Rijeka uz dosta muke preokretom do slavlja nad odličnim Šibenikom (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 1. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka je rezultatom 2-1 (0-1) svladala Šibenik na Rujevici i tako pobjedom otvorila novu sezonu.

Šibenik je tijekom prvog poluvremena bio izraženo konkretnija momčad, dok je Rijeka u drugom dijelu ipak uspjela vršiti kvalitetniji pritisak i stići do preokreta, u konačnici i pobjede.

Prvi pogodak Šibenika u povratničkoj sezoni postigao je 18-godišnji kapetan Marko Bulat, dok su preokret ‘Bijelima’ donijeli Sterling Yateke i Robert Murić pogocima u 84. i 90. minuti susreta.

Rendulić je svoju momčad očekivano postavio vrlo povučeno, bez izričitih naznaka za željom organizacije napada iz posjeda, te se uglavnom Šibenik orijentirao na pokušaj izlaska u kontru ili polukontru. Prvu dobru situaciju vidjeli smo u četvrtoj minuti kada je Halilović odlično podvalio za Čolaka ispred kojeg ipak prvi do lopte dolazi mladi vratar gostiju Labrović.

Šibenik prvi put prijeti preko Ampem minutu poslije, Pandur nije imao ni najmanjih problema s pokušajem 22-godišnjeg Ganca s ruba šesnaesterca.

Rijeka također nije pretjerano ‘srljala’ u izlascima prema naprijed, a s vremenom Šibenik počinje konkretnije izlaziti u posljednju trećinu. U devetoj minuti gosti dolaze do rezultatske prednosti.

Prvijenac u povratničkoj sezoni Šibenčana postigao je 18-godišnji kapetan Marko Bulat, koji je potegao s osamnaest metara, lopta pogađa Galovića i vara Pandura te završava u mreži za 0-1 gostiju.

Minutu poslije s lijeve strane gostujućeg napada prijeti Rak, no njegov udarac izvan šesnaesterca odlazi pristojno pored suprotne vratnice.

Nije uspijevala Rožmanova momčad konkretnije zaprijetiti gostima. U 15. minuti bilježimo pokušaj udarca/ubačaja Lončara, Labrović mirno hvata loptu.

U 20. mini pritisak Šibenika, nakon ubačaja iz kuta i čišćenja od strane domaćina, do lopte dolazi Ampem koji puca s preko dvadeset metara, Pandur siguran. Dvije minute poslije još jedan ubačaj iz kuta za goste, najviši je u skoku Bilić, no lopta nakon njegovog pokušaja glavom odlazi pored okvira vrata.

Nikako se Rijeka nije uspijevala probiti kroz dobar blok gostiju, u 33. minuti vidjeli smo prvi udarac Rijeke prema vratima, Halilović je pucao s ruba šesnaesterca, lopta nakon dobrog prizemnog udarca odlazi malo pored vratnice.

U 35. minuti nakon kornera za Rijeku Labrović kratko odbija, a na ubačaj s desne strane loptu glavom u mrežu posprema Čolak. Drugi pomoćni Dino Knez odmah signalizira zaleđe domaćeg napadača, te gol nije priznat. Odluka suca Batinića potvrđena je i nakon tihe VAR provjere.

‘Prodisala’ je malo Rijeka u ovom periodu, bila konkretnija u posljednjoj trećini. U 39. Halilović još jednim odličnim dodavanjem kroz gostujuću obranu igra za Čolaka u prostor, no njegov pokušaj vanjskim dijelom kopačke iz prve odlazi pristojno pored vrata.

Tri minute poslije Štefulj je ubacio na drugu gdje je najviši Čolak koji je i u ovoj situaciji neprecizan glavom te lopta odlazi van okvira.

Šibenik u 45. izlazi u dobru kontru, Sahiti se riješio čuvara i kvalitetno iz vlastite polovice odigrao lijevo za Celića koji se izborio za poziciju za udarac, no taj pokušaj bio je slabašan te Pandur upisuje sigurnu obranu.

Do kraja poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli konkretnih opasnosti za vratare, te se na odmor otišlo uz zasluženo vodstvo neočekivano konkretnijeg Šibenika.

Prikazanim svoje momčadi razočarani Rožman na poluvremenu je u svlačionici odlučio ostaviti tri igrača. Umjesto Filipa Brauta, Luke Capana i Danijela Štefulja u igru su ušli Momčilo Raspopović, Sterling Yateke i Ivan Tomečak.

U nastavku slično stanje na terenu kao i u prvom dijelu. Rijeka se trudila, bila angažirana, no konkretnosti u posljednjoj trećini jednostavno nije postojalo. Prvi udarac prema protivničkim vratima upućuju gosti, Celić je u 53. pokušao iz velike udaljenosti, neprecizno i daleko od vrata.

Dvije minute poslije velika prilika za Šibenik. Nakon akcije po desnoj strani napada Sahiti dodaje za usamljenog Celića, a njegov snažan udarac s osam metara odlazi visoko iznad okvira vrata.

Lončar je u 59. nakon podužeg posjeda lopte uposlio Čolaka koji je na rubu šesnaesterca bio okrenut leđima, uspio je uputiti udarac, ali ponovno van okvira. Minutu poslije prvi udarac u okvir na utakmici za Rijeku, Lončar je ubacio s lijeve strane u skoku najviši bio Čolak, Labrović siguran u reakciji.

Bio je ovo period kada je Rijeka pritisnula goste konkretnije. Lončar je u 62. pucao s ruba šesnaesterca, Lepinjica dodirom skreće loptu u okvir, a odličnom reakcijom u korner odbija Labrović. Nakon ubačaja iz kuta poslije dosta odbijanja lopta odlazi pored gostujuće vratnice.

Najbolji strijelac netom završene sezone ponovno prijeti u 67. minuti, ovaj put je na ubačaj Raspospovića s desne strane uspio pucati u bliži kut, no i ovaj Čolakov pokušaj mirno je obranio Labrović.

U 69. Rožman koristi drugo pravo na izmjenu i radi četvrtu promjenu u svojoj momčadi, mijenja i formaciju te umjesto veznjaka Lepinjice uvodi 22-godišnjeg makedonskog napadača Milana Ristovskog. Minutu poslije prva promjena Krunoslava Rendulića, umjesto Emira Sahitija ušao je Toni Španja, koji je minutu poslije grubo startao na suparnika i može biti sretan što mu je Batinić pokazao samo žuti karton.

Rijeka je vrlo dobru situaciju za izjednačenje imala u 80. minuti kada je Tomečak ubacio s desne strane napada, na suprotnoj vratnici usamljen je Yateke, no 20-godišnjak glavom loše zahvaća loptu i šalje pored vrata.

Domaći do izjendačenja dolaze u 84. minuti kada je na ubačaj Raspopovića s lijeve strane napada loptu u mrežu pored Pandže, leđima okrenut golu glavom fantastičnim udarcem u sam kut pospremio Yateke. Bio mu je to drugi ligaški pogodak u 11. Prva HNL nastupu.

Murić je blizu pogotka bio u 86. minuti, no lopta nakon njegovog pokušaja s osamnaest metara odlazi malo iznad okvira. Pritisak ‘Bijelih’ se nastavio, dvije minute poslije opasan ubačaja Ristovskog s lijeve strane napada, nekako uspijeva odbiti Labrović, a u nastavku je dosuđeno zaleđe domaćih.

Do preokreta domaći stižu u 90. minuti kada je Murić preciznim udarcem iz prekida s osamnaest metara prizemnim udarcem matirao Labrovića za 2-1 i svoj jubilarni deseti pogodak u Prvoj HNL.

Do kraja susreta (pet minuta sudačke nadoknade) Šibenik je pokušavao stići do izjednačenja, no nisu gosti uspijevali konkretnije doći u posljednju trećinu, te je tako Rijeka uz dosta muke novu sezonu otvorila pobjedom.

Rijeka: Pandur, Capan (od 46. Yateke), Galović, Escoval, Štefulj (od 46. Tomečak), Lončar, Lepinjica (od 69. Ristovski), Halilović, Braut (od 46. Raspopović), Murić (od 92. Galešić), Čolak
Šibenik: Labrović, Anočić, Bilić, Pandža, Pajić, Ćurić, Bulat (od 94. Laća), Rak (od 86. Mršulja), Celić, Sahiti (od 72. Španja), Ampem

Rijeka u sljedećem kolu gostuje u Zagrebu kod Lokomotive, dok će Šibenik na Šubićevcu biti domaćin Varaždinu.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U drugoj utakmici programa 1. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka na Rujevici s početkom u 17:55 dočekuje novog prvoligaša Šibenik.

Klub sa Šubićevca se u elitno domaće društvo vraća nakon osam godina izbivanja i sezone 2011/2012 kada ih je s klupe vodio današnji strateg Lokomotive Goran Tomić.

U odnosu na netom završenu prethodnu sezonu kadar momčadi stratega Simona Rožmana nije se puno mijenjao. Klub su napustili Alexander Gorgon i Felipe Pires, a zbog neriješenog statusa s Gentom Rijeka je i bez usluga Franka Andrijaševića. Značajnijih dolazaka na Rujevicu do sada nije bilo, od igrača koji nisu bili pod ugovor s Rijekom stigao je jedino 23-godišnji lijevi bočni Ennio Travaglia iz Orijenta 1919.

Šibenik su u odnosu na prethodnu drugoligašku sezonu od istaknutijih igrača napustili napadač Luka Juričić koji je potpisao za Željezničar i Davor Kukec, dok su u klub stigli Emir Sahiti na posudbu iz Hajduka II, napadač Deni Jurić iz Rudeša, stoperi Arian Mršulja iz srpskog prvoligaša Smedereva te Ivica Batarelo iz Hajduka II, branič Silvio Anočić koji je stigao kao slobodan igrač iz Rome, te Josip Kvesić iz Širokog Brijega.

Pred prvi prvoligaški susret Šibenika nakon osam godina strateg gostiju Krunoslav Rendulić za službenu je klupsku stranicu izjavio: “Znamo da je Rijeka kvalitetna i visoko motivirana. Na Rujevici su protiv nas apsolutni favorit. No, moj stav je da u kakvom god stanju bili idemo pokušati dobiti, makar igrali samo s juniorima. Dakle, ne idemo u Rijeku s bijelom zastavom, već tražiti svoju šansu”.

Njegov kolega na suprotnoj strani susret je pak najavio sljedećim riječima: “Skautirali smo Šibenčane na zadnjoj utakmici. Ovdje je više u pitanju onaj psihološki moment. Dojučerašnji drugoligaš ima jaku želju za dokazivanjem, nema što izgubiti… Imaju dodatnu energiju. Dobra su momčad, maksimalno ih respektiramo, što znači našu mobilizaciju. Zabaranjen je svaki krivi korak. Šibenik ima nekoliko brzih igrača, ali utakmica mora biti u našim rukama”.