Slavlje Austrije nad hrabrim Makedoncima, Goran Pandev strijelac povijesnog pogotka svoje reprezentacije (VIDEO)

U prvoj utakmici skupine C Europskog prvenstva Austrija je u Bukureštu rezultatom 3-1 (1-1) svladala Sjevernu Makedoniju.

Austrijanci su do slavlja u konačnici stigli potpuno zasluženo, iako su se za pobjedu nad debitantima na velikim natjecanjima morali dosta, dosta namučiti. Pogotke za prva tri boda Austrije u povijesti EURO turnira (treći nastup, 2 remija i 4 poraza) postizali su Stefan Lainer u 18., Michael Gregoritsch u 78. i Marko Arnautović u 89. minuti. Povijesni prvi pogodak Makedonije na velikim natjecanjima postigao je, naravno, Goran Pandev, koji je protivničku mrežu zatresao u 28. minuti za 1-1.

Uvodno svakako vrijedi istaknuti da je ikona reprezentacije Makedonije Goran Pandev sa svojih 37 godina i 321 dan postao četvrti najstariji igrač koji je nastupio na završnici Europskog prvenstva, ispred njega su Lothar Matthaus, Morten Olsen i Ricardo Carvalho.

Ravnopravan smo nogomet uvodno gledali bez pravih prijetnji za vratare, ali i konkretnih dolazaka u posljednju trećinu. Makedonci su hrabro izašli na teren, ne dozvolivši austrijskim reprezentativcima da mirno razvijaju svoj napad, a osim aktivne igre svjedočili smo i nervozi s obje strane te dosta čvrstim startovima, no uvodno se švedski sudac Andreas Ekberg odlučio ne potezati za opomenama.

S odmakom su Austrijanci po posjedu lopte počeli igrati sve konkretnije i aktivnije u fazi napada, a takav pristup isplatio im se već u 18. minuti kada je na prekrasan ubačaj Sabitzera desno s tri metra laganim dodirom loptu u suprotni kut za 1-0 poslao Lainer.

‘Oslobodila’ se momčad Franca Fode u potpunosti u ovom periodu, Austrija je ostajala visoko postavljena po izgubljenoj lopti, konstnano vršila pritisak na suparnika s loptom te su se Makedonci sve teže i nekvalitetnije branili. U 22. minuti formalni domaćini su mogli i do drugog pogotka. Poslije ubačaja Ulmera s lijeve strane napada Kalajdžić je ostao sam na pet metara, no nije uspio kvalitetnije zahvatiti loptu koju je proslijedio ravno u dobro postavljenog Dimitrievskog.

I onda se u 28. minuti, usred evidentne dominacije Austrije, dogodio povijesni trenutak za makedonski nogomet. Dobar izlazak u protivničku polovicu očajnim je dodavanjem na trenutak upropastio Alioski, no nakon njegovog lošeg ubačaja na dvadeset metara Hinteregger napucava suigrača Sabitzera od kojeg se lopta odbija u šesnaesterac gdje kapetan Alaba i istrčali vratar Bachmann pod pritiskom Trajkovskog ne uspijevaju otkloniti opasnost. Tragikomične reakcije protivnika mirno je ispratio Pandev kojem se lopta sretno odbila na dvanaest metara, a on ju mirno poslao u nečuvanu mrežu za 1-1 i prvi pogodak Sjeverne Makedonije u debiju na završnicama velikih turnira! Goran Pandev ujedno je postao i drugi najstariji strijelac na Europskom prvenstvu, čast najstarijeg i dalje pripada austrijskom reprezentativcu Ivici Vastiću koji je bio strijelac protiv Poljske 2008. godine.

Dosta je Austrijance potresao ovaj događaj, Makedonce (naravno) čudesno digao, pa smo tako do kraja poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) gledali posjedom dominantnu, ali dosta bezidejnu i nemoćnu Austriju kojoj su se suparnici branili bez većih problema.

Očekivano, ni u nastavku nismo svjedočili ‘vatrometu’ prilika. Izbornik Austrije Foda nije bio zadovoljan onim što gleda od svoje momčadi pa je do 59. minute napravio tri promjene. Umjesto Dragovića, Baumgartnera i Kalajdžića na teren je poslao Leinharta, Gregoritscha i Arnautovića.

Prvu pravu priliku u drugom dijelu imali su izabranici Igora Angelovskog. U 63. minuti kvalitetnu je loptu Bardhija desno u prostor dobio Nikolov, ali njegov pokušaj s ruba peterca uspio je odbiti istrčali Bachmann, a u nastavku Pandev iz okreta volejem šalje loptu visoko preko nečuvanih vrata.

Dvije minute poslije konačno konkretno u drugom dijelu prijete i Austrijanci. Arnautović je ubačajem s lijeve strane pronašao Gregoritscha koji uspijeva pored Velkovskog i Musliua glavom s peterca uputiti loptu u okvir, nije to bilo dovoljno precizno te je Dimitrievski paradom upisao sigurnu obranu.

Nedugo poslije nekoliko opasnih kontraških dolazaka Makedonaca u posljednju trećinu, Austrija u 78. minuti stiže do nove rezultatske prednosti. Alaba je fantastično ubacio s lijeve strane napada na peterac gdje je pored ‘usnulog’ igrača Rijeke Velkovskog prvi na lopti Gregoritsch koji laganim dodirom matira Dimitrievskog za 2-1 svoje reprezentacije.

Konačnih 3-1 postavio je Marko Arnautović u 89. minuti utakmice kada je uz malo sreće poslije jednog ubačaja sa strane lopta završila ‘u ničijoj zemlji’ na osamnaest metara, austrijski napadač sjurio se prema njoj, utrčao u šesnaesterac, zaobišao istrčalog Dimitrievskog i mirno s dvanaest metara zatresao mrežu za potvrdu pobjede Austrije.

Do kraja susreta Fodini izabranici imali su još jednu odličnu priliku za pogodak, no Laimerov jedan na jedan pokušaj odličnom je intervencijom u prvoj minuti sudačke nadoknade uspio obraniti Stole Dimitrievski.

Austrija u sljedećem kolu igra u Amsterdamu protiv Nizozemske, dok će Makedonija svoj sraz drugog kola s Ukrajinom ponovno igrati u Bukureštu.