok se Grgić pored nekoliko čuvara u 59. minuti uspio na lijevoj strani napada probiti u peterac i pokušati povratno proigrati Ampema ispred kojeg je opasnost ipak otklonio Stanić. Minutu nakon ovog događaja Zelenika je uspio kratko odbiti dalekometni udarac Hodže, a Stanić je na četiri metra savršenim uklizavanjem na loptu uspio odbiti istu ispred natrčalog Frigana.

Planski ili ne, Rijeka je u sljedećem razdoblju prepustila igru suparniku koji je kraći period pokušavao kreirati nekakvu opasnost, no Labrović je ostao bez ozbiljnog posla. U ovakvom omjeru snaga na terenu prvu sljedeću priliku vidjeli smo u 80. minuti kada je kontru gostiju proigravanjem za Ampema u prostor okončao Vrančić, 24-godišnji Ganac je uspio zaobići Zeleniku, ali otišao je previše u stranu te je uspio pogoditi samo vratnicu. Tri minute poslije je Selahi s dvadesetak metara pucao malo preko vrata, najavivši time pogodak za 0-2 gostiju.

Odličnu kontru u završnici Vrančić okončava dodavanjem desno za Damjana Pavlovića koji prosljeđuje dalje desno do Selahija koji je u trku prekrasnim udarcem iz prve s petnaest metara pogodio gornji bliži kut za povećanje vodstva i potvrdu slavlja Rijeke.

U prvoj od tri minute nadoknade domaćini su kreirali svoju posljednju prijetnju na dvoboju. Na ubačaj s lijeve strane kvalitetan udarac desno s trinaest metara u suprotni kut uputio je Banovec, no Labrović je obranom odbio u korner.

Do rezultatski uvjerljivog slavlja ‘Bijeli’ su stigli pogodivši za 0-3 u 93. minuti igre. Ubačaj Vrančića iz prekida s lijeve strane napada pronašao je Matea Pavlovića koji je glavom s osam metara natjerao Zeleniku na odbijanje koje je mirno s četiri metra u nečuvanu mrežu za svoj prvijenac u dresu Rijeke pospremio Grgić.

Varaždin u posljednjem kolu pred zimsku stanku gostuje kod posljednjeplasirane Gorice koja je nakon poraza od Istre (0-1) ovog tjedna imenovala novog trenera i sportskog direktora. Rijeka će se od ligaške 2022. godine oprostiti domaćim okršajem s Dinamom. Prethodno spomenutim ligaškim obvezama ‘Bijeli’ u srijedu (13:00) gostuju kod BSK Bijelog Brda u okviru osmine finala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa, Varaždin će pak prolazak u četvrtfinale kupa tražiti isti dan (15:30) na svom terenu protiv Osijeka.

U pretposljednjoj utakmici programa 16. kola SuperSport HNL-a petoplasirani Varaždin s početkom u 15 sati na stadionu Varteks dočekuje devetoplasiranu Rijeku. Prvi međusobni okršaj današnjih suparnika odigran u okviru 7. kola pripao je Varaždinu koji je preokretom stigao do 1-2 slavlja na Rujevici.

Što se izostanaka tiče kod domaćina na raspolaganju neće biti ozljeđenog Postonjskog te Teklića koji odrađuje jednu od dvije utakmice suspenzije zbog crvenog kartona zarađenog u Šibeniku. Gosti kadrovskih problema uzrokovanih disciplinskim mjerama nemaju, a zdravstveni karton pred današnji dvoboj ostao je nepoznat jer je trener Serse Cosmi u najavi dvoboja odlučio održati monolog pred novinarima, ostavivši javnost bez detalja o momčadi.

“Vjerujem da smo u trenutku kada nije potrebno previše pričati. Mislim da su navijači, simpatizeri i svi oni koji vole klub već umorili od riječi i pričeI dalje sam uvjeren da se može napraviti vrhunski posao. Ispričavam se ako sam razočarao očekivanja mnogih, od kluba koji me zvao i čime sam počašćen, do navijača i svih ljudi koje susrećem. No, ja sam odlučan da na jedan malo konkretniji i divlji način da vratim Rijeku tamo gdje zaslužuje. I to je to. Forza Fiume! Krepat ma ne molat!” – riječi su kojima se, između ostalog, talijanski stručnjak obratio okupljenima u najavi današnje utakmice.

Kolega mu Mario Kovačević je pak u najavi izjavio: “Imali smo naporni tempo, u 12 dana odigrali smo četiri utakmice pa sam igračima dao tri dana odmora. Ozračje je dobro, a što se tiče Rijeke, sigurno nisu očekivali ovakvu polusezonu. Ne zanimaju nas njihovi problemi, učinit ćemo sve da kod kuće pred našom publikom nastavimo s igrom kakva je bila protiv Osijeka. Vjerujem da će naša publika na kraju biti sretna i da ćemo se zajedno veseliti bodovima”.

Varaždinci su nakon niza od četiri ligaška susreta bez pobjede (gostujući porazi od Slavena, Hajduka i Dinama, te domaći remi s Istrom) u posljednja dva kola osvojili šest bodova svladavši Osijek (4-1) i Šibenik (1-2) te evetnualnim današnjim slavljem imaju priliku bodovno se izjednačiti sa Slaven Belupom i preuzeti četvrtu poziciju na ljestvici.

‘Bijeli’ su pak nakon povezanih slavlja nad Goricom (0-2) i Lokomotivom (3-0) te prekida niza od deset ligaških dvoboja bez pobjede u posljednja dva kola ponovno upisali poraze (Slaven 2-1, Istra 0-1), a u današnji dvoboj ulaze s prilikom da eventualnim slavljem sitgnu do 15 osvojenih bodova koliko na kontu ima i trenutno sedmoplasirana Lokomotiva.

Glavni sudac dvoboja je Duje Strukan iz Splita, a pomoćnici će mu biti sugrađani Alen Jakšić i Vice Vidović dok je za četvrtog suca određen Toni Dadić iz Zagreba. VAR i AVAR konzole pripale su Igoru Pajaču (Sv. Ivan Zelina) i Luki Pušiću (Zagreb) dok će u ulozi delegata dvoboj odraditi Damir Bogdanović iz Vukovara, a suce će kontrolirati Domagoj Ljubičić iz Osijeka.

Treneri su se od prve minute na stadion Varteks odlučili izvesti sljedeće sastave: