Rijeka slavljem u ‘Jadranskom derbiju’ nastavlja pohod na povijesnu titulu (VIDEO)

Rijeka je u derbiju 33. kola MAXtv Prve lige slavila na Rujevici protiv Hajduka rezultatom 2-0.

Susret je udarcem iz voleja u prvoj minuti utakmice otvorio Erceg, no njegov udarac sigurno brani vratar domaćih Prskalo.

U 9. minuti je nepotrebno zaiskrilo između Ercega i Ristovskog, prilikom čega je Erceg uvjerljivo odglumio da ga je igrač Rijeke udario – rezultat svega je bio žuti karton za oba igrača.

I u 14. minuti pogodak Rijeke. Jefferson je loše očistio jednu loptu koju je primio kapetan domaćina Mate Maleš te potegao s nekih 25 metara i pogodio bliži kut gostujućeg vratara Stipice, koji je (ostaje dojam) u ovoj situaciji mogao bolje reagirati.

U 20. minuti okršaj Gavranović i Terzieva u šesnaestercu Hajduka, gdje se Bugar možda nepropisno gradio, Gavranović pada, no sudac Zebec ostaje ne pokazuje na bijelu točku.

U 28. velika prilika za Rijeku. Bezjak je izašao u situaciju jedan na jedan sa Stipicom, no vratar gostiju odlično brani njegov udarac. Minutu poslije 2-0 za Rijeku. Hajduk izvodi aut, Hamza loše prima loptu koju mu otima Bradarić. U nastavku lijepe akcije Bradarić ulazi iza leđa splitske obrane, lopta dolazi do njega a on nesebično poslužuje Gavranovića koji nije imao težak posao pospremanja lopte u praznu mrežu.

U završnici poluvremena Hajduk se polako diže, no osim nekoliko opasnih situacija iz kornera, te jednog bijega Vlašića stoperima Rijeke, ozbiljnijih opasnosti nije bilo do pred sam kraj.

Vlašić u 45. minuti fantastično puca s nekih dvadesetak metara, no Prskalo još lijepše brani i odbija u korner. Nakon kornera velika gužva u šesnaestercu Rijeke, u kojoj je Jefferson imao priliku pospremiti loptu u mrežu, no nije se igrač gostiju snašao u toj gužvi. U posljednjim sekundama produžetka prvog poluvremena Hamza ubacuje iz prekida, Jefferson ostaje sam na drugoj vratnici te puca glavom, no odlični Prskalo još jednom brani i čuva dva pogotka prednosti svoje momčadi.

Početkom drugog poluvremena pritisak Hajduka, koji je urodio s dva korenera i nekoliko opasnih situacija u šesnaestercu Rijeke, no Hajdukovi igrači nisu bili dovoljno koncentrirani za ozbiljnije ugrožavanje i testiranje Prskala.

U prvom dijelu drugog poluvremena tempo nije pretjerano pao, no prilika i poluprilika je, za razliku od prvog poluvremena, nedostajalo.

Veliku priliku imao je Hajduk u 68. minuti kada je Vlašić lijepo izbacio jednog igrača Rijeke te uposlio usamljenog Ohandzu u šesnaestercu domaćina, no udarac Hajdukovog napadača bio je očajan, te odlazi pored vrata.

Rijeka se u drugom dijelu drugog poluvremena malo povukla, te se u potpunosti okrenula izlascima u kontre i polukontre, no većih prilika s jedne i druge strane i dalje nije bilo. Nekoliko dalekometnih udaraca Hajduka, i opasnih izlazaka Rijeke, no za vratare obiju momčadi nije bilo ozbiljnijeg posla. Carrillo jest bacio sve karte u napad, igrajuć u posljednjoj liniji sa samo tri igrača, ostavljajući dosta prostora Riječanima za kontre, no konkretnosti u zadnjoj trećini terena Hajdukovi nogometaši nisu imali, dok pomalo umorni Riječani ostavljeni prostor nisu uspjevali ozbiljnije iskoristiti.

U 93. minuti susreta Rijeka je mogla do trećeg pogotka, no udarac Martića odlično je obranio Stipica. Bila je to posljednja prava prilika na susretu, kojeg je Rijeka apsolutno zasluženo dobila te tako nastavila svoj pohod ka prvoj povijesnoj tituli.

Dobar derbi gledali smo zaključno na Rujevici, poglavito u prvom poluvremenu. To u konačnici potvrđuje i lijepa statistika udaraca – devet sa svake strane, u okvir protivničkih vrata Rijeka je pucala sedam puta, a Hajduk osam.

Hajduk tako i dalje ne zna za pobjedu nad Rijekom od 2012. godine, dok Rijeka tri kola prije kraja i dalje održava 5 bodova prednosti pred Dinamom.

Rijeka u idućem kolu gostuje kod Slaven Belupa u Koprivnici (srijeda), dok Hajduk na Poljudu dočekuje Lokomotivu (utorak).

U 17 sati na Rujevici počinje sraz Rijeke i Hajduka, svakako najvažniji susret 33. kola, a možda i cijelog prvenstva.

Zanimljivo je da euforija pred susret vlada u oba tabora. Domaći, usprkos šokantnom porazu od druge momčadi Dinama u prošlom kolu, i dalje imaju sve u svojim rukama, te bi današnjom pobjedom nad rivalom s Jadrana definitivno stavili jednu ruku na trofej (kada se uzme u obzir psihološki značaj eventualne pobjede danas). Uz spomenuto, u gradu vlada feštarska atmosfera povodom 30. rođednana navijačke skupine Armada, koji su sinoć zapalili stotine baklji i signalnih raketa u čast okrugle obljetnice, te tako atmosferu pred današnji derbi digli na još posebniju razinu.

Gosti s druge strane također stižu u svojevrsnom euforičnom duhu. Pet kola zaredom Hajduk izlazi kao pobjednik, s očitim pomakom u igri u svakom kolu, a sve je kulminiralo u prošlotjednom obračunu kada je konkurent za treće mjesto ispraćen s pet komada u mreži. Gol razlika 17:3 u posljednih pet kola nešto je što, uz spomenuti napredak u igri, navijačima, igračim i vodstvu Bilih daje nadu u mogućnost trijumfa danas.

Sportskog motiva današnjim protivnicima zaista ne nedostaje. Rijeka je u nekim kalkulacijama primorana danas upisati pobjedu, makar izaći neporažena iz Jadranskog debrija, dok Hajduk s druge strane žarko želi prekinuti nevjerojatan niz bez pobjede nad rivalom iz Rijeke. 18 susreta Hajduk nije okusio slast pobjede nad Rijekom (srpanj 2012.), samo sedam puta iz spomenutog broja okršaja od posljednje pobjede nad Bijelima, Splićani su izašli neporaženi.

Treneri Matjaž Kek i Joan Carrillo na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: