Španjolska nakon jedanaesteraca došla do polufinala Europskog prvenstva (VIDEO)

Španjolska je prvi polufinalist Europskog prvenstva. Među četiri najbolje momčadi kontinentalne smotre plasirali su pobjedom nad Švicarskom u Sankt Peterburgu tek nakon izvođenja jedanaesteraca. Na koncu je bilo 2:4 (1:1; 0:1).

Nakon 120 minuta igre nije bilo pobjednika. Prva je u vodstvo došla Španjolska autogolom Denisa Zakarija, no u drugom poluvremenu za Švicarsku nakon velike pogreške španjolske obrane zabija Xherdan Shaqiri. Od 77. minuti Švicarska je igrala s igračem manje nakon što je izravni crveni karton dobio Remo Freuler.

U raspucavanju s jedanaest metara iskazao se vratar Unai Simon koji je obranio udarce Fabiana Schara i Manuela Akanjija, a Ruben Vargas je promašio gol.

Furija će tako u polufinalu igrati s boljim iz dvoboja Belgije i Italije, a utakmica se igra u utorak, 6. srpnja, na stadionu Wembley u Londonu.

Švicarska za današnji ogled zbog žutih kartona nije mogla računati na svog kapetana Granita Xhaku što je bio veliki hendikep za Vladimira Petkovića. Umjesto njega se u početnoj postavi našao Denis Zakaria.

Već u 8. minuti utakmice Španjolska je došla u vodstvo. Iz kornera je ubacio Koke koji je pronašao Albu na dvadesetak metara od gola, a on se odlučio za snažan udarac iz poluvoleja koji je na putu prema vratima zakačio Zakariju te prevario Sommera završivši iza njegovih leđa. Bio je to već deseti autogol na ovom prvenstvu što je više nego što je palo na devet prethodnih kontinentalnih smotra zajedno.

U 17. minuti utakmice Koke je pucao iz slobodnog udarca s 18 metara, a lopta je prošla iznad grede tako da nije bilo potrebe za intervencijom vratara Švicarske.

Švicarska je u 23. minuti ostala i bez Emboloa koji je zbog ozljede morao napustiti igru, a priliku je umjesto njega dobio Vargas.

Koke je ponovno dobro ubacio iz kornera u 25. minuti, ovaj put je glavom sa šest metara pored Akanjija pucao Azpilicueta, a Sommer je spreman na njegov pokušaj.

Shaquiri je u 34. minuti iz kornera ubacio za Akanjija, a on pored Busquetsa sa šest metara šalje loptu glavom iznad grede. Pet minuta poslije identična situacija, ali ovaj put je pored Ferrana Torresa neprecizno pucao Widmer.

Od početka drugog dijela priliku u redovima Španjolske dobio je i Dani Olmo dok je u svlačionici ostao Pablo Sarabia.

Shaquiri je ponovno aktivan iz kornera u 48. minuti, no ovaj put udarac glavom Akanjija se odbija od Albe i završava u rukama Unaija Simona.

Olmo se u 50. minuti odličnim driblingom oslobodio Widmera te je ubačajem u šesnaestercu pronašao Koke čiji udarac glavom nije bio precizan.

Novi korner Švicarske vidjeli smo u 56. minuti, ovaj put izvođač je bio Rodriguez, nakon čijeg ubačaja je glavom sa šest metar suprotni kut gađao Zakaria, a lopta je uz poglede Simona prošla malo pokraj vratnice. Bila je to dobra prilika za izjednačenje.

Španjolska uzvraća tri minuta kasnije kada je Koke iz slobodnog udarca uposlio Ferrana Torresa, a njegov udarac je u posljednji trenutak blokirao Seferović.

U 64. minuti Vargas je odlično uposlio Zubera koji je s vrha peterca uspio uputiti udarac vrhom kopačke, ali dobro je reagirao Unai Simon koji odbija loptu u korner.

Švicarska do izjednačenja dolazi u 68. minuti nakon velike pogreške španjolske obrane. Laporte je pokušao otkloniti opasnost, ali je pogodio Pau Torresa nakon čega lopta dolazi do Freulera, a on je odmah uposlio Shaqirija koji je mirno matirao Unai Simona.

Švicarska je u 77. minuti ostala s igračem manje nakon što je Freuler na sredini terena klizećim startom srušio Gerarda Morena, a sudac Oliver mu je pokazao direktni crveni karton. VAR je potvrdio njegovu dvojbenu odluku.

Koke potom iz slobodnog udarca pronalazi Morena koji udarcem glavom loptu šalje pored vrata. Isti igrač je u akciji i u 84. minuti kada nakon asistencije Pedrija puca sa ruba kaznenog prostora ravno u naručje vratara Sommera.

Kako nakon 90 minuta igre nije bilo pobjednika utakmica je otišla u produžetke. Obje momčadi su i u osmini finala imale isti scenarij.

Produžeci su počeli velikom prilikom za Španjolsku. Alba je u 92. minuti s lijeve strane odlično uposlio Morena, a on s pet metara iz idealne pozicije ne pogađa okvir gola nego šalje loptu malo pokraj vratnice.

Alba je u akciji i tri minute kasnije kada je Alba dobro pucao sa 17 metara iskosa, a Sommer odbija loptu iznad grede. Već u 97. minuti je uslijedio je pokušaj Olma sa slične udaljenosti, a lopta se odbija od Morena i odlazi pokraj stative.

U 100. minuti iz Llorente kornera pronalazi Morena koji glavom puca pored stative. Samo minutu kasnije nova velika prilika za Morena koji se izborio za udarac sa šest metara i velika obrana Sommera.

Golman Švicarske svoju mrežu spašava i u 103. minuti kada je suprotni kut s ruba kaznenog prostora iskosa gađao Oyarzabal. Isti učinak je bio i tri minute kasnije kada Sommer hvata njegov udarac.

Alba je u 110. minuti idealno poslužio Llorenta čiji udarac s osam metara požrtvovnim startom blokira Rodriguez. Minutu kasnije s ruba kaznenog prostora pucao je Olmo čiji udarac sigurno brani Sommer. Bivši napadač Dinama je u akciji i u 113. minuti, ali ovaj put s desetak metara puca visoko iznad gola.

Sommer je u akciji i u 116. minuti kada je nakon ubačaja iz kuta s prve stative dobro glavom pucao Busquets. Dvije minute kasnije nova dobra šansa za Španjolsku u kojoj je Moreno s 15 metara slabo pucao tako da je Sommer lako obranio njegov pokušaj. Llorente je u 121. minuti s desne strane pronašao Rodrija koji sa sedam metara glavom šalje loptu iznad grede.

Švicarska obrana je tako uspjela izdržati strahoviti pritisak u produžecima pa je o pobjedniku odlučivalo raspucavanje s 11 metara.

Već u prvoj seriji promašaj je upisao Sergio Buquets koji je pogodio vratnicu, a za Švicarsku je potom bio siguran Gavranović.

U drugoj seriji uslijedio je precizni udarac Danija Olma i obrana Unaija Simona koji je zaustavio pokušaj Fabiana Schara.

Treći pokušaj s 11 metara Furije pripao je Rodriju, ali obranom se iskazao Sommer. Za Švicarsku je pak bio neprecizan Manuel Akanji čiji udarac zaustavlja Unai Simon.

Gerard Moreno je u četvrtoj seriji pogodio gornji lijevi kut Sommerova gola za novu prednost Španjolske. Ruben Vargas je potom loše pucao visoko iznad gola.

Za prolazak Španjolske u polufinale potom je bio precizan Mikel Oyarzabal koji je loptu poslao u jednu, a Sommera u drugu stranu.