Šibeniku i Mosoru po bod, petarda Neretvanca

U subotu su odigrane prve tri utakmice 21.kola 3.HNL skupine jug:

Solinmdash;Junak 2:0 (Gućmdash;11m, Medak)

Solin je dočekao sinjskog Junaka u pomalo neobičnom terminu, utakmica je naime zbog derbija između Hajduka i Dinama počela u 12:30 sati. Uspjeh u Metkoviću u srijedu Solinjani su svakako željeli potvrditi s novom pobjedom, dok Junak u nastavku sezone još nije zabilježio pobjedu. Prvo poluvrijeme nije donijelo pogotke, ali u nastavku najprije Guć iz najstrože kazne, a onda i Medak donose novu pobjedu Solinjanima, a Junaku ostavljaju brige. Momčad koja u svojim redovima ima najboljeg strijelca lige još nema pobjedu u nastavku.

JadranLPmdash;Zagora 0:1 (Ljuba)
U Pločama je gostovala Zagora, koja je u srijedu kod kuće poražena od Neretvanca. Nadali su se Jadranaši da će nakon pobjede u Dubrovniku osvojiti nova tri boda, no Zagora se nije mirila s takvim scenarijem. Ljuba je donio pobjedu gostima svojim pogotkom nakon prekida.

Kamenmdash;BŠK Zmaj 2:2 (Gudeljmdash;11m,Gudelj;Šešlija,Ercegović)
Zanimljivu utakmicu su vidjeli gledatelji u Ivanbegovini, gdje je Kamen dočekao Zmaja iz Blata. Kamen, kojemu je svaki bod bitan u borbi za ostanak krenuo je bolje u susret i poveo sa 2:0 preko Hrvatina Gudelja na samom početku utakmice: najprije je u 3. minuti susreta realizirao najstrožu kaznu, a samo 5 minuta poslije i slobodni udarac s vrha šesnaesterca. Blaćane u igru vraća Nemanja Šešlija pogotkom u 16. minuti. Susret je svakako obilježio Gudelj, koji je u nastavku zbog pregrubog starta nad Šeparovićem dobio izravni crveni karton. Blaćani su iskoristili brojčanu nadmoć i u sudačkoj nadoknadi preko Ercegovića osvojili vrijedan bod. Zmaju su se očito isplatila pojačanja na polusezoni, Ercegović i Čubrilo su otočanima donijeli novu dimenziju i kvalitetu.

Primorac1929mdash;RNK Zmaj 4:1 (Barač2x,Tomas2x;Jezidžić)
Nedjelja je donijela nova uzbuđenja no krenimo redom. Primorac je u Stobreču uvjerljivo nadigrao Zmaja iz Makarske, dvostruki strijelci su bili Barač i Tomaš za domaćine, a privremeno je nadu gostima vratio Jezidžić. Vrijedna tri boda ostaju u Stobreču.

Hrvacemdash;GOŠK 1:0 (Borozan)
U Hrvacama je GOŠK došao sa novim/starim trenerom Petrovićem i pokazao snažan otpor. Imali su i igrača više, no nade Gospara uništio je Borozan zgoditkom u posljednjim trenucima utakmice. Hrvace su obranile visoko četvrto mjesto na tablici, a Dubrovčanima svakim kolom ostaje sve manje prilika za popravni ispit.

Croatiamdash;Val 1:1 (Silić;Pedišić)
U Zmijavcima su Croatia i Val podijelili po bod, kao i u derbiju kola:

Mosormdash;Šibenik 0:0
Susret lidera prvenstva i prvih pratitelja iz Šibenika obilovao je uzbuđenjima, ali nažalost ne i golovima. Pajčić je dva puta pogađao gredu gostujućeg gola, a gledatelji su mogli vidjeti i tri isključenja. Najprije je sudac Kuran isključio trenera Šibenika Labrovića, a do kraja susreta i pomoćnog trenera Mosora te igrača Maleša iz Šibenika. Susret je završio podjelom bodova, razmak ostaje isti, Mosor je na čelu i ima pet bodova prednosti, ali i utakmicu više u odnosu na Šibenčane. Odluka o prvaku pasti će na “malim” utakmicama.

Omišmdash;Hajduk B 3:2 (Pivčević 2x,Žaja; Juranović2x)
U Omišu su gledatelji mogli vidjeti preokret domaćina,koji je nakon 0:2 Hajduka Buspio u zadnjih desetak minuta potpuno preokrenuti rezultat. Hajduk je počeo dobro i poveo golovima Juranovića, da bi u završnici utakmice ostali bez ijednog boda. Najprije je smanjio Pivčević u 79. minuti, da bi Žaja u 86. izjednačio rezultat. Konačni rezultat postavio je opet Pivčević u trećoj minuti sudačke nadoknade. Važna pobjeda Omišana koji su pretposljednje mjesto sad prepustili makarskom Zmaju.

Neretvanacmdash;Neretva 5:1 (Mihaljević,S.Glasović,Vasilj 3x; D.Dodig)
Neretvanski derbi uvijek je privlačio pažnju ljubitelja nogometa u Dolini, ali i šire. Lokalno rivalstvo upotpunjeno mediteranskim duhom i koloritom stvaralo je posebno ozračje danima uoči i nakon susreta, a priče s mnogih derbija ušle su u lokalnu legendu, postajući dio odrastanja svakog stanovnika. Dugo je Neretva (Narona) bila uzor susjedima iz Opuzena, a Metković kao znatno veći grad je često privlačio brojne igrače i iz Opuzena. Možda i najzanimljivija priča datira iz sezone 93/94. kada je upravo Neretvanac odigravši neriješeno protiv Orijenta omogućio plasman susjedima u 1.HNL. No situacija se promijenila u zadnjih 6mdash;7 godina od kad je Plava makinja organizacijski i sportski preuzela primat u Dolini. Nedjelja je donijela novo poglavlje u priči, velika pobjeda Neretvanca sa čak 5:1. Domaćina je u vodstvo doveo Mihaljević, nakon čega je mrežu gostiju pogodio i bivši Hajdukov igrač Stipe Glasović prekrasnim pogotkom s dvadesetak metara. Nadu Neretvi vraća Darko Dodig u sudačkoj nadoknadi prvog dijela. U nastavku je u igru ušao prvi strijelac Opuzenaca Vasilj i sa tri gola u samo dvadesetak minuta donio uvjerljivu i zasluženu pobjedu Neretvancu. Neretvanac još nije poražen u proljetnom dijelu, a u Opuzen moraju doći i Mosor i Šibenik do kraja prvenstva.