Šibenik pobjedom nad Istrom 1961 osigurao ostanak u Prvoj HNL (VIDEO)

Tri kola prije kraja sezone novi prvoligaš Šibenik osigurao je ostanak u HT Prvoj ligi. Narančastima je to pošlo za nogom nakon što su u 33. kolu HT Prve lige na Šubićevcu slavili protiv Istre 1961 rezultatom 1:0 (0:0). Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Suada Sahitija koji je goste matirao na početku drugog poluvremena, a Zeleno-žutima nije pomoglo ni što su posljednjih dvadesetak minuta dvoboja imali igrača više nakon što je isključen Bailone. Utakmica će ostati upamćena i po dugotrajnoj provjeri VAR-a koji je u sudačkoj nadoknadi nakon sedam minuta zbog zaleđa poništio kazneni udarac za Istru 1961.

Izabranici Sergija Escobara tako uoči posljednjih 270 minute sezone imaju deset bodova prednosti pred današnjim suparnikom koji se trenutno nalazi na posljednjem mjestu ljestvice i koji će bodove spasa tražiti u susretima s Lokomotivom, Slaven Belupom i Osijekom. Kako bi im to uspjelo moraju pod hitno poboljšati formu obzirom da za pobjedu u prvenstvu ne znaju već osam kola u nizu.

Prvu priliku na susretu kreirali su domaćini u 3. minuti kada je Kvesić povratnom loptom pronašao Martina, no njegov udarac s ruba kaznenog prostora odlazi visoko iznad gola.

U 11. minuti Pajić na 17 metara ruši Sergija, ali sudac Jović je pustio prednost nakon koje je udarac Šipoša završio u bloku.

Dobru priliku u 37. minuti je propustio Suad Sahiti, uposlio ga je Bailone, a njegov udarac s desetak metara iskosa zatresao je vanjski dio mreže.

Sudačka nadoknada prvog dijela ponudila je priliku za Haru kojeg je uposlio Gržan. Japanski napadač se pored Batarela izborio za udarac kojeg sigurno brani Rogić.

U 50. minuti Blagojević je ubačajem iz kornera asistirao za Haru koji sa sedam metara glavom šalje loptu poviš vratnice.

Potom je uslijedio napad Narančastih u kojem je Martin s lijeve strane uposlio Suada Sahitija, a on iz peterca matira Lučića, no pomoćni sudac je označio zaleđe domaćih. VAR je nakon duže provjere ipak utvrdio da se ne radi o nedozvoljenoj situaciji tako da je pogodak na koncu priznat.

Šibenik je u 74. minuti ostao s igračem manje nakon što je izravni crveni karton poslije prekršaja nad Joaom Silvom koji se dogodio pred šesnaestercom gostiju dobio Ignacio Bailone.

Rogić je u 80. minuti nakon ubačaja Šutala zaplivao na rubu kaznenog prostora, no gosti nisu uspjeli iskoristiti njegovu pogrešku. Laća je na drugoj strani u 83. minuti pokušao u petercu uposliti Emira Sahitija, ali u posljednji trenutak Silva blokira njegov pokušaj.

Hara je novu priliku imao u 84. minuti kada sa 17 metara pucao malo poviš grede, a loptu je tom prilikom dirao i Rogić. Minutu kasnije velika prilika za Šibenik u kojoj je Bulat odlično proigrao Ampema, no u situaciji 1 na 1 s Lučićem on loptu šalje pored stative.

Blagojević je u 93. minuti ubačajem pronašao Špoljarića, a njegov udarac iz peterca pogađa ravno u Rogića. U petoj minuti sudačke nadoknade Batarelo u šesnaestercu povlači Vuka, a sudac Jović je pokazao na bijelu točku te je isključio stopera Šibenika. VAR je nakon još provjere koja je potrajala više od šest minuta zaključio da je tijekom napada gostiju bilo zaleđe tako da su kazneni udarac i crveni karton poništeni.

Kolo se nastavlja od 19:10 kada Gorica dočekuje Osijeka.

U sklopu 33. kola HT Prve lige snage će od 17:05 na Šubićevcu odmjeriti Šibenik i Istra 1961. U njihova četiri prethodna ovosezonska duela Zeleno-žuti su dobili tri, dva u prvenstvu (1:0 i 3:2) te jedan u kupu (0:2) dok su Narančasti slavili u jednom (1:0).

Domaćini u današnjem ogledu na raspolaganju nemaju Jurića i Alimija koji su kartonirani te Pandžu i Nikolu Raka koji su ozlijeđeni. Gosti su pak bez suspendiranih Hujbera i Tomaševića te ozlijeđenih Bosančića, Navarra, Levitta i Guzine.

Trener Šibenika Sergi Escobar je u najavi utakmice rekao: “Nadamo se kako ćemo uzeti ta tri boda te i matematički osigurati ostanak, iako mislim da već sada ne možemo ispasti. Putokaz će nam biti nedavna utakmica sa Slaven Belupom koju smo riješili su svoju korist s glatkih 2:0. Ideja nam je pobijediti i igrati dobro.”

Strateg Istre Danijel Jumić je dodao: “Puni smo energije i motiva; Svjesni smo situacije, imamo iskustva u ovakvim situacijama i mislimo da nam je to prednost. Ono što je bitno vjerujemo u sebe, cilj nam je ostati u ligi i sigurno ćemo doći do cilja. Protiv Šibenika smo zadnjih nekoliko utakmica bili dobri, nadam se da ćemo tako nastaviti. Od zadnje utakmice s Goricom smo dosta naučili, ta utakmica nam je došla kao neko upozorenje – očekujem da budemo agresivniji i dominantniji i okrenemo utakmicu u svoju korist.”

GLavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Željko Bučar (Duga Reda) i Ante Čuljak (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Ivan Vučković i Igor Krmar iz Zagreba. Delegat susreta je Zlatko Stanković (Zagreb), a suce će kontrolirati Ante Vučemilović (Višnjevac).