Šibenik i Istra remijem bez pogodaka otvorili peto kolo SuperSport HNL-a

U prvom susretu programa 5. kola SuperSport HNL-a Šibenik i Istra 1961 su na Šubićevcu odigrali susret bez pogodaka te su tim raspletom ‘Narančasti’ stigli do šestog, a ‘Zeleno-Žuti’ četvrtog osvojenog boda u pet odigranih utakmica.

Puležani su današnjim remijem i prvi put od svibnja 2019. godine uspijeli na Šubićevac napustiti neporaženi, dok će momčad Damira Čanadija sigurno biti ponosna na činjenicu da je i dalje na svega dva primljena pogotka, najmanje nakon Hajduka koji u samo dvije digrane utakmice nije matiran nijednom.

Generalno smo gledali izjednačen dvoboj, u kojem je pred kraj utakmice momčad Gonzala Garcije ipak nešto jednostavnije dolazila do posljednje trećine, ali u suštini su vratari tijekom 90+ minuta svega dvaput bili primorani ozbiljnije reagirati.

Domaćini su kvalitetno stisnuli suparnika od prve minute igre i uvodno bili gotovo potpuno dominantni. Poslije nekoliko dobrih dolazaka u posljednju trećinu prvu pravu priliku vidjeli smo u 6. minuti kada je pogrešku Marešića pri izlasku iz posljednje linije iskoristio Čop, sjurio se paralelno s linijom šesnaesterca lijevo te petom ostavio za natrčalog Ćurića koji se uspio probiti do sedam metara i zapucati, ali uz manje probleme veliku obranu upisao je istrčali Majkić.

Negdje oko desete minute Istra je uspješno odigrala nekoliko dobrih izlazaka prema naprijed što je nagnalo ‘Narančaste’ da biraju nešto sigurnije opcije pri kreaciji svojih napada te smo u narednom periodu gledali ravnopravan dvoboj.

Lovre Rogić je svoju prvu intervenciju bio primoran odraditi u 20. minuti kada je na desnoj strani napada jednu visoku loptu Bakrar uspio primiti i pored dva čuvara zapucati s osamnaest metara prizemno u prvi kut, bilo je to ‘zagrijavanje’ za vratara domaćina.

Iako su obje momčadi aktivno tražile prostor za prboj prema naprijed i ugrožavanje suparničkih vrata, spomena vrijednih situacija pred vratarima nismo se nagledali, uz visoko podignute zadnje linije većina igre odvijala se oko centra terena uz kvalitetno i pravovremeno zatvarane proboje do posljednjih trećina.

Nakon ubačaja sa strane visoko u polovici ‘Narančastih’, Istra je u 37. minuti izvršila kvalitetan pritisak, domaćini su prvi ubačaj kratko odbili do Caseresa koji je odigrao u sredinu za Mlinara, a on prelijepim dodavanjem izbacio Marina lijevo na sedam metara u jedan na jedan s Rogićem. 24-godišnjak je matirao šibenskog vratara, ali suci opravdano nisu priznali pogodak zbog njegove nedozvoljene pozicije.

Dvije minute poslije odgovorio je na ova događanja na suprotnoj strani Šibenik. Duvnjak je u još jednom visokom pritisku domaćina vrlo loše ispucao loptu u pokušaju otklanjanja opasnosti, istu je primirio Bernardo Matić te lijevo iskosa s osamnaest metara gađao sami gornji suprotni kut, malo pored okvira vrata pucao je donedavni igrač Istre.

Prvu prijetnju u nastavku vidjeli smo u 53. minuti kada je na ubačaj iz kuta Rogić u pokušaju ‘boksanja’ lopte pogodio Petkovića od kojeg se ista odbila iznad okvira vrata.

Odličnu situaciju Šibenik je imao u 67. minuti nakon ubačaja rukom s desne strane napada, Delić je uspio s prve prenijeti loptu glavom na drugu vratnicu gdje je Majkić uspio na dva metra ispred Čopa dodirom odbiti opasnost u korner.

U 74. minuti su gosti zatresli gredu, ali pokazat će se neregularno. U začetku akcije je Hujber kvalitetnom loptom desno u prostor proigrao Bakrara koji je pronašao Kadušića u sredini, a on u padu s pet metara pogodio gredu, no suci su opravdano označili zaleđe Alžirca.

Jednostavnije je Istra dolazila do situacija u ovom periodu. U 78. minuti se Mumba (ušao u 63. umjesto Mlinara) zavukao s lijeve strane napada u sredinu i pucao prizemno tik pored bliže vratnice, a dvije minute poslije sličnu je stvar na suprotnoj strani gostujućeg napada izveo Bakrar no i on je s ruba šesnaesterca loptu poslao tik uz prvu vratnicu.

Bila su to i posljednja uzbuđenja u ovom dvoboju. Gosti su bili ti koji su konkretnije i smislenije izgledali u kreiranju napadačke igre u samoj završnici, ali spomena vrijednih izazova za Rogića nije bilo.

Šibenik je u sljedećem kolu gost kod Varaždina na stadionu Varteks dok će Istra 1961 na svojoj Aldo Drosini ugostiti Rijeku. Program ovog kola nastavlja se sutrašnjim okršajima Gorice i Lokomotive (18:55) te Dinama i Hajduka (21:05).

Dvobojem Šibenika i Istre 1961 koji počinje u 20 sati na Šubićevcu otvara se 5. kolo SuperSport Hrvatske nogometne lige. Narančasti su u prethodnim susretima nakon poraza od Rijeke zabilježili remije kod Gorice i Slaven Belupa te slavlje nad Lokomotivom dok su Zeleno-žuti nakon poraza od Hajduka, Varaždina i Dinama svladali Osijek.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđenog Pajića dok su gosti iz istog razloga bez Blagojevića, Lisice, Lauša i Kneževića.

Pomoćni trener Šibenika Mario Rac je u najavi za SD izjavio: “Nakon pozitivnog rezultata iz Koprivnice u miru i tišini smo se spremali za Istru. Rekao bih da su na početku sezone Puljane svi olako i prerano otpisali. Međutim, u zadnjoj utakmici u kojoj su svladali Osijek pokazali su zavidnu kvalitetu. Polako se ekipiraju i imaju niz dobrih igrača poput Bakrara, Ercega ili Petkovića. Neće nam biti nimalo lako, ali svi želimo tri boda. Na početku sezone smo rekli da moramo biti čvrsti na Šubićevcu, vjerujem da će tako biti i s Istrom.”

Strateg Istre Gonzalo Garcia je rekao: “Prošle su nam sezone oduzeli bodove u svakom susretu, stoga se nadam da ovaj put idemo s boljim stavom kako bi izbjegli te greške. Imaju neke odlične igrače i organizaciju na terenu, vjerojatno će nam pokušati otežati što više. Ne smijemo se opustiti zbog zadnje pobjede, već moramo potvrditi svoje ambicije, a ne se zadovoljiti kratkim pozitivnim rezultatom. Sve se na kraju svodi na dobar mentalitet.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će pomagati Anto Marić (Zagreb), Dario Kolarević (Zagreb) i Marino Majstrović (Split) dok će u VAR sobi biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Marko Ilijašev (Beli Manastir), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac), a za sigurnost ispred HNS-a će brinuti Marko Svilić.