Slobodna procjena: Analiza suđenja 36. kola HT Prve lige (VIDEO)

Ne sjećamo se (Luka Modrić sindrom) jesmo li već koristili ovu alegoriju, ali ako i jesmo, zaslužila je da se ponovi. Dakle, vidjela žaba da konja potkivaju pa i ona digla nogu. Tako i naši djelitelji (ne)pravde vide da tamo neki Skomine, Brychovi, Lahozi… puštaju tvrđu, grublju, mušku igru pa i oni pokušavaju.

Zadnji put kad je to pokušao, a bilo je to u polufinalu kupa, Pajač je završio na hlađenju do kraja sezone. Pomilovan je pa je pokušao opet. Srećom po njega, ovaj je put sudio “prijateljsku” utakmicu u Maksimiru u kojoj nije bilo tenzija niti je kome značila u rezultatskom smislu. Valjda je zato i “zaboravio” ponijeti kartone. Samo, nismo sigurni da je to pravi način dizanja forme za “strašne” europske ispite radi kojih je i pomilovan od dobrih ljudi u Savezu.

Ne znamo što je dizao glavni sudac u Velikoj Gorici, ali i on je nevoljko vadio “alat iz džepa” u zadnjem, 36. kolu Prve HNL. Inače, što se te utakmice tiče, naši vrli eksperti s HNTV-a su uspjeli i vremenske uvjete na utakmicama odvesti u sivu zonu. Što je sljedeće…?

Utakmicu između Dinama i Varaždina (2-0) sudio je Igor Pajač, a pomagali su mu Kristijan Novosel i Tomislav Keglević. Četvrti sudac bio je Marko Cestarić, a VAR suci bili su Goran Gabrilo i Marjan Tomas.

U 17. minuti (1-0) Stolnik (Varaždin) povlači s leđa Marina (Dinamo) koji ide prema kaznenom prostoru te je mogao biti opomenut, a nije ni upozoren.

U 30. minuti (1-0) dobro je dosuđeno zaleđe igrača Dinama i ispoštovan je naputak o dosuđivanju zaleđa.

U 33. minuti (1-0) Majer (Dinamo) je napravio oštar prekršaj s leđa na Kolariću (Varaždin) te je trebao biti opomenut.

Sudačka nadoknada prvog poluvremena iznosila je jednu minutu, a trebalo je biti dvije minute zbog ozljede igrača u 22. minuti i VAR provjere zaleđa u 30. minuti.

U 53. minuti (2-0) Marin (Dinamo) je nagazio Stolnika (Varaždin) te je trebao biti opomenut.

U 67. minuti (2-0) Đira (Dinamo) je napravio oštar prekršaj na Đuraseku (Varaždin) koji je išao prema kaznenom prostoru te je trebao biti opomenut.

U 81. minuti (2-0) Petković (Varaždin) pada u kaznenom prostoru čim ga je Daničić (Dinamo) dodirnuo, a sudac je procijenio da nema intenziteta za kazneni udarac.

U 81. minuti (2-0) Stojanović (Dinamo) je udario Drožđeka (Varaždin) u lice te je trebao biti opomenut, ali nije dosuđen ni prekršaj.

Utakmicu između Gorice i Slavena (0-0) sudio je Dario Bel, a pomagali su mu Dino Knez i Ivan Janić. Četvrti sudac bio je Andrej Burilo, a VAR suci bili su Tihomir Pejin i Miro Grgić.

U 19. minuti (0-0) Moro (Gorica) napucava loptu nakon što je izišla izvan granica terena za igru te je trebao biti opomenut, ali je samo upozoren.

U 23. minuti (0-0) dosuđeno je dvojbeno zaleđe igrača Slavena i nije ispoštovan naputak o dosuđivanju zaleđa.

U 61. minuti (0-0) može se primijetiti da Ježina (Slaven) nosi podhlačice koje nisu iste boje kao i njegove kratke hlačice.

U 76. minuti (0-0) Brković (Slaven) pred sucem u skoku udara rukom u glavu Špikića (Gorica) te je trebao biti opomenut.

U 84. minuti (0-0) Bogojević (Slaven) ubacuje loptu sa strane desetak metara dalje od mjesta gdje je ona izašla van terena.

U 85. minuti (0-0) lopta pogađa u ruku Godu (Slaven), ali se ne radi o kažnjivom igranju rukom jer je ruka priljubljena uz tijelo te je ispravna odluka suca koji nije dosudio kazneni udarac.

Nije bilo sudačke nadoknade iako smo imali tri zamjene igrača i jedno kratko ukazivanje pomoći u 65. minuti.

Za vrijeme utakmice došlo je do naglog pogoršanja uvjeta za igru te je utakmica trebala biti prekinuta.

Utakmicu između Intera i Hajduka (1-4) sudio je Fran Jović, a pomagali su mu Kruno Šarić i Anto Marić. Četvrti sudac bio je Josip Lučić, a VAR suci bili su Ivan Bebek i Robi Kezele.

Sudačka nadoknada prvog poluvremena iznosila je jednu minutu, a trebale su biti dvije minute zbog ozljeda igrača u 11. i 29. minuti.

U 48. minuti (0-0) Vušković (Hajduk) je opravdano opomenut zbog oštrog prekršaja na Mlinaru (Inter).

U 49. minuti (0-0) Vušković (Hajduk) je napravio oštar prekršaj s leđa na Mamutu (Inter) te je opravdano isključen nakon druge opomene.

U 55. minuti (0-0) Soldo (Inter) je napravio prekršaj s leđa na Jairu (Hajduk) te je opomenut zbog preoštrog starta iako start nije bio takav.

U 72. minuti (0-2) Soldo (Inter) je udario laktom u vrat Krekovića (Hajduk) te je opravdano isključen nakon druge opomene.

U 86. minuti (0-3) Radić (Hajduk) je izveo ubacivanje sa strane jako daleko od mjesta gdje je lopta izašla van terena.

Utakmica je produžena tri minute što je premalo s obzirom na obavljene zamjene, pružanje pomoći Dimitrovu u 61. minuti; VAR provjeru u 68. minuti te VAR provjeru u 75. minuti.

Utakmicu između Rijeke i Istre (4-2) sudio je Mario Zebec, a pomagali su mu Jerko Crnčić i Vedran Đurak. Četvrti sudac bio je Dario Kulušić, a VAR suci bili su Goran Gabrilo i Borut Križarić.

U 3. minuti (0-0) Pavić (Istra) napravio je prekršaj s leđa u obećavajućoj situaciji na Brautu (Rijeka) te je trebao biti opomenut, ali je samo upozoren.

U 15. minuti (0-0) dobra je procjena da nema zaleđa Čolaka (Rijeka) i dobra je odluka suca da se ne radi o kažnjivom igranju rukom Tomaševića (Istra) jer se radi o donjoj ruci u klizećem startu.

U 18. minuti (0-0) dobra je procjena suca da nema zaleđa Andrijaševića (Rijeka) u situaciji koja je prethodila prvom golu Rijeke.

U 34. minuti (2-0) opravdano je dosuđen kazneni udarac za Rijeku nakon što je Močinića (Istra) lopta pogodila u ruku koja je bila odvojena od tijela.

U 45. minuti (3-0), nakon što mu je lopta pobjegla, Escoval (Rijeka) je uklizao u Bosančića (Istra) te je trebao biti opomenut.

Sudačka nadoknada prvog poluvremena iznosila je dvije minute, a trebala je iznositi više zbog ukazivanja pomoći igračima u 14. i 25. minuti te zbog VAR provjere prvog gola.

U 75. minuti (4-1) lopta je pogodila u ruku Velkovskog (Rijeka) te je nakon intervencije VAR sudaca dosuđen kazneni udarac za Istru.

U 90. minuti (4-2) došlo je do sudara glavama i sudac je trebao odmah zaustaviti igru.

Utakmica je produžena samo tri minute što je premalo s obzirom na VAR provjeru za kazneni udarac Istre, zamjene igrača i  pružanje pomoći u 90. minuti.

Utakmicu između Osijeka i kluba koji ne bi smio igrati u istoj ligi kao i Dinamo (1-2) sudio je Duje Strukan, a pomagali su mu Goran Perica i Hrvoje Radić. Četvrti sudac bio je Marko Matoc, a VAR suci bili su Goran Gabrilo i Marjan Tomas.

U 4. minuti (0-0) Jugović (Osijek) je udario rukom u glavu Mersinaja te je trebao biti opomenut, ali nije dosuđen ni prekršaj.

U 11. minuti (0-0) Mersinaj prvo povlači Ndockyta (Osijek), a potom radi prekršaj s leđa te je trebao biti opomenut.

U 33. minuti (0-0) Čeliković je prvo opravdano opomenut zbog udarca rukom u glavu Žapera (Osijek), a potom je trebao biti drugi put opomenut i isključen zbog nesportskog ponašanja. Zanimljivo je da je u zapisniku kao razlog opomene navedeno i upotreba lakta kao alata i nesportsko ponašanje. Valjda je bila neka akcija dva za jedan.

U 45. minuti (0-0) Silva (Osijek) ubacuje loptu sa strane desetak metara dalje od mjesta gdje je ona izašla van terena.

U 53. minuti (0-1) pomoćni sudac je ispoštovao naputak o dosuđivanju zaleđa, a nakon postignutog pogotka pogrešno je signalizirao zaleđe koje je pregledom snimke poništeno te je priznat pogodak.

U 56. minuti (0-1) u kaznenom prostoru Tolić je prilikom skoka udario rukom u glavu Žapera (Osijek) koji ostaje ležati. Sudac nije ništa dosudio, a ni režiser nije ponovio ovu situaciju.

U 57. minuti (0-1) Silva (Osijek) je povlačenjem s leđa za dres pokušao zaustaviti napad. Sudac je ispravno pustio prednost, ali nije naknadno opomenuo Silvu.

U 60. minuti (1-1) Marković je u kaznenom prostoru srušio Pilja (Osijek) te je trebao biti dosuđen kazneni udarac za Osijek. Struka se ne slaže u procjeni ispravnosti odluke suca, a posebno je simpatično objašnjenje o zauzimanju prostora nogom.

U 64. minuti (1-1) Marić (Osijek) upućuje udarac glavom i pogađa Jakića u ruku koja je odvojena od tijela te je trebao biti dosuđen kazneni udarac za Osijek. Nije se uključio ni VAR, a ni struka nije smatrala potrebnim objasniti ovu situaciju.

U 71. minuti (1-1) lopta je pogodila Karačića u prsa te je trebalo dosuditi udarac iz kuta za Osijek, ali je dosuđen udarac sa vrata.

U 78. minuti (1-1) Silva (Osijek) opet ubacuje loptu sa strane desetak metara dalje od mjesta gdje je izašla van terena unatoč jasno čujnim upozorenjima četvrtog suca.

U 81. minuti (1-1) Uzuni gura rukama u leđa Silvu (Osijek), ali sudac ne dosuđuje prekršaj te Uzuni pokreće obećavajući napad.

U 83. minuti (1-1) Ndockyt (Osijek) udara rukom u lice Uzunija, ali sudac ne dosuđuje prekršaj te Osijek ima veliku šansu za postizanje pogotka.

U 86. minuti (1-1) Sammir je napravio dva namjerna oštra prekršaja u razmaku od pet sekundi te je trebao biti opomenut.

U 95. minuti (1-2) Majstorović (Osijek) upućuje udarac, a lopta u kaznenom prostoru pogađa obrambenog igrača u tijelo i ruku koja je uz tijelo te se ne radi o kažnjivom igranju rukom pa VAR nije smio pozvati suca na pregled snimke.

I dok su se u Maksimiru i Velikoj Gorici igrale prijateljske, u Osijeku se igrala „neprijateljska“ utakmica. Ulog ogroman, najveći mogući – ulazak u Ligu prvaka. A sudačka šestorka zbunjena kao autor ovih redaka nakon tri dana programa. Jednostavno su se pokazali nedorasli zadatku i na kraju su iza susreta ostali repovi. Eh, kako neočekivano za HNL…

Toliko su zafrknuli stvar da su se čak u obje emisije složili da je bilo pogrešaka. Halleyev komet prosječan čovjek doživi jednom za svoga života. Tako smo i mi sad s ovim priznanjem/slaganjem stručnjaka ispunili kvotu za ovaj život.

Šalu na stranu, Osječanima sigurno nije do smijeha, a zaista je apsolutno nejasno kako i na temelju čega su donosili odluke u VAR sobi o pozivanju/nepozivanju suca da pogleda snimku još jednom. No, kako je to lagano šef sudaca Kulušić objasnio – tek se učimo…

S mrljom na sebi spušten je tako zastor na još jednu sezonu. Morat će brzo u vešeraj jer nova sezona kreće uskoro. S nadom u bolje sutra, nadamo se da ćemo u njoj imati što manje posla.