Slobodna procjena: Analiza suđenja 35. kola HT Prve lige (VIDEO)

U nedavnim tekstovima propustili smo čestitati gospodi s kup utakmice u Rijeci na povratku na terene. Plitko se ispričavamo. Razmišljajući o dobrobiti hrvatskog nogometa (hvala im na tome, mirno spavamo uz takve čuvare), HNS-ovi ljudi odlučili su pomilovati suce Jovića i Pajača iako su bili suspendirani do kraja sezone. U zatvoru to ide zbog dobrog vladanja, ovdje je službeni razlog bio – da uhvate formu za europske utakmice.

Jović je odmah u povratničkom debiju imao jednu vrhunsku reakciju (Spoiler alert! Ovo za razliku od početka teksta nije sarkazam). Uzorak ponašanja je malen, ali pade nam na pamet ideja da suci idu češće na hlađenje, očito im dobro dođe. Iz priče o mrkvi i batini kod njih očito pali ono drugo jer je i Pajač odradio solidan posao.

Jovićeva reakcija je za pohvalu, ali što reći za prvog pomoćnog suca kojemu takvi gafovi nisu strani? Čak su i u jednoj od emisija o HNL-u prevalili preko usta, citiramo, “to se više ne bi smjelo događati u HNL-u”.

Samo bismo dodali: puno toga se ne bi smjelo događati u HNL-u, a opet, događa se… O tome nešto više kasnije, pogledajmo sad kako je to izgledalo u 35. kolu Prve HNL.

Utakmicu između Slavena i Intera (3-1) sudio je Fran Jović, a pomagali su mu Goran Loparac i Marko Stolnik. Četvrti sudac bio je Ante Čuljak, a VAR suci bili su Mario Zebec i Miro Grgić.

U 12. minuti (0-0) prvi pomoćni sudac loše je procijenio situaciju zaleđa i nije poštovao naputak te je signalizirao zaleđe. Glavni sudac je ispravno dopustio završetak akcije i priznao postignuti pogodak Intera.

U 34. minuti (0-1) trebao je biti dosuđen prekršaj za Slaven zbog povlačenja igrača.

Sudačka nadoknada prvog poluvremena iznosila je samo jednu minutu iako je prekid u 12. minuti kod provjere zaleđa trajao gotovo tri minute.

U 52. minuti (2-1) Rom (Inter) neoprezno starta na Brkovića (Slaven) i gazi ga te je opravdano dosuđen kazneni udarac i opomena Romu.

U 59. minuti (3-1) Bačelić-Grgić (Slaven) je opravdano opomenut zbog neopreznog i oštrog prekršaja.

U 77. minuti (3-1) Bačelić Grgić (Slaven) je opravdano drugi put opomenut i isključen zbog još jednog oštrog prekršaja.

U 80. minuti (3-1) Zirdum (Slaven) je nagazio Postonjskog (Inter) te je trebao biti opomenut, ali nije dosuđen ni prekršaj.

Utakmicu između Varaždina i Osijeka (1-0) sudio je Ivan Vučković, a pomagali su mu Mario Pepur i Alen Jakšić. Četvrti sudac bio je Tino Krečak, a VAR suci bili su Ivan Bebek i Robi Kezele.

U 8. minuti (0-0) Mamić (Varaždin) je ubačaj sa strane izveo desetak metara od mjesta gdje je lopta izašla van terena.

U 11. minuti (0-0) Kolarić (Varaždin) je opravdano opomenut zbog opetovanih prekršaja.

U 24. minuti (0-0) Mance (Osijek) je zbog udarca rukom u lice Stolnika (Varaždin) trebao biti opomenut.

U 31. minuti (0-0) Kolarić (Varaždin) simulira i baca se preko noge Žapera (Osijek) koji je igrao loptom, a sudac je pogrešno dosudio prekršaj za Varaždin i opomenuo Žapera.

U 47. minuti (1-0) Kolarić (Varaždin) još jednom simulira i baca se ispred Bočkaja (Osijek) te još jednom vara suca koji dosuđuje prekršaj.

U 50. minuti (1-0) Majstorović (Osijek) je slučajno zakačio rukom po licu Obregona (Varaždin) i trebao je biti dosuđen prekršaj za Varaždin.

U 63. minuti (1-0) lopta je pogodila u ruku Rodina (Varaždin), a sudac ispravno nije dosudio kazneni udarac jer su ruke bile iza leđa priljubljene uz tijelo.

U 85. minuti (1-0) Novoselec (Varaždin) je van terena udario rukom u glavu Marića (Osijek) te je sudac trebao dosuditi prekršaj na najbližem mjestu na poprečnoj crti koja je u ovom slučaju dio kaznenog prostora te je trebao biti dosuđen kazneni udarac za Osijek. VAR soba je ispravno reagirala i dala glavnom sucu priliku ispraviti svoju odluku koju nije iskoristio.

U 88. minuti (1-0) Lončar (Osijek) je visoko podignuo nogu ispred Posavca (Varaždin) te je trebala biti dosuđena opasna igra.

Utakmica je produžena pet minuta što je premalo s obzirom na vrijeme izgubljeno zbog zamjena igrača i VAR provjere.

Utakmicu između Istre i Dinama (0-0) sudio je Igor Pajač, a pomagali su mu Sanja Rođak-Karšić i Ivan Mihalj. Četvrti sudac bio je Tomislav Bionda, a VAR suci bili su Goran Gabrilo i Goran Perica.

U 29. minuti (0-0) trebalo je ponoviti izvođenje slobodnog udarca jer je Ademi (Dinamo) izašao ranije iz “živog zida”.

U 30. minuti (0-0) Maganjić (Istra) je trebao biti opomenut zbog oštrog prekršaja s leđa na Ademiju (Dinamo).

U 33. minuti (0-0) Lončar (Istra) je trebao biti opomenut zbog napucavanja lopte.

U 53. minuti (0-0) Stojanović (Dinamo) povlači za dres Gonzalez Testona (Istra) te je trebao biti dosuđen prekršaj za Istru.

Utakmicu između kluba koji ne bi smio igrati u istoj ligi kao i Dinamo i Gorice (1-1) sudio je Mario Zebec, a pomagali su mu Borut Križarić i Vedran Đurak. Četvrti sudac bio je Marko Cestarić, a VAR suci bili su Goran Gabrilo i Goran Perica.

U 14. minuti (1-0) sudac je prvotno ispravno pustio prednost koja nije realizirana jer je Lovrić (Gorica) u trenutku udarca bio pod prekršajem Mersinaja te je trebalo dosuditi prekršaj za Goricu na rubu kaznenog prostora.

U 15. minuti (1-0) dosuđen je prekršaj za Goricu nakon što je Cokaj nježno dodirnuo Lovrića (Gorica).

U 30. minuti (1-0) opravdano je dosuđeno zaleđe i nije priznat pogodak jer Jakić u položaju zaleđa ometa vratara Gorice.

U 34. minuti (1-0) dosuđen je prekršaj Mersinaja na Lovriću (Gorica) kojim je zaustavljen obećavajući napad te je trebalo opomenuti Mersinaja.

U 41. minuti (1-0) Moro (Gorica) povlači Budimira u kaznenom prostoru te je trebao biti dosuđen kazneni udarac. Struka objašnjava da nije trebalo provjeriti VAR snimku jer je sudac vidio situaciju i ne radi se o propuštenom incidentu.

U 42. minuti (1-0) Mudrinski (Gorica) je dobio udarac rukom u glavu te je trebao biti dosuđen kazneni udarac za Goricu.

Sudačka nadoknada prvog poluvremena je samo tri minute što je premalo budući da je toliko vremena izgubljeno samo na poništen gol u 30. minuti, a bilo je i nekoliko kraćih prekida te ozljeda Lovrića.

Kraj prvog poluvremena je označen bez da se nadoknadilo vrijeme izgubljeno tijekom sudačke nadoknade.

U 46. minuti (1-0) Musa (Gorica) namjerno udara rukom u glavu Kastratija dok je lopta na drugoj strani terena te glavni sudac to ne vidi. Isto nisu vidjeli ni pomoćnici, a ne znamo kako su situaciju procijenili suci u VAR sobi.

U 51. minuti (1-0) Suk (Gorica) je s leđa povukao Jakića te je trebao biti opomenut.

U 73. minuti (1-1) Rakić jako povlači za dres Mora (Gorica) te je trebao biti dosuđen prekršaj za Goricu.

U 86. minuti (1-1) opravdano nije priznat pogodak te je dosuđeno zaleđe Mudrinskog (Gorica).

U 90. minuti (1-1) Kolinger je srušio Mudrinskog (Gorica) te je trebao biti dosuđen kazneni udarac za Goricu.

U 92. minuti (1-1) Moro (Gorica) je trebao biti opomenut zbog napucavanja lopte.

Utakmicu između Hajduka i Rijeke (2-3) sudio je Damir Batinić, a pomagali su mu Goran Pataki i Marjan Tomas. Četvrti sudac bio je Ivan Matić, a VAR suci bili su Dario Bel i Miro Grgić.

U 8. minuti (0-0) Čolina (Hajduk) je izveo ubacivanje sa strane nekoliko metara od mjesta gdje je lopta izašla iz terena.

U 11. minuti (0-0) Raspopović (Rijeka) je izveo ubacivanje sa strane desetak metara od mjesta gdje je lopta izašla iz terena.

U 37. minuti (0-1) Jurić (Hajduk) je u razmaku od dvadesetak sekundi napravio dva oštra prekršaja, a sudac nije dosudio ni jedan.

U 40. minuti (1-1) opet je Raspopović (Rijeka) izveo ubacivanje sa strane nekoliko metara od mjesta gdje je lopta izašla iz terena.

U 41. minuti (1-1) Čuić (Hajduk) namjerno zaustavlja loptu rukom te je trebao biti opomenut.

U 45+1. minuti (1-2) Čolak (Rijeka) udara laktom u glavu Dimitrova (Hajduk) te je sudac prvotno isključio Čolaka, a potom nakon pregleda snimke promijenio odluku u opomenu. Struka odluku pravda jer Dimitrov nije teže ozlijeđen, a dodatno je sporno zašto se uopće VAR uključio jer sudac je dobro vidio situaciju i ne radi se o jasnoj i očiglednoj pogrešci.

U 67. minuti (1-2) lopta je pogodila u ruku Raspopovića (Rijeka) te je opravdano dosuđen kazneni udarac za Hajduk.

U 92. minuti (2-2) Juranović (Hajduk) je povlačio Capana (Rijeka) nekoliko puta u obećavajućem napadu te je sudac nakon ispravno puštene prednosti trebao opomenuti Juranovića.

Nakon što smo prošli sve (sporne) situacije, možemo nastaviti s pričom o tome da ima još toga što se ne bi smjelo događati u HNL-u. A događa se. Za početak, jedna činjenična tvrdnja – VAR je već ispravio niz propusta hrvatskih djelitelja (ne)pravde otkako je uveden u HNL. Ali, ne bismo mi bili mi da mi nemamo svoju “što će meni VAR, ja sam najpametniji” verziju.

Pa tako sudac odbija ići pogledati snimku jer je “on vidio” što se dogodilo. Dvaput. A gle čuda, struka se nije složila oko tog poteza. Dvaput. Dodat ćemo i mi naših pet lipa i reći da kad već imaš na raspolaganju takav alat, nerazborito ga je ne koristiti. To je kao da doktor odbije operirati uz pomoć sve one puste tehnologije nego uzme skalpel i ožeži po pacijentu. Možda bi jedno hlađenje pomoglo…

Ali hajde, lako još za ove odluke iz domene “slobodnog sudačkog uvjerenja”. Pitamo glavne i odgovorne (među njima i one čuvare s početka teksta), što je s jasnim kršenjem pravila oko VAR-a? Nešto što se, primjerice, dogodilo u Splitu. Ili to isto ulazi u ovu našu hrvatsku, 2.0 verziju…

Možda uskoro počnemo prodavati svijetu vlastiti patent. Eto, nek’ se zove KVAR.