Rijeka pogotkom Halilovića do slavlja nad Lokomotivom i obrane naslova osvajača kupa (VIDEO)

U finalnoj utakmici dvadeset i devetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Rijeka je rezultatom 1-0 (0-0) na stadionu Šubićevac u Šibeniku svladala Lokomotivu i tako obranila naslov osvajača ovog natjecanja. ‘Bijelima’ je ovo šesto ‘Rabuzinovo sunce’ u klupskoj povijesti.

Pogodak vrijedan trofeja postigao je Tibor Halilović u 76. minuti utakmice.

Iako je Lokomotiva aktivnije i dominantnije otvorila susret, prva je zaprijetila Rijeka. U šestoj minuti Halilović igra prizemno iz kornera za Čolaka, nakon njegovog pokušaja dodavanja lopta se odbija za natrčalog Lončara koji spretnim ‘udarcem iz koljena’ šalje istu malo, malo pored vratnice.

U 13. minuti Rijeka ponovno prijeti nakon ubačaja iz kuta. Lončar je ubacio, a u skoku je na pet metara najviši Čolak koji loptu glavom ipak šalje malo preko okvira Grbićevih vrata.

Lokomotiva je prvi udarac prema protivničkim vratima uputila u 20. minuti kada se nakon ubačaja s desne strane napada Uzuni na suprotnoj strani izborio za poziciju za udarac i s nekih deset metara poslao loptu preko okvira Pandurovih vrata.

Iako je ritam igre bio na pristojnoj razini s obje strane, uz (dojam je) konkretnije izdanje Rožmanove momčadi u posljednjoj trećini, prilika se na Šubićevcu nismo nagledali. U 30. minuti Uzuni je u brzoj kontri pobjegao lijevoj strani protivničke obrane i kvalitetno ubacio u sredinu gdje je Kastrati uz čuvara bio na petercu, no nije uspio zahvatiti loptu.

Najveću priliku u prvom poluvremenu vidjeli smo u 42. minuti kada je nakon akcije po desnoj strani napada Kastrati odigrao kvalitetno za Tolića na sedam metara, a njegov udarac odličnom rekacijom s crte skida Pandur i čuva mrežu netaknutom.

Dvije minute poslije igrači Rijeke traže kazneni udarac zbog starta Mersinaja nad Andrijaševićem. Braut je ubacio s desne strane napada u sredinu gdje je kapetan ‘Bijelih’ glavom išao na loptu, do koje snažnim startom nogom prvi dolazi Mersinaj, a Andrijašević bez svijesti pada na travnjak. Uslijedio je poduži prekid, a tijekom istog sudac Tihomir Pejin i VAR kolege evidentno su tihom provjerom ustanovili da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Tijekom dvije minute sudačke nadoknade nismo vidjeli konkretnih situacija pred vratarima, a vrijedi spomenuti da Andrijašević nakon prethodno opisane situacije nije ulazio u igru te je kraj poluvremena u društvu klupskih liječnika dočekao na klupi za pričuve.

U nastavak susreta Rožmanova je momčad ušla bez kapetana koji se evidentno nije oporavio od starta u 44. minuti (ili nije dobio dozvolu liječnika za nastavak), a umjesto njega u igru je ušao Ivan Lepinjica. Uskoro je stigla informacija da je Andrijašević vozilom hitne pomoći odvezen u šibensku bolnicu na daljnji tretman zbog ozbiljnosti ozljede.

I u drugom poluvremenu prva je zaprijetila Rijeka. Halilović je u 48. minuti uputio udarac s trinaest metara i poslao loptu malo, malo pored vratnice. Dvije minute poslije fantastična prilika za Tomićevu momčad. Cokaj je oteo loptu Escovalu na centru, uslijedila je brza kontra u tandemu Kastrati-Uzuni, koju je udarcem s trinaest metara okončava Kastrati koji loptu šalje u vratnicu. U nastavku se ista odbija na tri metra do Uzunija, no njegov udarac požrtvovnom reakcijom blokira Velkovski i spašava vrata svoje momčadi.

U 59. minuti lopta se nakon udarca Tolića s ruba šesnaesterca odbija od suigrača i zamalo vara Pandura koji krajnjim naporom upisuje još jednu dobru obranu. Dosta konkretnije izdanje u posljednjoj trećini s obje strane smo gledali u nastavku. U 60. minuti Kolinger blokira pokušaj Pavičića iz vrlo dobre situacije nakon akcije sa Štefuljom na lijevoj strani napada.

U 63. minuti Kastrati bježi Escovalu koji ga ruši na rubu kaznenog prostora. Pejin prvo pokazuje na prekršaj van šesnaesterca, zatim ubrzo mijenja odluku i dosuđuje kazneni udarac, a zatim je uslijedila duga, duga audio provjera s kolegama Goranom Gabrilom i Tomislavom Petrovićem te tri minute poslije Pejin u končanici (dojam je) opravdano dosuđuje prekšraj van šesnaesterca. Slobodni udarac loše je izveo Tolić koji je poslao loptu pristojno iznad okvira Pandurovih vrata.

Rijeka do rezultatske prednosti dolazi u 76. minuti poslije lijepe akcije po lijevoj strani napada. Sve je odličnim dodavanjem i otvaranjem Lončara u prostor započeo Štefulj, Lončarevu loptu u sredini Pavičić prima i kvalitetno odlaže za Halilovića koji snažnim udarcem sa sedam metara matira nemoćnog Grbića za 1-0 i svoj drugi pogodak u kupu.

Grbić se u 82. iskazao kvalitetnom obranom Čolakovog pokušaja glavom nakon ubačaja s desne strane, izvukao je loptu ispod grede vratar Lokomotive i odbio u korner.

Lokomotiva je nakon primljenog pogotka svim silama nastojala stići do izjednačenja, no konkretnih opasnosti za Pandura nije bilo. Tomić je odmah nakon pogotka Halilovića u igru poslao Sammira i Budimira umjesto Petraka i Mersinaja, a od 85. Čelikovića je zamijenio Marković. Imali su njegovi igrači dominaciju na travnjaku u tom periodu susreta i konstantno stvarali pritisak, no Rijeka se kvalitetno branila i do isteka devesete nije dopustila protivniku kreiranje konkretnije situacije pred svojim vratima.

Pajač je utakmicu (na opće nezadovoljstvo igrača i stožera Rijeke) produžio sedam minuta.

Lokomotiva je vrlo blizu izjednačenja i eventualnih produžetaka bila u trećoj minuti nadoknade kada je Jakić udarcem s dvadeset metara poslao loptu u gredu pored svladanog Pandura.

U šestoj minuti nadoknade Halilović je iz slobodnog udarca s preko dvadeset metara poslao loptu malo iznad okvira Grbićevih vrata. Do kraja smo gledali ‘očajničke’ pokušaje Lokomotive da nekako stigne do dobre pozicije za pogodak, no u tome Tomićevi igrači ipak nisu uspjeli te je tako Lokomotiva i u drugom finalu ostalia bez trofeja.

Rijeka: Pandur, Escoval, Galović, Velkovski, Štefulj (od 95. Tomečak), Halilović, Lončar, Pavičić (od 89. Capan), Braut, Andrijašević (od 46. Lepinjica), Čolak

Lokomotiva: Grbić, Čeliković (od 85. Marković), Kolinger, Kovačić, Karačić, Cokaj (od 71. Jakić), Mersinaj (od 77. Budimir), Petrak (od 77. Sammir), Tolić, Uzuni, Kastrati

Stadion Šubićevac u Šibeniku od 20:30 sati domaćin je finala Hrvatskog nogometnog kupa u kojem će bez prisustva publike na tribinama snage odmjeriti Rijeka i Lokomotiva.

Rijeci, koja je branitelj naslova, ovo je već sedmo finale, a imaju i pet naslova dok će Lokomotiva igrati drugo finale u kojem će pokušati doći do prvog trofeja.

Rijeka je do finala došla tako da je slavila protiv Buja (0:11), Varaždina (1:2),, Dinama (1:0) i Osijeka (3:2) dok je Lokomotiva bila bolja od Oriolika (0:3), Vinogradara (0:3), Šibenika (0:4) te Slaven Belupa (1:3).

U četiri ovosezonska međusobna susreta između ove dvije momčadi omjer je izjednačen. Oboje su upisali po jednu pobjedu, Rijeka na Kranjčevićevoj od 0:1 te Lokomotiva također u Zagrebu od 2:1, dok su dva dvoboja na Rujevici završila bez pobjednika (1:1 i 2:2).

Rijeka je u Šibeniku bez ozlijeđenih Smolčića i Gorgona dok Lokomotiva iz istih razloga ne može računati na Atiemwena.

Simon Rožman je uoči susreta izjavio: “Mogu pohvaliti igrače za cijelu sezonu i htio bi da nas nagradi sad u finalu. Znamo da će biti teška utakmica, Lokomotiva je dobra ekipa s odličnom tranzicijom. Dobro smo se pripremili, za finale Kupa je najbitnije je tko će pobijediti. U igračima vidim glad i mislim da će to biti dobro.”

Njegov kolega Goran Tomić je dodao: “Osjećamo se ugodno, nemamo pritisak i uživamo u velikim trenucima. Bilo bi sjajno kada bi ovu iznimno uspješnu sezonu, kao viceprvaci lige, okrunili s prvim trofejem u povijesti kluba, a meni osobno bi bila posebna čast osvojiti prvi trofej u rodnom Šibeniku. Imamo snage i energije za to i ostvariti.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kome će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Goran Perica (Šibenik) i Marko Matoc (Zaprešić), a u VAR sobi će biti Goran Gabrilo (Split) i Tomislav Petrović (Valpovo). Za delegata dvoboja određen je Stipe Doljanin iz Hrvaca dok će suce kontrolirati Božo Mamić iz Bjelovar, a ispred HNS-a za sigurnost će brinuti Vlado Dominić.