Rijeka pogocima Lončara i Andrijaševića svladala Dinamo na Maksimiru (VIDEO)

U odgođenoj utakmici 6. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka je rezultatom 0-2 (0-0) svladala Dinamo na Maksimiru i tako aktualnom prvaku države i trenutnom lideru prvenstva nanijela drugi ligaški poraz u sezoni.

Strijelci za momčad Simona Rožmana bili su Stjepan Lončar u 66. i Franko Andrijašević u 71. minuti. Za domaće, koji su dobar dio utakmice bili dominantnija momčad, u 53. minuti kazneni udarac nije realizirao Bruno Petković, kojem je pokušaj s bijele točke obranio Ivan Nevistić.

Uvodno su ‘Plavi’ bili dominantnija momčad te su prijetili Nevistiću u 4. i 10. minuti, no gostujući vratar bio je siguran u spriječavanju pokušaja Ademija i Leovca. Na drugoj strani terena u ovom periodu vidjeli smo jedan pokušaj gostiju kada se u 7. minuti na ubačaj Lončara s lijeve strane napada Kulenović uspio izboriti za poziciju za udarac, no lopta od Theophila odlazi pored vratnice.

U 13. minuti ponovno prijeti Dinamo, ovaj put Nevistić je mirno obranio pokušaj Ademija desno iskosa s jedanaest metara.

Pet minuta poslije ‘Bijeli’ su pokušali iz zadnje linije igrom od noge do noge izaći iz domaćeg visokog pritiska, ‘Plavi’ oduzimaju loptu, a u završnici Oršić snažnim prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca šalje loptu malo pored vratnice.

Odlični Ademi u 25. minuti je prvi na lopti ispred Menala i igra fantastično u prostor za Petkovića koji zaobilazi istrčalog Nevistića, no ne uspijeva ga prebaciti. U nastavku je na lopti ponovno Petković, koji sada lijevom centrira na drugu stranu, no gostujuća obrana uspješno je otklonila opasnost po svog vratara.

Samo minutu poslije velika pogreška Lauritsena na drugoj strani. Danac je bio prvi na jednoj dugoj lopti, no istu je očajnom reakcijom plasirao u noge Kulenoviću, Dinamov igrač na posudbi u Rijeci pokušava prizemnim udarcem u suprotni kut s petnaest metara matirati istrčalog Livakovića, koji odličnom reakcijom nogom uspijeva sačuvati mrežu netaknutom.

Dosta se kvalitetnije igralo u obrambenoj fazi na obje strane u narednom periodu, tako smo sljedeću spomena vrijednu situaciju pred vratarima vidjeli tek u 37. minuti kada je Petković poslije odličnog primanja i okreta odigrao malo bržu loptu u prostor za Oršića koji je uspio uputiti udarac u bliži kut, no tamo je bio dobro postavljeni i sigurni Nevistić.

Na isteku 45. minute poslije kratko odbijenog ubačaja iz kuta za ‘Plave’ Moharrami igra desno gdje je u skoku najviši Lauritsen, Danac glavom spušta u sredinu za Petkovića, koji driblingom vara čuvara i sa šest metara trese mrežu. Duje Strukan na asistenciju pomoćnika Alena Jakšića odmah svira nedozvoljenu poziciju Dinamovog stopera, a njihovu odluku pregledom snimki potvrđuju i VAR kolege Gabrilo i Perica.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, nije bilo uzbuđenja pred vratarima, te se na odmor, usprkos izraženijoj dominaciji Dinama i jednoj velikoj prilici Rijeke, otišlo bez pogodaka.

U nastavku prvi prijete domaćini, Oršić je u 51. minuti pokušao zaprijetiti udarcem s 25 metara, lopta je otišla pristojno pored vratnice.

Svoje dominantnije izdanje Dinamo je mogao realizirati u 53. minuti. Minutu ranije Strukan je odmah pokazao na bijelu točku poslije starta Štefulja nad Kastratijem u šesnaestercu gostiju. Izvođač je bio Petković, kojem je prizemni udarac u kut odličnom intervencijom obranio Nevistić i sačuvao mrežu netaknutom!

Rijeka prvi put u nastavku prijeti u 58. minuti kada su ‘Bijeli’ poslije greške Jakića izašli u dva na dva kontru. Menalo je na lijevoj strani napada vukao loptu, a Kulenović se u sredini odlučio na ne baš pohvalno kretanje i ‘dovukao’ Theophila prema Menalu koji se zatim kreće u ‘oslobođeni’ prostor i iz nezahvalne pozicije upućuje dalekometni udarac, Livaković lijepom paradom upisuje sigurnu obranu.

U 66. minuti Rijeka stiže do rezultatske prednosti! Izašli su gosti iz pritiska Dinama poslije ubačaja iz kuta u brzu kontru, Kulenović i Tomečak kranjim su naporima desno u prostor izbacili Menala u jedan na jedan s Moharramijem, Dinamov igrač na posudbi odlično igra u sredinu za Lončara, a on (ne pretjerano preciznim) udarcem s petnaest metara matira Livakovića za 0-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno osmi u 69. Prva HNL nastupu.

Dvije minute poslije gosti su mogli (i trebali?) stići do povećanja prednosti. Ovaj put se nakon još jedne savršene tranzicije u čistoj situaciji za pogodak lijevo našao Menalo, koji u pokušaju guranja lopte kroz noge pogađa Livakovića u stražnjicu i propušta veliku priliku svoje momčadi. Minutu poslije Gavranović je bio u vrlo dobroj situaciji, no njegov udarac s dvanaestak metara otišao je pristojno pored vratnice.

Uzbudljiv period susreta dodatno su ‘Bijeli’ začinili prekrasnim pogotkom u 71. minuti. Rožmanova momčad mirno je izašla iz pritiska na zadnju liniju i u svega nekoliko poteza izigrala cijelu obrambenu sturkturu Dinama, u završnici Lončar vuče po lijevoj strani, Menalo pametno odvlači domaće braniče lijevo i otvara prostor desno gdje s dvanaest metara u pogodak dodavanje Lončara pretvara Andriješaević za 0-2 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 59. u 185. Prva HNL nastupu.

Nije Mamićeva momčad uspijevala konkretnije pritisnuti Rijeku poslije dva primljena pogotka, a s obzirom na još otvoreniju igru, gosti su i dalje imali dosta prostora za izlaske u kvalitetne kontre i polukontre. U 82. minuti upravo je jednu takvu, na dodavanje Andrijaševića, udarcem s desne strane ruba šesnaesterca okončao Murić, lopta je otišla malo, malo pored suprotne vratnice.

U 84. minuti nakon ubačaja iz kuta i traljavog udarca Theophila u skoku je na pet metara Lauritsen, no njegov pokušaj mirno je obranio Nevistić.

Do kraja susreta (četiri minute sudačke nadoknade) gledali smo sigurnu Rijeku, koja više nije ni riskirala pretjerano s izlascima prema naprijed, te u potpunosti bezidejan i nemoćan Dinamo.

Dinamo u nastavku prvenstva u okviru 17. kola gostuje u Velikoj Gorici kod Gorice (17:05), dok će Rijeka biti gost u Varaždinu kod istoimenog protivnika (15h). Program 17. kola otvorit će Lokomotiva i Osijek (22. siječnja, 16h), sutradan slijede gore navedeni obračuni, a Istra 1961 i Slaven Belupo 24. siječnja (17:05) zaključuju program.

U zaostaloj utakmici 6. kola HT Prve lige Dinamo od 18:05 na Maksimiru dočekuje Rijeku. Prvi međusobni ovosezonski susret ove dvije momčad odigran je na Rujevici koncem prošle godine, a završio je rezultatom 2:2.

Plavi za današnji dvoboj zbog predostrožnosti ne računaju na Majera i Gvardiola, a dok su u redovima gostiju ozlijeđeni Nwokolor, Velkovski i Ristovski.

Sportski direktor i trener Dinama Zoran Mamić je uoči derbija izjavio: ” Pratili smo ih na pripremama, ali između Rijeke i nas nema velikih tajni, poznajemo jedni druge, teško je nešto sakriti. Oni su tijekom zimske stanke pretrpjeli minimalne promjene. Čvrsta su, agresivna i kompaktna momčad koja se i u Europi i u utakmicama protiv nas pokazala vrlo dobrom. Kvalitetni su i jasno je da  mi moramo biti na visokoj razini da bismo upisali željeni rezultat. Prvenstvo je jako dobro, puno je momčadi koje su na dobroj razini, Rijeka je jedna od tih. Očekujem tešku utakmicu, ali i isto tako očekujem i tri boda uza sav respekt prema suparniku.”

Njegov kolega Simon Rožman je pak rekao: “Izazov! Svi smo, pa i naši suparnici, sigurno malo u neizvjesnosti, jer sigurno još nije sve posloženo top. Mi smo u pripremama, u ovih 14 dana napravili što smo željeli. Moram pohvaliti igrače jer su bili na sto posto i jer pokazuju veliku želju.  Moramo pripaziti da ne izgore! Suparnik je odličan, moram biti koncentrirani u prvih 15 minuta, jer ako protiv ovako kvalitetnog suparnika kreneš u utakmicu s 0:1 onda si u problemima. Imamo stav, znamo kako trebamo izgledati na terenu. Vjerujem da će sve biti u redu, jedva čekamo utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati Hrvoje Radić (Split), Alen Jakšić (Split) i Jakov Titlić (Potravlje). Za VAR su zaduženi Goran Gabrilo (Split) i Goran Perica (Šibenik), delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševac), a kontrolor suđenja Danijel Trampus (Osijek).