Rijeka slavljem nad Lokomotivom stigla na bod zaostatka od trećeplasirane Gorice (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 29. kola HT Prve lige Rijeka je na Rujevici rezultatom 3-0 (3-0) svladala posljednjeplasiranu Lokomotivu i tako petom ligaškom pobjedom u nizu stigla na bod zaostatka za trećeplasiranom Goricom. Za Lokomotivu je ovo bio šesti ligaški poraz u nizu, gosti su posljednji bod osvojili 0-0 remijem protiv ‘Farmaceuta’ u 24. kolu.

Pogotke za slavlje momčadi Gorana Tomića postigli su Robert Murić u 10. minuti, te dvostruki strijelac Sandro Kulenović, koji je Krunoslava Hendiju matirao u 12. i 31. minuti utakmice.

Prvu priliku na susretu imali su ‘Bijeli’ i to već u 1. minuti kada poslije ubačaja Štefulja s lijeve strane napada u sredini Kulenović spušta glavom za Čerina koji poteže snažno s petnaest metara, ali lopta odlazi malo iznad okvira vrata.

Tri minute poslije i gosti prvi put prijete. Nakon prekida desno, Marić kretanjem odvlači lijevu stranu obrane i otvara prostor Chajiji, čiji ubačaj laganim dodirom u peterac nespretno prosljeđuje Tomečak, a tamo je na lopti prvi Papadopoulos, koji pod pritiskom s četiri metra ne uspijeva ‘poklopiti’ loptu te istu šalje iznad okvira vrata.

I kada se već polako stjecao dojam da ćemo gledati više manje ravnopravan dvoboj, Rijeka u svega dvije minute ostvaruje veliku rezultatsku prednost, a do dvadesete su gosti mogli biti sretni što ne gube s tri pogotka razlike.

U 10. minuti Rijeka vrši visoki pritisak, grčki stoper prisiljen je vraćati za Hendiju koji očajnom reakcijom umjesto suigrača uz lijevi rub šesnaesterca poslužuje Menala koji se sjurio do peterca, njegov udarac uspješnim uklizavanjem blokira Papadopoulos, no lopta se sretno od Kulenovića odbija skroz desno do usamljenog Murića, a on udarcem s jedanaest metara uz odbijanac od Muse trese bliži kut za 1-0 ‘Bijelih’ i svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 16. u 64. Prva HNL nastupu.

Dvije minute poslije Tomićeva momčad ima 2-0. Polukontru povlači Andrijašević, no njegovo prvo kvalitetno dodavanje za Menala u prostor je zatvoreno, a u nastavku akcije u završnici ponovno Andrijašević proigrava, ovaj put Čerina u prostor, slovenski veznjak lijevo sa sedam metara kvalitetno dodaje u sredinu gdje, uz vezane očajne reakcije zadnje obrane gostiju, usamljen s devet metara u nečuvanu mrežu loptu posprema Kulenović.

Zaista očajno izgledala je defanzivna igra Toplakove momčadi. U 17. minuti griješi i Papadopoulos, loptu je oduzeo Menalo i po već uhodanoj šabloni u sredini pronašao suigrača, ovaj put je to bio Murić nakon čijeg je prizemnog udarca sa četrnaest metara lopta završila u lijevoj vratnici!

Svakako vrijedi istaknuti da je Lokomotiva od prve minute igrala otvoreno, odnosno s izraženom težnjom imanja posjeda i konstantnijeg pritiska protivnika visoko, no problem gostiju bio je što su u posljednjoj trećini donosili jednako očajne odluke pri kretanjima i dodavanjima, kao i u obrani.

Nevistić je prvu ozbiljnu intervenciju imao u 26. minuti kada se Petrak s dvadeset metara odlučio na udarac, vratar Dinama na posudbi u Rijeci iskazao se lijepom paradom.

U 31. minuti već je 3-0 za Rijeku. Lončar desno iz sredine igra ispred sebe u prostor za Murića, njegov pokušaj dodavanja odbija se od Salihua, sve pozorno (za razliku od gostujućih braniča) prati Kulenović, koji s ruba peterca gura loptu kroz noge Hendije za svoj drugi pogodak na utakmici. Dinamovom napadaču na posudbi u Rijeci ovo je bio šesti ligaški pogodak u dresu ‘Bijelih’.

Do kraja poluvremena (bez sudačke nadoknade) gledali smo dosta suzdržaniju Rijeku u pokušajima dolazaka u posljednju trećinu, te već spomenutu aktivnu igru Lokomotive, koja ni do kraja prvog dijela usprkos velikoj pokretljivosti i trudu, te nekoliko ozbiljnih gužvi u šesnaestercu Rijeke, ipak nije nikako uspijevala konkretno ugroziti Nevistića.

U drugi dio Samir Toplak ušao je s promjenom, umjesto Mate Maleša na travnjak je poslao Enisa Cokaja.

Gosti su potpuno dominirali događanjima na terenu u uvodu drugog poluvremena, a odličnu priliku imali su već u 48. minuti. Dugu loptu Papadopoulosa na jedanaest metara je primio Kačavenda i odigrao povratno za Hadžića koji se uz dvojicu braniča ispred sebe uspio izboriti za prostor i uz blok spomenutih uputiti udarac koji je prevario Nevistića, ali na mjestu je bio Tomečak i otklonio opasnost po svoja vrata.

Rijeka negdje od 53. minute konačno uspjeva na duži period zadržati posjed, a u 55. minuti ‘Bijeli’ kreiraju i svoju prvu priliku. Dugu loptu upućenu s desne strane odlično je na dvadesetak metara primio Kulenović, rješio se Salihija i udarcem iskosa s deset metara tražio suprotni kut, no kvalitetnom obranom istaknuo se Hendija!

Bila je ovo naznaka potpunog buđenja domaćina. Već u 57. minuti ponovno je ispala gostujuća obrana, Salihu iskače iz linije na Andrijaševića, Kulenović ulazi u otvoreni prostor te igra dupli pas za kapetana, koji iz okreta s trinaest metara loptu ipak šalje malo pored suprotne vratnice.

U 61. minuti udarac Menala s osamnaest metara odlazi malo preko okvira, a u 65. poslije kvalitetne kontre i još jedne nes(p)retne reakcije posljednje linije gostiju Kulenović atraktivnim udarcem s jedanaest metara pogdađa vratnicu!

Lokomotiva se konačno ponovno ukazala u 68. minuti, Šimić je udarcem iz teške pozicije iskosa s desne strane zatresao vanjski dio mreže. Dvije minute poslije na ubacivanje Kačavende Šimić je u sredini ponovno u dobroj situaciji, no nije upsio kvalitetno glavom zahvatiti loptu te je istu poslao pristojno preko okvira vrata.

Rijeka si je u 77. minuti zakomplicirala stvari dodavanjem u posljednjoj liniji, Nevistićev pokušaj ispucavanja pogodio je Šimića i lopta ide prema gol crti, no u posljednji trenutak svoja vrata sačuvao je Capan. Nakon raspleta događaja, sudac Duje Strukan opravdano je označio da je pri blokiranju lopte mladi Šimić igrao rukom.

Poslije ovih situacija Rijeka se potpuno uozbiljila u obrambenim zadaćama te gosti više nisu uspijevali ni imati aktivnu igru i pristup kakav su imali dobar dio susreta. Bez problema su se domaćini do kraja nadmetali s gostima, a u 87. minuti poslije prekrasne akcije svjedočili smo i posljednjoj ozbiljnoj prijetnji za vratare kada je Hendija uspio obraniti pokušaj Andrijaševića iskosa s desne strane.

Rijeka u sljedećem kolu gostuje na Aldo Drosini kod Istre 1961, dok će Lokomotiva u Zagrebu biti domaćin Varaždinu. Program ovog kola zaključuje se sutra okršajem Dinama i Istre na Maksimiru (19:05).

U sklopu 29. kola HT Prve lige od 19:05 na Rujevici počinje sraz Rijeke i Lokomotive. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna dvoboja bolja je bila Rijeka koja je upisala dvije pobjede (1:0 i 2:3) dok je Lokomotiva slavila u prvom susretu (1:0).

Domaćini u današnjoj utakmici ne mogu računati na Nwolokora i Velkovskog koji su ozlijeđeni dok u redovima gostiju iz istog razloga nema Mersinaja, Leškovića, Pivarića, Đire, Aliyua i Tucija.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi dvoboja rekao: “Poraz protiv Istre nam je jako teško pao. Rekao sam igračima drugi dan nakon treninga da zaboravimo utakmicu u Puli i okrenemo se Lokomotivi. Imamo svoje ciljeve i znamo da će biti zahtjevna utakmica jer Lokomotiva je u posljednjim utakmicama dozvolila jako malo prilika suparnicima. Očekujem reakciju ekipe nakon poraza od Istre i da pokažemo pravo lice.”

Strateg Lokomotive Samir Toplak je izjavio: “Već dugo traje krajnje vrijeme da se trgnemo. Tijekom tjedna sam igračima objasnio da svaku utakmicu moraju shvatiti kao da nam je zadnja i sudbonosna, počevši od ove. Nikako se ne možemo kompletirati i biti u dobrom tonusu. No, nemamo izbora, i zato na Rujevici moramo igrati na pobjedu.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Hrvoje Radić (Split), Alen Jakšić (Solin) i Jakov Titlić (Potravlje) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Miro Grgić (Osijek). Delegat susreta je Blaž Pezo (Dubrovnik), a suce će kontrolirati Zlatko Šimčić (Koprivnica).