Search
Close this search box.

Sakoman protiv Sakomana; ponovo sukob interesa u Dinamu

Stadion u Maksimirskoj 128 vlasništvo je Grada Zagreba. Troškove održavanja maksimirskog stadiona plaćaju građani Grada Zagreba. Znači, da bi Soudani i društvo mogli zaraditi svoju plaću, novac poreznih obveznika mora im osigurati idealne uvjete. Za idealne uvjete zadužen je Miljenko Sakoman, dugi niz godina glavna osoba za održavanje stadiona u Maksimiru. Na službenoj stranici Prve HNL osim što je prikazan kao specijalist za travu, ujedno je i privatni poduzetnik: “Otac mi je ostavio tvrtku Maxmar, grupu za stadionsku infrastrukturu posebno usmjerenu održavanju trave. To nije moj životni izbor, moj izbor je Dinamo”.

Prije šest i pol godina, kada se izvodila mini-rekonstrukcija maksimirskog stadiona, ulovljen je s prstima u pekmezu jer je tvrtka njegovog oca bila jedan od izvođača. I sjećate se, naravno, radovi na Maksimiru provedeni su bez javnog natječaja, a kao eklatantan prikaz kako se radi(lo) u Dinamu ostaje izjava Zdravka Mamića“Koji te kurac briga koliko je stolica, kad sam ju platio ja, nisi ju ti platio!”.

Junak naše priče Miljenko Sakoman ovako je tada vidio problematiku oko toga da radove na stadionu kojeg je on direktor (a vlasništvo je Grada Zagreba) obavlja firma njegova oca: “To su gluposti. Čak i da je to istina, ne vidim problem u tome. Napravili smo divan posao, ali nekome očito to ne odgovara. Što god da mi zatreba, naravno da ću tražiti oca da mi pomogne. Moja dva sina pomažu na obnovi, javili su nam se ljudi koji žele pomoći. Zar svi oni krše zakon samo što žele pomoći u obnovi?“.

Upravo oko stolica podigla se halabuka, naime stolice su tada nabavljene preko firme Duo-gastronomija d.o.o. koja je u vlasništvu direktora nabave Dinama, Dražena Miličevića (opet sukob interesa). Inače, cijena stolica tada je bila 3,90 eura po komadu (što je cca milijun kuna za sve stolice), a iz Dinama su troškove napucali na iznos od cca deset milijuna eura.

Zbog stolica podnesena je kaznena prijava DORH-u i USKOK-u. Krajem 2011. godine Sakoman je na prozivke oko malverzacija kratko izjavio: “O ‘tim stolicama’ uopće ne želimo razgovarati. To je minoran događaj”.

Krajem 2015. tvrtka Maxmar, ovaj put u direktnom vlasništvu Miljenka Sakomana, dobila je posao u vrijednosti od 15 milijuna kuna od strane Grada Zagreba za posao iskapanja zemlje, postavljanja trave i nogometnih golova, mreže i kućica za igrače, montaže drenažnog sustava i uređenja zagrebačkih igrališta. Na žalost, nije poznato je li Maksimir i tada bio u igri. Znači, zadužen si za održavanje jednog velikog sportskog objekta, a u fušu odrađuješ ostale kao privatna osoba.

Krajem rujna 2017., Grad Zagreb odobrio je 7 milijuna kuna (bez PDV-a) za rekonstrukciju atletske staze na Maksimiru. Atletske priredbe i mitinzi u Maksimiru događaju se prosječno jednom u dva desetljeća. No, zlu ne trebalo, Grad je odlučio ‘upicaniti’ stadion. Radovi podrazumijevaju mjerenje, demontažu postojeće staze i pripadajućih atletskih dodataka te montažu novih slojeva, drenaže i svega što spada pod atletski dio stadiona.

Ugovor za odabir dobila je tvrtka Izgradnja Futura d.o.o. iz Donjeg Stupnika kao jedini ponuđač, u vlasništvu Darka Lovrića. Međutim, podugovaratelj u iznosu od 3 milijuna kuna (bez PDV-a) je firma Maxmar u vlasništvu Miljenka Sakomana. Sukob interesa?

Dakle, direktor stadiona Miljenko Sakoman, koji je zadužen za održavanje stadiona čiji su troškovi pokriveni od Grada Zagreba u iznosu od 6,9 milijuna kuna godišnje, morat će imati ozbiljan razgovor s Miljenkom Sakomanom, vlasnikom Maxmar Grupe koja je dobila 3 milijuna kuna (bez PDV-a) poreznih obveznika za posao rekonstrukcije atletske staze koja se ne koristi i neće se koristiti na Maksimiru. Ostaje nada da će radovi proći odlično, odnosno da će se na jednostrano zadovoljstvo direktor Sakoman usuglasiti sa poduzetnikom Sakomanom oko detalja radova.

Mihael Polovanec

 


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter