Šibenik slavio u derbiju začelja i gurnuo Goricu prema ispadanju

Derbi začelja 20. kola SuperSport HNL-a pripao je Šibeniku. Narančasti su na gostovanju u Velikoj Gorici upisali pobjedu rezultatom 0:3 (0:1), a u strijelce su se upisali Duje Čop koji je mrežu zatresao u dva navrata i Ivan Dolček.

Šibenik je tako u povratničkom nastupu Damira Čanadija došao do tek druge ovosezonske prvenstvene pobjede, prve nakon konca srpnja prošle godine kada su na Šubićevcu u sklopu 3. kola svladali Lokomotivu.

S ova tri boda su današnjem suparniku na začelju ljestvice pobjegli na velikih sedam bodova razlike. Gorica je pak u teškoj situaciji obzirom da im je ovo bio već 13. poraza, a dosad su osvojili samo devet bodova.

Prvu ozbiljniju akciju kreirali su gosti u 10. minuti kada je Hiroš odlično uposlio Araija, a njegov ubačaj s lijeve strane u posljednji trenutak u korner izbija Bralić. Nakon ubačaja iz kuta pokušaj Kvržića završava u bloku dok je udarac Mese prošao pokraj stative.

U 13. minuti nakon novog kornera Hiroša glavom je iz peterca pucao Matić, a ispred gol linije loptu izbija Mrzljak. Pet minuta kasnije Hiroš je odlično pucao s dvadesetak metara, a lopta je prošla malo iznad grede.

Domaćin je prvi put zaprijetio u 23. minuti kada se Pršir izborio za prizemni udarac s dvadesetak metara iskosa kojeg Rogić odbija u korner. Nakon ubačaja iz kuta Pršira na drugu stativu glavom je pucao Krizmanić, a lopta Matića pogađa u ruku, no sudac Pejin i VAR soba nisu smatrali da se radi o kažnjivoj situaciji.

Kvržić je u 28. minuti ubačajem s desne strane pronašao Čopa, a on iz idealne pozicije s vrha peterca glavom šalje loptu malo iznad prečke.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka uslijedila je kombinacije iz kornera nakon koje lopta dolazi do Matavša, a njegov udarac uz pomoć stative brani Rogić. Nedugo potom je uslijedio i dobar pokušaj Steenvoordena kojeg vratar Šibenika također brani. Uslijedio je i oštar ubačaj Pršira kojeg Duje Čop izbija iz peterca.

Novi ubačaj Kvržić u 38. minuti zamalo je u vlastitu mrežu nespretnom reakcijom skrenuo Bralić.

Šibenik do zasluženog vodstva dolazi u 43. minuti. Nakon ubačaja iz kornera lopta dolazi do Araija koji ju je ubacio na drugu stativu, a od tamo je Matić šalje ispred gol linije gdje nije bilo teško Čopu se upisati u strijelce. Bio je to njegov treći ovosezonski prvenstveni pogodak.

Obje momčadi su u 53. minuti imali po šansu, no udarci Dolčeka i Matavža su završili u bloku Steenvoordena odnosno Mine.

Gorica je blizu izjednačenja bila u 58. minuti kada je Majstorović s desne strane asistirao za Mrzljaka, a njegov udarac iz okreta odlično brani Rogić.

Narančasti su prednost povećali u 64. minuti kada je Čop ispucavanje Rogića usmjerio prema Dolčeku, a brzi ofenzivac se oslobodio Bralića, povukao je loptu, a onda je s desetak metara poslao pod prečku.

Dolček je opasan i u 75. minuti kada je snažno pucao s ruba kaznenog prostora, ali lopta je išla ravno u Banića.

Dobri su u 80. minuti kombinirali Majstorović i Julardžija, a udarac potonjeg je u posljednji trenutak blokirao Matić. Dvije minute kasnije s dvadesetak metara je snažno pucao Pršir, a lopta odlazi pokraj suprotne stative.

U 84. minuti ponovno je po desnoj strani aktivan Majstorović koji ovaj put centaršutem pronalazi Petkovića, ali njegov udarac glavom ne pronalazi okvir gola.

Dolček je u 86. minuti dubinskim proigravanjem u odličnu šansu izbacio Radonjića koji se oslobodio svog čuvara, a onda se odlučio na šut kojeg mu je obranio Banić umjesto da je uposlio usamljenog Čopa.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Mrzljak je u kaznenom prostoru prekršajem zaustavio prodor Araija, a sudac Pejin je pokazao na bijelu točku. Konačan rezultat utakmice je s 11 metara svojim drugim golom na susretu postavio Duje Čop.

Dvadeseto kolo će od 17:30 na Poljudu zaključiti Jadranski derbi.

Derbijem začelja između Gorice i Šibenika koji starta od 15 sati otvara se nedjeljni program 20. dionice SuperSport HNL-a. Njihova dva prethodna ovosezonska prvenstvena susreta završila su bez pobjednika. U Velikoj Gorici je bilo bez golova, a na Šubićevcu 1:1 dok su Narančasti na domaćem terenu u kupu slavili s 2:0. Na klupi gostiju se proteklog tjedna dogodila promjena te je Marija Cvitanovića zamijenio Damir Čanadi s kojim su i započeli sezonu.

Gorica u današnjem ogledu ne može računati na Fruka i Jurića dok je Šibenik bez Solde, Krekovića, Vidovića i Kneževića.

Trener domaćih Željko Sopić je u najavi rekao: “Očekuje nas takozvana utakmica “šest bodova” s glavnim konkurentom za opstanak. Mislim da potpuno spremni ulazimo u tu utakmicu i učinit ćemo sve da ostvarimo pozitivan rezultat i uzmemo sva tri boda.”

Njegov kolega na klupi Narančastih Damir Čanadi je dodao: “Izravni dvoboji u borbi za ostanak uvijek su veoma važni. Međutim, treba znati da utakmica u Velikoj Gorici neće odlučiti prvenstvo. Utakmica je bitna i tako ćemo se postaviti. Fokus nam je samo na tih 90 minuta i napravit ćemo sve da se u Šibenik vratimo s pozitivnim rezultatom.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin (Donji Miholjac) kojem će asistirati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Ivan Janić (Ilok) i Goran Pečarić (Zagreb), a u VAR sobi će biti Mario Zebec (Cestica) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Damir Bogdanović (Vukovar), suce će kontrolirati Ivica Modrić (Zagreb), a u ime Saveza za sigurnost će brinuti Vlado Dominić.