Španjolska nakon produžetaka eliminirala Hrvatsku s Europskog prvenstva (VIDEO)

U ljepotici dosadašnjeg dijela Europskog prvenstva završen je nastup hrvatske nogometne reprezentacije na kontinentalnoj smotri. Na stadionu Parken u Kopenhagenu Vatreni su u osmini finala nakon produžetaka poraženi od Španjolske rezultatom 3:5 (3:3; 1:1).

Hrvatska je povela autogolom Pedrija da bi potom za Španjolsku zabijali Sarabia, Azpilicueta i Ferran Torres. U samoj završnici utakmice Vatreni preko Oršića i Pašalića dolaze do produžetaka, ali u njima za pobjedu Furije golove postižu Morata i Oyarzabal. Španjolska je tako postala i prva reprezentacija u povijesti Eura koja je na dvije uzastopne utakmice postigla po najmanje pet golova.

Izabranici Luisa Enriquea su ovom pobjedom izborili četvrtfinale u kojem će u petak, 2. srpnja, u Sankt Peterburgu igrati s boljim iz večerašnjeg dvoboja Francuske i Švicarske.

Zanimljiv rekord je u ovoj utakmici ostvario veznjak Španjolske Pedri koji je s 18 godina i 215 dana postao najmlađi igrač koji je započeo nokaut utakmicu na kontinentalnoj smotri. Time je oborio rekord koji je dosad držao Wayne Rooney iz Portugala 2004. godine.

Prvo uzbuđenja smo vidjeli u 6. minuti u šesnaestercu Hrvatske kada je Ferran Torres glavom spustio povratnu loptu za Kokea, no on iz dobre pozicije nije uspio zahvatiti loptu i uputiti udarac.

U 9. minuti Koke je iz slobodnog udarca ubacio za Azpilicuetu koji je s 15 metara u padu pucao glavom za laku obranu Livakovića.

Morata je četiri minute kasnije ostavio loptu za Sarabiju koji je pucao s ruba kaznenog prostora iskosa, ali je pogodio vanjski dio mreže.

Veliku priliku za vodstvo Španjolska je propustila u 16. minuti kada je Pedri izvanredno uposlio Kokea koji se ubacio iz drugog plana, no u situaciji 1 na 1 s Livakovićem vratar Hrvatske njegov pokušaj.

U 19. minuti Ferran Torres je odličnim ubačajem s desne strane na drugoj stativi pronašao Moratu čiji udarac glavom ispred gol linije blokira Vida kojeg je lopta tom prilikom pogodila u ruku, ali sudac Cekir i VAR nisu smatrali da se radi o kažnjivoj situaciji.

Hrvatska u vodstvo dolazi u 20. minuti nakon nevjerojatnog autogola Španjolaca. Pedri je s centra uputio povratno dodavanje za Unai Simona, a vratar Furije katastrofalno reagira i propušta loptu u vlastitu mrežu. Bio je to deveti autogol na aktualnom prvenstvu što je ista brojka kao na svim ostalim prethodnim europskim smotrama zajedno.

Rebić u 24. minuti na rubu kaznenog prostora pada nakon duela s Azpilicuetom, a sudac Cakir je samo odmahnuo rukom na njegovo traženje kaznenog udarca.

U istoj minuti Modrić je uposlio Vlašića koji se pored Erica Garcije izborio za udarac s osam metara iskosa koji je završio u vanjskom dijelu mreže. Kovačić je u 26. minuti dobro pucao s dvadesetak metara, a lopta je prohujala iznad grede.

Gaya je u 37. minuti nakon kombinacije iz kornera puca s više od dvadeset metara udaljenosti, a lopta se na putu prema golu odbija od Azpilicuete te odlazi pored gola.

Već minutu kasnije Španjolska je došla do izjednačenja. Nakon gužve pred vratima Hrvatske Gaya je snažno pucao s desetak metara iskosa, njegov udarac Livaković brani, ali na odbijenoj lopti je najbrži Sarabija koji ju je zakucao pod gredu. Dalić je tom prilikom iskazao ljutnju prema Rebiću koji je u trenutku izjednačenja bio van igre kako bi promijenio kopačke.

Koke je u 43. minuti snažno pucao s dvadesetak metara, ali u njegovom pokušaju nije bilo dovoljno preciznosti pa je lopta prošla pored stative.

Minutu kasnije Juranović je dobrim ubačajem tražio Petkovića na prvoj stativi, no Unai Simon je bio bliži toj lopti. U posljednjoj minuti prvog dijela Modrić je odličnim okomitim dodavanjem u priliku izbacio Rebića, a vratar Španjolske je na vrijeme izašao s gol crte te je na 17 metara prvi došao do lopte.

Posljednji udarac u prvom dijelu pripao je Španjolskoj nakon što je Morata iz okreta sa 17 metara pucao visoko iznad gola.

Dalić je u poluvremenu u svlačionici odlučio ostaviti Petkovića, a priliku je dobio Kramarić.

Španjolska je u vodstvo došla u 57. minuti kada je s lijeve strane Ferran Torres odlično ubacio u peterac, a tamo je iz drugog plana došao Azpilicueta koji je pored Gvardiola zakucao loptu glavom iza leđa Livakovića. Bio je to njegov prvijenac za Furiju.

Rebić je u 66. minuti loše pucao s ruba kaznenog prostora nakon što su mu priliku priredili Vlašić i Brozović. Bila je to njegova posljednja akcija na utakmici obzirom da ga je potom zamijenio Oršić.

Samo minutu kasnije nakon odlične kombinacije Modrića, Vlašić i Gvardiola potonji je pucao sa sedam metara, a Unai Simon sjajno reakcijom spašava svoju mrežu. Bila je to jako dobro prilika za Vatrene da ponovno dođu u rezultatski egal.

Morata je u 72. minuti nakon kombinacije iz slobodnog udarca zatresao mrežu Livakovića, ali gol zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Brozović je minutu kasnije tražio kazneni udarac nakon što je lopta u ruku u kaznenom prostoru pogodila Kokea dok je bio na podu, a Cakir je samo veznjaku Hrvatske zbog prosvjeda pokazao opomenu.

Novi gol Španjolske vidjeli smo u 77. minuti kada se u strijelce upisao Ferran Torres. Njega je zaboravljenog od hrvatske obrane na desnoj strani napada dugim dodavanjem pronašao Pau Torres, a on se sjurio pored Gvardiola i u situaciji 1 na 1 matirao Livakovića.

Novu priliku za Španjolsku vidjeli smo u 84. minuti kada je Olmo bio u situaciji 1 na 1 s Livakovićem, a on brani njegov pokušaj loba.

Vatreni su rezultat smanjili minutu kasnije kada je Modrić povratnom loptom tražio Budimira, a iz velike gužve u petercu loptu je preko gol linije na koncu poslao Oršić.

Hrvatska do izjednačenja i produžetaka dolazi u 92. minuti kada je Oršić odlično s lijeve strane ubacio za Pašalića, a on je natrčao iz drugog plana te je glavom s pet metara poslao loptu u gol Španjolske.

Oršić je u drugoj minuti produžetka prihvatio jednu odbijenu loptu te je snažno pucao s ruba kaznenog prostora, ali za malo je bio neprecizan.

Kramarić je do gola mogao doći u 96. minuti kada je pucao sa sedam metara, a vratar Španjolske sjajno spašava svoju mrežu.

Španjolska je uzvratila dvije minute kasnije preko Olma koji je pucao s desetak metara iskosa, no u posljednji trenutak njegov pokušaj je blokirao Vida.

Furija do četvrtog gola i novog vodstva dolazi u 100. minuti kada je Olmo s desne strane ubacio za Morata, a on se pored Brekala izborio za loptu te je potom snažnim udarcem pod gredu matirao Livakovića.

U 102. minuti udarcem sa 17 metara je zaprijetio Kramarić za novu obranu Simona.

Minutu kasnije Španjolska ponovno dolazi do gola. Asistent je ponovno bio Olmo, a ovaj put se u strijelce upisao Oyarzabal koji je pored Brekala uspio pronaći prostor da pošalje loptu iza leđa Livakovića.

U 106. minuti utakmice Pašalić je odlično uposlio Budimira, a on je s 15 metara gađao suprotni kut, a lopta je prošla tik uz vratnicu.

Dalić je u 114. minuti utakmice odlučio s terena povući i kapetana Luku Modrića koji je ispraćen ovacijama hrvatskih navijača na Parken stadionu, a priliku je dobio Ivanušec.

Morata je u 116. minuti pobjegao Ćaleti-Caru te je imao priliku doći do svog drugog gola na utakmici, ali obranom se iskazao Livaković.

Veliku priliku da se u upiše u strijelce imao je Olmo u 120. minuti kada je s desetak metara iskosa zatresao suprotnu vratnicu. Nedugo potom novu šansu imao je i Morata koji gađa vanjski dio mreže.

Furija je tako u napadačkom raspoloženju dočekala posljednji zvižduk suca Cakira nakon kojega je mogla početi s velikim slavljem.