Slobodna procjena: Analiza suđenja 27. kola HT Prve lige (VIDEO)

Možda je djeliteljima (ne)pravde u HNL-u naporno suditi dvije utakmice u razmaku od 4-5 dana. Možda je donekle prolazno suđenje u prijašnja dva kola, a pritom mislimo da nije bilo mnoštvo velikih grešaka kao inače, dovelo do toga da se opuste. A znate onaj vic, možda su u šumi… Koji god razlog bio, 27. kolo Prve HNL ujedno je i kolo s najviše posla i izdvojenih situacija otkako radimo analizu suđenja.

Ne znamo što su delegat utakmice i kontrolor suđenja upisali Damiru Batiniću za predstavu na Poljudu, ali mi se sigurno nismo smijali nakon utakmice od sreće kao Uefin kontrolor Miroslav Vitković koji je bio jako zadovoljan suđenjem u derbiju. I ne samo on. Navodno i sudačka komisija te svi relevantni faktori kad je riječ o našim vrlim zviždaljkama… Još se naš junak Vitković toliko okuražio pa je Batinićevo suđenje nazvao hrabrim. Ma, zapravo, čovjek je u pravu. Trebaš biti hrabar toliko puta donijeti krivu odluku u 90-ak minuta utakmice. Jadna nam majka… No, krenimo redom kroz ovaj cirkus od suđenja u 27. kolu.

Utakmicu između Gorice i kluba koji ne bi smio igrati u istoj ligi kao i Dinamo sudio je Igor Križarić, a pomagali su mu Borut Križarić i Vedran Đurak. Četvrti sudac bio je Marko Cestarić.

U 3. minuti igrač Gorice (Marina) u kaznenom prostoru s dvije  ruke gura Datkovića u leđa, ali sudac ništa ne sudi.

U 4. minuti nije dosuđeno minimalno zaleđe i klub koji ne bi smio igrati u prvoj HNL je imao šansu za gol.

U 37. minuti dobra procjena da nema zaleđa kod gola kluba koji ne bi smio igrati u prvoj HNL.

U 38. minuti za oštar prekršaj s leđa, bez da je imao mogućnost igranja loptom, igrač Gorice (Muhammed) nije dobio opomenu.

Sudac nije produžio igru u prvom poluvremenu iako su bila tri kraća prekida.

U 60. minuti sudac dodjeljuje žuti karton igraču Gorice (Miya) zbog zakašnjelog starta.

U 64. minuti isključen je igrač Gorice (Miya) jer je dobio drugi žuti karton zbog povlačenja igrača s leđa u obećavajućoj prilici.

Dnevnice u HNL-u zarađuju i delegati. Jedan od zadataka im je upisati opomene. Delegat Lino Roša je za ovaj crveni karton u 64. minuti napisao 81. minutu.

U 67. minuti igrač Gorice (Ndiaye) pravi oštar prekršaj đonom, a sudac dosuđuje samo prekršaj bez opomene.

U 69. minuti ispravno je puštena prednost, ali nije naknadno dodijeljen karton igraču Gorice zbog rušenja protivnika s leđa.

Utakmicu između Rijeke i Slavena sudio je Dalibor Mlakar, a pomagali su mu Ivica Modrić i Igor Krmar. Četvrti sudac bio je Goran Pečarić.

U 31. minuti igrač Slavena (Doležal) rukom udara loptu, a sudac ne pušta prednost Rijeci niti dodjeljuje karton igraču Slavena.

U 51. minuti trebao je biti dosuđen prekršaj za Slaven na rubu kaznenog prostora i dodijeljen žuti karton igraču Rijeke (Velkovski) koji bi mu bio isključujući jer je već imao karton iz 23. minute, ali glavni sudac nije ništa sudio.

U 54. minuti treba istaknuti simuliranje igrača Slavena (Karamarko).

U 59. minuti igrač Slavena (Lima) ulazi u putanju igrača Rijeke (Kvržić) bez lopte.

U 60. minuti igrač Slavena (Doležal) je ispravnim klizećim startom prvo udario loptu, a tek onda dolazi do kontakta sa suparničkim igračem, ali ipak je dosuđen prekršaj za Rijeku.

U 73. minuti dobra procjena pomoćnog suca da pusti napad Rijeke jer su igrači u liniji.

U 81. minuti nije dosuđen kazneni udarac za Slaven već je dodijeljen karton igraču koprivničkog kluba (Menalo) zbog simuliranja.

U 85. minuti igrač Slavena (Karamarko) udara Acostyja rukom u glavu i ne dobiva karton.

U 92. minuti ispravno je dosuđeno zaleđe Rijeke.

Utakmicu između Intera i Osijeka sudio je Duje Strukan, a pomagali su mu Goran Perica i Alen Jakšić. Četvrti sudac bio je Jakov Titlić.

U 15. minuti igrač Intera (Postonjski) udara Talysa s leđa bez mogućnosti da igra loptom i ne dobiva karton.

U 16. minuti igrač Osijeka (Pilj) ispravno je dobio žuti karton zbog odgurivanja protivnika rukom u lice.

U 26. minuti lopta je izašla iz igre točno kraj korner zastavice, a igrač Intera aut izvodi desetak metara dalje.

U 28. minuti igrač Osijeka zabija se u igrača Intera i pada, a sudac dosuđuje prekršaj za Osijek.

U 31. minuti igrač Osijeka (Marić) pokušava simuliranjem izboriti prekršaj i ne biva opomenut.

U 37. minuti za oštar prekršaj s leđa nije dodijeljen drugi žuti karton igraču Osijeka (Pilj) koji bi bio isključujući.

Objašnjenje Uefinog kontrolora Miroslava Vitkovića je toliko uvjerljivo da je čak i sugovorniku u emisiji neugodno.

U 49. minuti lopta je iz igre izašla 2-3 metra od korner zastavice, ali se uredno izvodi desetak metara dalje. Vjerojatno ćemo uskoro saznati za naputak ako je aut blizu korner zastavice onda ga možeš izvesti odakle god želiš…

U 70. minuti nije dosuđeno zaleđe nakon čega Osijek ima izglednu šansu za gol koju ne koristi.

Utakmica je produžena samo tri minute iako je bilo šest zamjena i jedan jednominutni prekid.

U 91. minuti igrač Intera nakon prekršaja gubi loptu, a u kontri Osijek postiže gol za 1:3.

Derbi kola između Hajduka i Dinama sudio je Damir Batinić, a pomagali su mu Tomislav Petrović i Miro Grgić. Četvrti sudac bio je Goran Pataki dok su dodatni suci bili Igor Pajač i Dario Bel.

U 6. minuti glavni sudac je predaleko postavio crtu za živi zid pa su je igrači Dinama jednostavno ignorirali. Nakon što je izveden slobodan udarac ispravna je procjena da nema prekršaja na Tudoru za kazneni udarac.

U 11. minuti opasna igra igrača Hajduka (Lopez), nogom u leđa, dosuđen samo prekršaj za Dinamo.

U 23. minuti igrač Dinama (Gojak) povlači i zaustavlja Hamzu s obje ruke s leđa, bez kartona.

U 25. minuti igrač Hajduka (Ismajli) je za ovaj prekršaj na Gavranoviću mogao dobiti karton.

U 31. minuti igrač Dinama (Gavranović) s leđa bez šanse da igra loptom udara Ismajlija po nozi i ne dobiva karton.

U 45. minuti igrač Dinama (Gojak) udara rukom u glavu Bradarića, naravno bez kartona.

Prvo poluvrijeme trebalo je produžiti barem tri minute, ali produženo je samo jednu minutu.

U 50. minuti nije dosuđen prekršaj za Hajduk na dvadesetak metara od gola Dinama nakon oštrog starta Theophila.

U 61. minuti igrač Dinama (Gojak) prolazi Jradija koji ga onda zaustavlja povlačenjem za dres i ne dobiva karton.

U 74. minuti nije dosuđen korner za Hajduk iako je igrač Dinama zadnji igrao loptom.

U 76. minuti igrač Hajduka (Lopez) povlači Olma i nije dosuđen niti prekršaj za Dinamo.

U nastavku akcije igrač Dinama (Šunjić) dugo povlači Caktaša, sudac pušta prednost, a onda Caktaš nesportski reagira te su ispravno dodijeljeni žuti karton za povlačenje i crveni za udaranje.

U 84. minuti neispravno je signalizirano zaleđe igrača Dinama.

U 90. minuti događa se situacija koju izdvajamo kao zanimljivost jer smo ovo do sada viđali samo u ragbiju ili američkom nogometu.

U 91. minuti igrač Dinama (Šunjić) blokira udarac rukom, a dosuđen je korner za Hajduk. Navodno je ta ruka iza leđa i njom se ne povećava obujam tijela. Najbolje da pogledate sami i odlučite treba li vjerovati stručnjacima ili vlastitim očima.

U 94. minuti igrač Dinama (Moro) radi preoštar prekršaj i ne dobiva karton.

U 94. minuti umjesto dva prekršaja na Olmu dosuđen je aut za Hajduk.

Utakmicu između Rudeša i Istre sudio je Tihomir Pejin, a pomagali su mu Marjan Tomas i Kruno Šarić. Četvrti sudac bio je Andrej Burilo.

U 27. minuti nije dosuđeno očito zaleđe napadača Rudeša koji se našao u velikoj prilici za gol.

U 35. minuti ispravno je dosuđen kazneni udarac za Rudeš, bez opomene jer je ubačaj.

U 41. minuti koliko god puta gledali ovu situaciju prekršaj ne vidimo, a dodijeljen je i karton igraču Rudeša (Rožman).

U 61. minuti simuliranje napadača Istre (Ndi) za koje nije dobio karton.

U 87. minuti ispravno je dosuđeno zaleđe igrača Istre.

I, što kažete? Nadmašili su sami sebe ljudi u crnom ovaj put, zar ne? A time natjerali i sudačke „stručnjake“ da uobičajena opravdavanja sudaca u svojim analizama rastegnu do maksimuma i pošteno se oznoje ne bi li sve to relativizirali. Pa smo tako čuli i frazu „teoretski je igrač u zaleđu, ali…“ Gospodo, ne može se teoretski biti u zaleđu. Ili jesi ili nisi. Mada, vidjeli smo da hrvatski pomoćnici ‘omanu’ i za koji metar kod tih nedopuštenih situacija pa 10-20 centimetara je njima u pravilu kvantna mehanika.

Lude vratolomije Miroslava Vitkovića nisu ostale samo na ovoj „teoretskoj“ izjavi koja bi mogla ući u legendu. On se u opravdavanju suca Strukana zbog nedavanja crvenog kartona Osijekovom igraču Pilju toliko spetljao i toliko nebuloza ispalio u kratkom vremenu da pozivamo onog majstora s Youtubea, bijesa prvog, da složi neku kompilaciju kao što je svojedobno ‘opjevao’ Ivicu Kirina. Materijala ima toliko da je 2137 epizoda Sante Barbare u opasnosti…

Ali, briga njega, čovjek je sretan zbog „dobrog“ i „hrabrog“ suđenja u derbiju iako naša analiza pokazuje da tomu baš i nije bilo tako. A kad Uefin kontrolor bude zadovoljan suđenjem u utakmici s hrpom krivih odluka, ne usudimo se ni pomisliti koliko bih ih bilo da je suđenje i službeno bilo loše…