Run and gun nogomet na Poljudu pripao Lokomotivi

Čak sedam golova i atraktivan napadački nogomet vidjeli su danas gledatelji na Poljudu. U 24. kolu SuperSport HNL-a Lokomotiva je bila bolja od Hajduka rezultatom 3:4 (1:2). Za goste su poentirali Bubanja, Stojković te dva puta Aliyu dok su se za domaćina u strijelce upisali Mlakar, Livaja i Benrahou.

Prva je to pobjeda Lokomotive nad Hajdukom nakon više od dvije godine i prva otkada ih vodi Silvijo Čabraja. Splitska momčad je pak upisala i drugi prvenstveni poraz u nizu, a čak četvrti otkada ih je preuzeo Ivan Leko.

Prva konkretna situacija na utakmici dogodila se u 9. minuti kada je Krovinović proigrao Anella, no njegov udarac sa sedam metara iskosa nije bio precizan.

Lokomotiva je pak povela iz svog prvog konkretnijeg napada. Po desnoj strani je pored Melnjaka ubacio Cipetić, a na prvu stativu se ubacio Bubanja te je kraj Awaziema poslao loptu iza leđa Lučića.

Odlično je u 15. minuti s dvadesetak metara pucao Stojković, a lopta je prošla malo pokraj vratnice.

Krovinović je tri minute kasnije ubacio iz slobodnog udarca nakon čega je Awaziem proslijedio loptu u peterac gdje je Kalaica prilikom ispucavanja lopte u ruku pogodio Mersinaja, no pomoćni sudac je označio zaleđe. VAR je potom provjeravao navedenu situaciju, ali na koncu nije pozvao Kolarića na pregled snimke.

U 20. minuti Melnjak je s lijeve strane na prvoj stativi pronašao Grgića koji je pogodio vanjski dio mreže.

Novi pogodak gostiju uslijedio je u 28. minuti kada je Aliyu pored neodlučnog Awaziema pobjegao po lijevoj strani nakon čega je pronašao Stojkovića, a on je s pet metara poslao loptu pod gredu.

Krovinović je u 35. minuti pokušao iz slobodnog udarca s velike udaljenosti, no Čavlina se nije dao iznenaditi.

U istoj minutu na suprotnoj strani travnjaka Stojković se ponovno iskazao, ovaj put odličnim ubacivanjem s desne strane nakon čega je mrežu zatresao Goričan, no nakon intervencije VAR-a pogodak nije priznat. Naime u zaleđu je bio Aliyu koji je po mišljenju suca Kolarića utjecao na igru.

Hajduk je smanjio zaostatak u 40. minuti kada se Anello odlično oslobodio Cipetića nakon čega je pronašao Mlakara koji je iz peterca matirao Čavlinu.

Sudačka nadoknada prvog dijela ponudila je još tri dobre situacije za goste. Prvo su Bubanja i Kačavenda kombinirali po desnoj strani, a ubačaj potonjeg je potom pronašao Aliyu koji je glavom pucao pokraj stative. Potom je i Aliyu došao do lopte nakon loše reakcije Awaziema, no u situaciji 1 na 1 njegov udarac brani Lučić. Golman Hajduka je dobro reagirao i nakon prizemnog udarca Stojkovića sa 17 metara.

U petoj minuti nadoknade do šanse je došao i Hajduk, i to nakon što je Pukštas povratnom loptom pronašao Livaju, no njegov udarac s vrha peterca završava u bloku.

Ivan Leko je na poluvremenu u svlačionici odlučio ostaviti Anella i Fossatija dok su priliku dobili Sahiti i Benrahou.

Nakon ubačaja iz kuta Benrahou u 48. minuti glavom je pucao Awaziem, no nije dobro zahvatio loptu tako da nije bilo opasnosti po gol Lokomotive.

Marić je u 65. minuti napravio prekršaj nad Livajom na 15 metara, a sudac Kolarić je odmah pokazao na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Livaja koji je Čavlinu poslao u jednu, a loptu u drugu stranu za svoj 16. ovosezonski prvenstveni zgoditak.

U 71. minuti Livaja se izborio za udarac iz srca šesnaesterca, no na putu prema golu lopta je pogodila njegovog suigrača Kalinića. Minutu kasnije opet je zaprijetio Livaja, ovaj put s 15 metara nakon dodavanja Benrahoua, a lopta je prošla pokraj lijeve stative.

Na drugoj strani travnjaka je u 75. minuti s vrha šesnaesterca pucao Aliyu, a lopta je prošla malo pokraj bliže vratnice. Dvije minute kasnije Aliyu je povratnom loptom tražio svoje suigrače, no nitko od njih nije stigao reagirat.

Lokomotiva je ponovno povela u 83. minuti kada je Čavlina ispucao loptu, Kulenović je dobio skok nakon čega je Vušković loše reagirao te je priliku da izađe ispred Lučića dobio Aliyu koji ju je ovaj put iskoristio.

Minutu kasnije Kulenović se sjurio po desnoj strani, no njegov ubačaj odnosno udarac odlazi uz gol liniju.

Nakon ubačaja iz kornera Benrahoua u 86. minuti sa šest metara glavom je pucao Awaziem, a lopta je otišla pokraj stative.

U 87. minuti Aliyu je postigao još jedan gol, recept je bio istovjetan prethodnom. Ispucavanje Čavline koje je u prostor prenio Kulenović za još jednu egzekuciju nigerijskog ofenzivca.

Do gola u 89. minuti dolazi i Hajduk. Melnjak je ostavio loptu za Benrahou koji s 15 metara pogađa suprotni gornji kut za svoj prvijenac u bijelom dresu.

Posljednje minute susreta protekle se u terenskoj nadmoći Hajduka koja naposljetku nije urodila novim golom.

Kolo će od 17:30 na Maksimiru zaključiti Dinamo i Osijek.

U sklopu 24. dionice SuperSport HNL-a od 15 sati na Poljudu snage će odmjeriti Hajduk i Lokomotiva. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel odigran na Poljudu pripao je Bilima rezultatom 2:1 dok je u Kranjčevićevoj bilo 2:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na L. Kalinića, Eleza, Prpića, Borevkovića, Lovrencsicsa, Mikanovića i Kalika dok su gosti bez Santinija, Boškovića i Milićevića.

Trener Hajduka Ivan Leko je uoči utakmice rekao: “Lokomotiva je dobra ekipa, igraju otvoreno, neopterećeno, mladi su i lijepo ih je vidjeti. Igraju za gol više. Mi očekujemo da će tako doći i ovdje, prije svega igrati nogomet.”

Strateg Lokomotive Silvijo Čabraja je izjavio: “Utakmica na Poljudu je četiri dana od četvrtfinalnog Kup dvoboja protiv Dinama, koji je donio veliku mentalnu i fizičku potrošnju. Ja se nadam da se ekipa uspjela regenerirati i da smo ih vratili u život. Naravno, 120 minuta je puno za odigrati u visokom ritmu, igrači su se potrošili u toj utakmici, ali nadamo se da ćemo u Splitu izgledati dobro.Split je nogometni grad, vjerojatno će biti dobro ispunjene tribine, što je mojim igračima dodatan poticaj i trebali bi ući kvalitetno u utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Luka Pajić (Rijeka), Ivan Starčević (Bjelovar) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Goran Perica (Šibenik). Delegat susreta je Dario Mrzljak (Kralovac), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac), a za sigurnost će ispred Saveza brinuti Jurica Jurjević.