Šest pogodaka u velikom slavlju Njemačke nad Portugalom u Munchenu (VIDEO)

U drugoj utakmici drugog kola skupine F Njemačka je u Munchenu rezultatom 2-4 (1-2) svladala Portugal i tako nakon 1-0 poraza od Francuske u prvom kolu stigla do prvih bodova na turniru.

Aktualni prvak Europe Portugal gotovo svih devedeset minuta je bio u potpuno podređenom položaju nad razigranim Nijemcima koji su do slavlja došli zahvaljujući autogolovima Rubena Diasa (35.) i Raphaela Guerreira (39.) te pogocima Kaija Haverta u 51. i fantastičnog Robina Gosensa u 60. minuti susreta. Strijelci za momčad Fernanda Santosa bili su Cristiano Ronaldo u 15. i Diogo Jota u 67. minuti.

U prvih četrnaest minuta okršaja ‘postojala’ je samo jedna momčad na terenu – Njemačka. Izabranici Joachima Löwa konstantno su kvalitetnom kombinatorikom dolazili u posljednju trećinu, dok su se Portugalci branili prilično plitko, ne vršeći ni intezivniji pritisak na suparnika.

Odlični Nijemcu mrežu Ruija Patricia zatresli su već u 5. minuti i to prekrasnim ‘kung fu’ pogotkom Gosensa iz teške pozicije lijevo iskosa s pet metara, ali suci ga ne priznavaju zbog zaleđa Gnabryja koje je prethodilo fantastičnom potezu igrača Atalante.

Nastavak njemačkog pritiska za posljedicu je imao Patricijeve obrane Havertzovog pokušaja u 10. i Gosensovog tri minute poslije. Dominacija ‘Elfa’ se nastavila i dalje, ali nakon kornera formalnih gostiju Portugal u 15. minuti poslije odlične kontre stiže do rezultatske prednosti!

Ubačaj iz kuta Ronaldo je glavom odbio do Bernarda Silve koji vuče kontru i igra precizno lijevo za Dioga Jotu, a on s pet metara pred istrčalim Neuerom gura loptu desno do usamljenog Ronalda kojem je preostalo s tri metra zatresti nečuvanu mrežu za 1-0 i svoj treći pogodak na turniru te ukupno 107. u dresu reprezentacije.

Iako šokirani pogotkom ‘nepostojećeg’ protivnika, Nijemci uskoro ponovno uspostavljaju potpunu dominaciju i vrše konstantan pritisak. U 18. minuti odlični (i danas slabo čuvani) Gosens ponovon je zaprijetio Patriciju prizemnim udarcem u prvi kut lijevo iskosa s petnaest metara, ali zaposleni portugalski vratar i to je obranio.

U 22. minuti ponovno su se ‘ukazali’ Portugalci u posljednjoj trećini, odličan ubačaj Bernarda Silve s desne strane napada lijevo je u petercu u sredinu za Pepea glavom pokušao odigrati Ruben Dias, ali neuspješno, pa je time propala odlična prilika Santosove momčadi.

Uslijedio je period od desetak minuta tijekom kojeg su Portugalci bili najravnopravniji Nijemcima u prvom dijelu, ali nakon toga u razmaku od četiri minute formalni domaćini dvaput kapituliraju pred novim valom pritiska suparnika.

Njemačka do preokreta dolazi dvama autogolovima Portugala. Prvi je svoju mrežu zatresao Ruben Dias u 35. minuti. Kimmich je ubacivanjem s desne strane odigrao precizno lijevo za (po tko zna koji put nečuvanog) Gosensa koji (po tko zna koji put) dodirom iz prve kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je na rubu peterca u duelu s Havertzom loptu u vlastitu mrežu proslijedio Dias.

U 39. minuti portugalski braniči kratko odbijaju Mullerov ubačaj, ali ponovo je Muller u posjedu i ubacuje u sredinu gdje Havertz ne uspijeva ostvariti kontakt s loptom koja odlazi skroz desno do Kimmicha koji uspijeva odigrati povratno u sredinu prema Gnabryju ispred kojeg u pokušaju da otkloni opasnost Patricija matira Guerreiro.

Do kraja su Nijemci imali još jednu veliku priliku koju u pogodak u trećoj minuti nadoknade nije uspio pretvoriti Gnabry, koji je pobjegao Pepeu i u jedan s Patriciom izašao kao gubitnik.

Ništa se u odnosu snaga na terenu nije promijenilo ni u nastavku, a Njemačka do ‘prvog svog’ pogotka dolazi već u 51. minuti. Nakon prelijepog kombiniranja po desnoj strani napada u završnici Muller igra lijevo za (da, ponovno) usamljenog Gosensa, koji i ovaj put kvalitetno ubacuje u sredinu, gdje je ispred Diasa s četiri metra u mrežu loptu poslao Havertz. Dvadesetdvogodišnjak je tako postao najmlađi strijelac u povijesti reprezentacije Njemačke na EURO turnirima.

U 60. minuti ‘konačno’ se u strijelce upisao i odlični Gosens. Amaterski raspoložena obrana Portugala nije imala odgovor na ubačaj Kimmicha s desne strane napada, Rafa Silva pogledom je ispratio ulazak Gosensa koji neometan s tri metra glavom zakucava u lijevi kut za velikih 1-4 Njemačke.

Portugal i dalje nije uspijevao zadržati posjed i pokušati organizirati nekoliko vezanih dolazaka u posljednju trećinu, ali u 67. minuti nakon ubačaja iz prekida s lijeve strane na drugoj vratnici loptu u sredinu u čudnom luku uspješno vraća Ronaldo, a Diogu Joti preostalo je s metra ugurati loptu u mrežu za 2-4.

Negdje od sedamdesete minute ‘konačno’ smo gledali nešto ravnopravniji odnos snaga na terenu, Nijemcu su evidentno ‘skinuli nogu s gasa’ i dosta strpljivije organizirali svoje napade, dok je Portugal s loptom u nogama dobivao nešto više vremena i prostora za organizaciju.

Vrlo blizu trećeg pogotka Portugalci su bili u 79. minuti kada je nakon kornera Renato Sanches potegao snažno lijevo iskosa s dvadeset metara i pogodio vratnicu! Šteta, bio bi to fenomenalan pogodak da je lopta završila u mreži.

‘Zadovoljni’ Nijemci svoju su sljedeću prijetnju kreirali u 84. minuti poslije tri na tri kontre koju je udarcem s ruba šesnaesterca okončao Goretzka, ali lopta je otišla tik iznad grede.

Do kraja susreta Njemačka je bez većih poteškoća sačuvala prednost i tako u posljednje kolo, u kojem igraju s Mađarskom u Munchenu, ulaze bodovno izjednačeni s današnjim suparnikom. Portugal u posljednjem kolu skupine F čeka okršaj s Francuskom u Budimpešti, gdje su izrabranici Didiera Deschampsa danas odigrali tek 1-1.