Sevilla slavljem nad Interom stigla do šeste titule osvjača Europske lige (VIDEO)

Grafika: UEFA

U finalnoj utakmici 49. izdanja drugorazrednog europskog kontinentalnog natjecanja Sevilla je u Kölnu rezultatom 3-2 (2-2) svladala Inter i tako stigla do šeste titule osvajača Europske lige, četvrte u posljednjih šest godina.

Vatromet pogodaka u prvom poluvremenu otvorio je Romelu Lukaku golom iz kaznenog udarca u 5. minuti. Sevilla do preokreta dolazi dvama golovima glavom Luuka de Jonga u 12. i 33. minuti, a ludo prvo poluvrijeme pogotkom u 35. za 2-2 zaključuje Diego Godin. Veliko slavlje Andalužanima je donio Diego Carlos u 74. minuti kada je zapucao škaricama, a lopta se od Lukakua odbila u mrežu za konačnih 3-2.

Fantastično učinkovito prvo poluvrijeme smo gledali u Njemačkoj. Već u trećoj minuti Inter preko Lukakua dolazi u odličnu priliku, Diego Carlos ne može pratiti belgijskog napadača i u nemoći ga ruši u vlastitom šesnaestercu. Nizozemski sudac Danny Makkelie odmah pokazuje na bijelu točku za Inter te, uz proteste igrača talijanske momčadi, Sevillinom stoperu pokazuje ‘samo’ žuti karton.

Siguran izvođač najstrože kazne bio je Lukaku kojem je to bio 34. pogodak u svim natjecanjima ove sezone pa se 27-godišnjak zahvaljujući tom učinku izjednačio s ‘originalnim’ Ronaldom, koji je do sada s istim brojem pogodaka u jednoj sezoni bio klupski rekorder. Bio je ovo ujedno i najbrže postignut pogodak u finalima Europske lige.

Lopeteguijeva momčad je nakon primljenog pogotka podigla ritam svoje igre i počela opasno dolaziti u posljednju trećinu Intera. Nakon kraćeg pritiska, a poslije ubačaja iz kuta, Andalužani su u 12. minuti odigrali lijepu akciju na desnoj strani napada na kraju koje Jesus Navas kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je pored ‘usnulog’ Diega Godina na petercu prvi na lopti de Jong koji se baca na loptu i posprema je u mrežu za 1-1.

Nakon postignutog pogotka Sevilla je bila nešto dominantnija momčad u ovoj vrlo otvorenoj utakmici, no ozbiljnijeg posla za Handanovića nije bilo. Već u 16. minuti Conte i njegova momčad traže kazneni udarac zbog navodnog igranja rukom Diega Carlosa poslije udarca Barelle. Makkelie pokazuje da penala za Inter nema, protesti se nastavljaju, no nizozemski sudac ostaje pri odluci svojih kolega iz VAR sobe. Iako je na prvu izgledalo da su Interovi igrači u pravu, dojam je da je lopta Carlosa ipak prvo pogodila u nogu, a pitanje je je li u nastavku igrao i rukom.

Sevilla do preokreta dolazi u 33. minuti kada je Banega ubacio iz prekida s desne strane, a na suprotnoj stativi je najviši u skoku de Jong koji pored Gagliardinija iskosa sa sedam metara nevjerojatnim udarcem glavom posprema loptu u suprotni kut za 2-1 i svoj treći pogodak u natjecanju. Osim danas, 29-godišnji napadač strijelac je bio još samo u polufinalnom slavlju nad Manchester Unitedom od 2-1.

Čudesno učinkovita večer u Kölnu nastavlja se samo dvije minute kasnije kad je Godin najviši u skoku i na asistenciju Brozovića iz prekida matira Bona za 2-2! Urugvajcu je to bio prvijenac u Europskoj ligi, ukupno drugi pogodak u sezoni.

Do kraja poluvremena se igralo kao i čitavo prvo poluvrijeme, vrlo konkretno i otvoreno s obje strane, no prave prijetnje za vratare nisu kreirane pa se tako s četiri pogotka i bez prednosti za jednog od finalista otišlo na odmor. Poluvrijeme za poželjeti iz kuta gledatelja i neutralnih navijača, no teško da su treneri bili zadovoljni obrambenim kretnjama i reakcijama svojih momčadi.

U drugom dijelu smo (možda i očekivano) gledali dosta konkretnija izdanja u igri prema nazad te dosta opreznije izlaske prema naprijed. Prva ozbiljnija situacija kreirana je u 52. minuti kada je Diego Carlos odlično blokirao snažan dalekometni pokušaj Gagliardinija.

U 57. minuti Reguilon je odličnom solo akcijom po desnoj strani protivničke obrane došao u poziciju za udarac, snažno, ali u vanjski dio mreže.

Veliku priliku za drugo vodstvo na utakmici Inter je imao u 65. minuti kada je Lukaku primio loptu na centru i pobjegao braničima te izašao jedan na jedan s istrčalim Bonom, a marokanski vratar nogom brani udarac Belgijca s ruba šesnaesterca.

Sevilla do rezultatske prednosti dolazi u 74. minuti. Banega ubacuje iz prekida, braniči Intera kratko odbijaju, a loptu atraktivno škaricama zahvaća stoper Carlos, Lukaku pokušava odbiti i posprema je u vlastitu mrežu. Pogodak se u konačnici ipak upisao 27-godišnjem Brazilcu iako njegov pokušaj nije išao u okvir vrata.

U 78. Conte na travnjak šalje Mosesa, Alexisa Sancheza i Eriksena. Veliku priliku Inter je imao u 82. minuti: nakon ubačaja s lijeve strane Sevillina obrana loše reagira, u gužvi loptu nekako prema vratima gura Sanchez, protivnički braniči kratko blokiraju, a u nastavku svaku opasnost otklanja Kounde.

Brozović igra kvalitetnu loptu u prostor u prvoj od šest minuta sudačke nadoknade, Candreva na petercu prosljeđuje u okvir, no Bono odlično brani i odbija u korner.

Bila je to ujedno i posljednja prilika na utakmici poslije koje se Sevilla okitila šestom titulom osvajača Europske lige.