Šokantno slavlje Kyzyljara u Gradskom vrtu! Osijek se oprostio od Europe

Osijek je u uzvratnoj utakmici 2. kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu pred 5 107 gledatelja u Gradskom vrtu poražen rezultatom 0-2 (0-0) te je s ukupnih 2-3 eliminiran od kazahstanskog Kyzyljara.

Veliko slavlje momčadi Alija Alieva donijeli su pogocima u 61. i 71. minuti igre Gruzijac Giorgi Ivaniadze i Moussa Kone iz Obale Bjelokosti.

Sljedeći europski izazov za kazahstanskog predstavnika bit će APOEL iz Nikozije koji je danas rezultatom 2-0 slavio protiv Boteva iz Plovdiva i s identičnim ukupnim rezultatom osigurao prolazak. U ciparskoj momčadi boje brani i 30-godišnji Anton Maglica koji je od svoje petnaeste narednih šest godina nosio ‘Bijelo-Plavi’ dres.

Nije uvodno bilo prostora ni na jednoj strani terena za konkretniji dolazak u završnicu, uglavnom se igralo na sredini terena, ali u 6. minuti se Lovriću otvorio prostor na dvadesetak metara lijevo, neprecizno je napucao loptu daleko preko okvira vrata.

Uzvratili su gosti u 10. minuti kada je neopreznom Bartolcu Bushman lijevo u šesnaestercu oduzeo posjed i dodao u sredinu malo iza leđa Lobjanidzea koji je s dvanaest metara prebacio cijeli okvir Ivušićevih vrata.

Odličan dalekometni pokušaj je u 13. minuti imao Brlek koji je nakon ‘odbijanca’ iz sredine s preko dvadeset metara potegao snažno u desni kut, ali Mužek je dodirom uspio skrenuti loptu tik pored desne vratnice u korner poslije kojeg je u dobroj poziciji na skoku u petercu bio Lončar i pucao je preko okvira vrata.

Samo dvije minute poslije pogrešku je na centru napravio upravo Brlek, a opasnu i brojnu kontru gostiju povukao Kone kojeg je na dvadesetak metara morao rušiti Nejašić koji je prošao bez opomene.

Lovrić je u lijepom solo prodoru bio u 18. minuti kada se lijevo s osam metara pokriven izvlačio sve do ruba šesnaesterca odakle je snažnim udarcem gađao donji desni kut, ali Lobancev se iskazao kvalitetnom obranom.

Kleinheisler je u 23. minuti kombinirao s Lovrićem i lijepim prebacivanjem ga proigrao lijevo na sedam metara, suigrač mu se odlučio na atraktivan udarac iz prve u suprotni kut i poslao loptu malo pored vratnice.

Vrlo dobru priliku za pogodak Kyzyljar je imao u 32. minuti kada je na ubačaj iz kuta Kone na rubu peterca pobjegao na trenutak čuvaru i glavom prebacio okvir vrata.

Do kraja prvog dijela Osijek je, kao gotovo i cijelo poluvrijeme, dominirao događanjima na terenu i konstantno tražio prostor za konkretan dolazak u posljednju trećinu te u tome nerijetko i uspijevao, ali u samoj završnici nedostajalo je koncentracije pa je Lobancev ostao nezaposlen.

U nastavak su oba stratega ušla bez promjena, a nešto bolje otvaranje imala je kazahstanska momčad koja je u ovom periodu izgledala možda i najkonkretnije u todašanjem dijelu utakmice. ‘Kulminacija’ ovog perioda igre bio je jedan korner i dobar dalekometni pokušaj Jakovleva koji je s osamnaest metara u 49. minuti pucao tik uz lijevu vratnicu.

Preuzeli su ‘Bijelo-Plavi’ uskoro kontrolu nad događanjima na terenu, a u 51. minuti je na ubačaj Lovrića iz kuta desno na sedam metara nečuvan ostao Lončar koji je s tla glavom pucao malo preko okvira vrata.

Iako je momčad Alija Alieva i dalje stajala u čvrstom obrambenom bloku, puno su više rizika njegovi igrači preuzimali u pokušajima izalaka u kontre i polukontre, a u nekoliko navrata ostajali bi i u visokom pritisku te su zahvaljujući takvom pristupu u 61. minuti stigli i do vodstva. Prvi ubačaj s desne strane domaćini su kratko odbili, ali ‘goropadni’ Gruzijac Lobjanidze stekao je posjed i opet otvorio desnu stranu napada svoje momčadi, u završnici Tapalov lijepom varkom šalje Brleka ‘u prazno’ – i to je Osijekova obrana odbila no samo do Ivaniadzea koji iz voleja s četrnaest metara pogađa sami donji suprotni kut za 0-1.

Bjelica je nakon primljenog pogotka obavio prethodno ‘kapitulaciji’ pripremljenu izmjenu te na travnjak umjesto Lovrića poslao Caktaša. Očekivao se konkretniji odgovor Osijeka, ali Kyzyljar je sve mirnije kreirao i konstantno bio potencijalno opasan te deset minuta poslije slijedi veliki šok i 0-2 za kazahstanskog predstavnika.

Nakon odbijenog napada s desne strane, gosti su okrenuli na suprotnu gdje je Bushman uz dosta prostora ubacio s osamnaest metara u sredinu gdje je do lopte došao Kone koji se nečuvan šetao u šesnaestercu te u konačnici utrčao iz drugog plana i s osam metara u padu matirao nemoćnog Ivušića.

Ovakav rasplet rezultirao je očekivanim gotovo pa potpunim povlačenjem gostiju u obrambeni blok. Bjelica je na teren kao odgovor umjesto Bartoleca, Brleka i Fiolića poslao Miloša, Belju i Mancea, ali usprkos velikom htijenju nikako ‘Bijelo-Plavi’ nisu uspijevali izigrati linije gostiju i zaprijetiti nezaposlenom Lobacevu.

Uz ‘Svi u napad’ povike s tribina ušlo se u pet minuta sudačke nadoknade i nade da se barem pogotkom mogu izboriti produžeci, ali igrači Osijeka danas su zaista izgledali dekoncentrirano te uz dosta pogrešaka praktički olakšavali posao gostima koji su svog vratara uspijeli ostaviti nezaposlenim i tako senzacionalno stići do prolaska u treće kolo kvalifikacija za trećerazredno europsko klupsko natjecanje.