Roma pogotkom Zaniola srušila Feyenoord u Tirani, Mourinho se upisao u povijest

U prvom finalu Konferencijske lige Roma je na rasprodanom nacionalnom stadionu u Tirani pogotkom 22-godišnjeg Nicola Zaniola svladala Feyenoord.

Prvi je ovo UEFA europski trofej za rimski klub, dok je strateg Rome današnjim slavljem postao i prvi trener koji je osvojio sva aktualna UEFA klupska natjecanja. Jose Mourinho također je postao tek drugi stručnjak nakon Giovannija Trapattonija koji se okitio s pet europskih titula, do sada je osvojio dvije Lige prvaka i dvije Europske lige.

Susret je otvoren potpunom dominacijom formalnih gostiju koji su tijekom prvih pet minuta kontrolirali posjed i visoko pozicioniranom zadnjom linijom konstantno nastojali proći kvalitetnije u posljednju trećinu, no zahvaljujući odličnom kretanju protivničkih linija nisu nijednom pronašli ozbiljniji prostor za ugrožavanje Patricijovih vrata.

Roma se s druge strane ‘probudila’ negdje od šeste minute, tijekom narednog perioda su Talijani bili ti koji su gotovo potpuno kontrolirali posjed, ali kao i njihovi suparnici, bez ikakvih opasnih dolazaka u završnicu.

Portugalskom stručnjaku na klupi Rome rizik s postavljanjem Mikhitaryana u prvih jedanaest pokazao se nepotrebnim jer je 33-godišnji Armenac, koji se jučer vratio treninzima prve momčadi nakon gotovo mjesec dana pauze, igru zbog ozljede morao napustiti u 17. minuti kada je umjesto njega ušao do jučer najavljivani starter – Sergio Oliveira.

Nijansu ipak opasniji u svojim izlascima i dolascima naprijed bili su ‘Žuto-Crveni’, ali osim lopte Pellegrinija za Zaniola u prostor u 24. minuti zaista se ništa konkretnije nije događalo na terenu. Takav odnos snaga rezultirao je i prvom opomenom u finalu KL-a, zaradio ga je zbog rušenja Abrahama pri izlasku u kontru Trauner.

Upravo je kriva procjena 30-godišnjeg austrijskog stopera u 32. minuti uvelike ‘kumovala’ trenutku koji je rezultirao vodstvom za ‘Vučicu’. Izlazak na lijevu stranu napada Feyenoord je uspio odbiti, Talijani su igru okrenuli u sredinu gdje se u visokom izlasku Mancini odlučuje odigrati dugu loptu lijevo u prostor na osam metara za Zaniola, Trauner je potpuno krivo procijenio let lopte koju je 22-godišnji Talijan mirno spustio prsima i s ruba peterca prebacio preko istrčalog Bijowa za svoj peti pogodak u ovom natjecanju i 1-0 Rome.

Prvi pokušaj Slotove momčadi vidjeli smo u 42. minuti kada su u završnici napada na desnoj strani prostor pronašli Geertruida i Kokcu, 21-godišnji Turčin se s devetnaest metara odlučio na snažan neprecizan udarac koji je uz manje probleme Rui Patricio ipak ukrotio.

Do kraja poluvremena (četiri minute nadoknade) vidjeli smo još samo bezopasan dalekometni pokušaj Malacije u posljednjim sekundama, čime je i okončao prilikama potpuno siromašan prvi dio.

Veliku priliku za izjednačenje Nizozemci su imali već u 47. minuti kada je poslije ubačaja iz kuta u petercu duel Mancinija i Traunera rezultirao odbijanjem lopte od noge Talijana u bližu vratnicu, u nastavku je Til opalio s jedanaest metara, ali odličnom rekacijom u novi korner odbio je Patricio. Poslije tog ubačaja iz kuta dalekometnim udarcem u visokom luku nešto ozbiljniji posao talijanskom vrataru je zadao Malacia, a minutu poslije 22-godišnji lijevi bek je na ostavljanje petom Aursensa snažno potegao lijevo s osamnaest metara u desni kut, ali još jednom fantastičnom reakcijom Rui Patricio uspješno brani, odbivši loptu od ‘spojnice’ u još jedan korner poslije kojeg Feyenoord ipak nije uspio biti konkretniji.

Iako je momčad iz Rotterdama i dalje potpuno dominirala posjedom, Roma se zaista kompaktno kretala na terenu i zatvarala sve pokušaje suparnika. Sljedeće veće uzbuđenje zabilježili smo tek u 72. minuti kada se nakon ubačaja iz kuta poslije udarca Veretouta (ušao u 67. umjesto Zaniola) lopta odbila od braniča i zamalo prevarila ipak koncentriranog 24-godišnjeg kapetana na vratima Feyenoorda.

Konačno je nešto prostora za formalne goste u 82. minuti pronašao Sinisterra koji se s lijeve strane napada uvukao u sredinu i potegao s dvadesetak metara, ali i na to je bio spreman vrlo sigurni 34-godišnjak na vratima Rome.

Na isteku 85. minute Pellegrini je bio u odličnoj prilici pred Bijlowom nakon dodavanja Veretouta, ali istrčali nizozemski vratar je izašao kao pobjednik iz te situacije.

Do kraja okršaja Feyenoord se usprkos naporima, uz ipak izraženo vidljivu nervozu i dekoncentriranost, uspio još samo jednom naći u izglednijoj situaciji za pogodak kada je u 91. minuti Linssen desno na tri metra malo zakasnio na loptu.