Rijeka pogocima Murića i Drmića svladala Lokomotivu i bodovno se izjednačila s Osijekom na vrhu ljestvice (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 13. kola HT Prve lige Rijeka je rezultatom 0-2 (0-1) svladala Lokomotivu u Kranjčevićevoj i tako stigla do svoje osme ligaške pobjede u sezoni i 27. boda na kontu, čime su se ‘Bijeli’ na vrhu ljestvice bodovno izjednačili s Osijekom.

Momčad Gorana Tomića u vodstvo je prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca doveo Robert Murić (45+1.), a konačnih 0-2 postavio je trenutno najbolji strijelac lige Josip Drmić (64.), koji u 81. minuti nije realizirao kazneni udarac pogodivši s bijele točke gredu.

Iako smo u prvih desetak minuta igre generalno gledali ravnopravne suparnike, Lokomotiva je bila ta koja je svoj posjed konkretnije iskorištavala u posljednjoj trećini. ‘Lokosi’ su tako Martina Zlomislića na intervenciju natjerali već u prvoj minuti kada se 21-godišnji Goričan odlično probio po desnoj strani gostujuće obrane, ostavivši iza sebe Ampema i Krešića sjurio se sve do ruba peterca, ali iz teškog kuta uspio je samo pucati ravno u dobro postavljenog vratara ‘Bijelih’.

Čabrajina momčad ponovno je zaprijetila u 8. minuti kada je poslije ubačaja sa strane Aliyu glavom dodao u šesnaesterac gdje Dabro nečuvan poluvolejem iskosa desno s osam metara puca u donji bliži kut i tjera Zlomislića na još jednu obranu.

Prvu prijetnju Rijeke vidjeli smo iz prekida u 16. minuti. Murić je desno iskosa s osamnaest metara ubacio opasno pred gol, ali Čerin kasni na loptu, koja se od dobro postavljenog Nevistića odbija na osam metara gdje Krešić okrenut leđima ne uspijeva kvalitetno reagirati.

Tri minute poslije ponovno prekid za Rijeku, ovaj put Murić ubacuje s lijeve strane napada, lopta prolazi skroz desno do nečuvanog Krešića koji ni ovaj put nije uspio dobro reagirati, pa se lopta u konačnici od njega bezopasno odbija u ruke Nevistića.

Odličnu priliku Tomićeva momčad je imala u 24. minuti kada je Ampem prošao po desnoj strani napada i odigrao kvalitetno povratno za Abassa, ali drugi Rijekin Ganac iz okreta s osam metara šalje loptu pristojno pored okvira vrata!

Lijepu akciju domaćini su odigrali u 34. minuti, u završnici na ubačaj Milićevića nečuvan desno na osam metara ostaje Dabro i glavom šalje loptu malo pored bliže vratnice. Samo nekoliko trenutaka poslije Aliyu se sa sredine ruba šesnaesterca odlučio na udarac, ali loše je zahvatio loptu i poslao ju pristojno pored lijeve vratnice.

Dobru situaciju Lokomotiva je imala u 39. kada je Milićević prošao pored Ampema i ubacio na desnu stranu gdje je Aliyu iz prve pucao s desnog ruba šesnaesterca i poslao loptu daleko od vrata.

Konkretnim prijetnjama vrlo siromašno poluvrijeme okončano je vodstvom Rijeke koju je do prednosti u prvoj i posljednjoj minuti sudačke nadoknade prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca s dvadeset metara doveo Murić, kojem je to bio treći ligaški gol u sezoni, ukupno jubilarni 20. u 78. Prva HNL nastupu.

Već u trećoj minuti nastavka ‘Lokosi’ su bili vrlo blizu izjednačenja. Cokaj je ubacio iz kuta, Kačavenda dobio skok s Vukčevićem i s pet metara glavom od travnjaka pucao u lijevi kut, ali na gol crti je glavom opasnost otklonio koncentrirani Selahi!

Iako je u drugom dijelu Lokomotiva bila ta koja je aktivno napadala, prvu sljedeću opasnost kreirala je Rijeka u 58. minuti. Nakon blokiranog pokušaja Abassa lopta se odbila do Čerina koji puca snažno prizemno s dvanaest metara, ali Nevistić odličnom intervencijom brani i odbija do Drmića, čiji je udarac također obranio domaći vratar, ali na signalizaciju pomoćnika je druga situacija opravdano označena kao zaleđe.

Kačavenda je u 61. minuti odradio odličan solo prodor po lijevoj strani napada i pucao s ruba šesnaesterca, neprecizno, iznad okvira vrata.

Tri minute poslije ‘Bijeli’ imaju 0-2. Čerin je nakon akcije na desnoj strani napada poslužio Drmića u sredini, a lopta nakon njegovog udarca sa sedamnaest metara od noge De Haasa odlazi u sami lijevi kut za povećanje vodstva gostiju i 11. Drmićev ligaški pogodak u sezoni, ukupno 17. u 27. Prva HNL nastupu.

Domaćini su odličnu situaciju imali u 68. minuti kada je na ubačaj Cipetića lijevo na deset metara nečuvan ostao Hoxha (ušao nekoliko trenutaka prije umjesto Aliyua) i glavom neprecizno pucao ravno u dobro postavljenog Zlomislića.

Nastojala je Lokomotiva nekako stići do pogotka, u 74. minuti je Kulenović (ušao u 68. umjesto Goričana) pod prekršajem odigrao lijevo u prostor za Dabru koji je ‘raspalio’ sa sedamnaest metara, ali ipak neprecizno, poslavši loptu malo pored desne vratnice.

U 80. minuti glavni sudac Dario Bel svira prekršaj gostiju u napadu, ali na asistenciju VAR kolega Tihomira Pejina i Krunoslava Šarića poslije audio konzultacije sudi kazneni udarac za ‘Bijele’ zbog Cokajevog igranja rukom. Pomalo konfuzan rasplet događaja okončan je Drmićevim udarcem s bijele točke nakon kojeg je lopta umjesto u mreži završila u gredi, pa je tako ostalo 0-2 za goste.

Naredni period donio nam je ne pretjerano opasan pokušaj Kulenovića glavom u 84. minuti – Zlomislić sigurno obranio, te lijep potez Drmića na suprotnoj strani dvije minute poslije, ali najbolji strijelac lige je nakon driblinga i varke čuvara s lijevog ruba peterca loptu poslao malo pored suprotne vratnice.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, Lokomotiva nije nikako uspijevala probiti kvalitetnu obranu gostiju, koji su susret suvereno priveli kraju.

Lokomotiva je u sljedećem kolu gost na Aldo Drosini kod Istre, koja je u ovom kolu odigrala neriješenih 1-1 s Dinamom na Maksimiru, dok će Rijeka u sljedećoj prvenstvnoj obvezi na Rujevici biti domaćin Osijeku, koji je ovo kolo odradio 1-0 slavljem nad Hrvatskim dragovoljcem. Prethodno ligaškim obvezama Lokomotivu čeka osmina finala SuperSport Hrvatskog kupa u kojoj će gostovati u Varaždinu kod Varaždina, dok je Rijeka zbog odgode što se kup obveza tiče slobodna do 13. studenog kada gostuje kod Oriolika.

Raspored 14. kola:

1. listopada, Hrvatski dragovoljac – Šibenik (15:00)
    Gorica – Dinamo (17:00)
  2. listopada, Slaven Belupo – Hajduk (15:00)
    Rijeka – Osijek (17:30)
  3. studenog, Istra 1961 – Lokomotiva (18:00)

U posljednjem susretu 13. kola HT Prve lige snage će od 17:30 u Kranjčevićevoj odmjeriti Lokomotiva i Rijeka. Njihov odgođeni susret 4. kola odigran je protekle srijede na Rujevicu i u njemu je klub s Kajzerice slavio rezultatom 1:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Galovića, Galešića, Tomečaka i Brauta dok su gosti iz istog razloga bez Solde i Maleša.

Trener Lokomotive Silvijo Čabraja je u najavi sraza izjavio: “Svaka utakmica je zasebna. U nedjelju nas čeka isto jako težak susret, kao što je bio i u srijedu. Igramo protiv izuzetno ozbiljnog protivnika. U Rijeci smo bili bolja ekipa, pobijedili smo. Čitava ova tri dana koliko smo imali do nedjeljnog susreta pripremali smo novu utakmicu. Ulazimo sa sasvim drugačijim pogledom u novu utakmicu. Zaboravili smo ono što je bilo u Rijeci. Kod nas ne postoji euforija. Idemo iz utakmice u utakmicu. Svaka HNL utakmica nam je bitna, bez obzira tko je protivnik.”

Strateg Rijeke Goran Tomić je rekao: “Svjesni smo da nismo bili na nivou i da nismo dobro igrali. Očekujem reakciju ekipe i da pokažemo da je to bio loš dan.”

Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Kristijan Novosel (Valpovo), Ivan Janić (Ilok) i Marino Majstorović (Split) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Kruno Šarić (Županja). Delegat utakmice je Blaž Pezo (Dubrovnik), a kontrolor suđenja Mauro Tomišić (Pazin) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.