Špikić zabio za vodstvo Dinama, Šego pogotkom na svoj rođendan donio bod Varaždinu

U prvoj utakmici programa 4. kola S/HNL-a Varaždin i Dinamo su u odličnoj atmosferi pred 7 132 gledatelja na stadionu Varteks odigrali neriješenih 1-1 (0-1). Varaždin je tako u trećem domaćem susretu u sezoni osvojio prvi bod, četvrti ukupno u četiri odigrana susreta, dok je Dinamo nakon tri pobjede upisao prvi remi i sada je na deset osvojenih bodova.

Čačić se u današnji prvenstveni okršaj odlučio ući s pet promjena u odnosu na početni sastav s kojim je (uz većinom podređeni položaj) stigao do 1-2 slavlja nad Ludogorecom u Bugarskoj ranije ovaj tjedan.

Goste je u vodstvo pogotkom u prvoj minuti nadoknade prvog dijela doveo Dario Špikić, a izjednačenje domaćinu donio je slavljenik Michele Šego koji je svoj 22. rođendan uveličao pogotkom u 63. minuti igre.

Uvodno se krenulo otvoreno s obje strane, prvu kakvu takvu prijetnju kreirao je Dinamo u 5. minuti kada je Petković pucao pored okvira, a domaćini su uzvratili na ulasku u 9. minutu kada je Teklić s desne strane napada poslije lijepog i uspješnog driblinga ‘donio’ loptu lijevo do Elezija čiji je udarac u okvir s osamnaest metara zagrijao Livakovića.

Nisu ‘Plavi’ dobro ‘namjestili nišane’ u ovoj fazi, nakon kratke kombinacije na lijevoj strani napada Ivanušec je na sedamnaest metara iskosa imao prosotra za udarac, gađao je gornji suprotni kut i zamalo prebacio okvir vrata.

Do prve pauze za osvježenje (23. minuta) nije se promijenio odnos na terenu, Dinamo je imao blagu dominaciju u posjedu, aktivno tražio prostor u posljednjoj trećini, ali u tome zahvaljujuć kvalitetnim defanzivnim linijama domaćih nije uspijevao. Kovačevićeva momčad se u ovom razdoblju jednom konkretnije probila do završnice, ali udarac Brodića lijevo iskosa s četrnaest metara završio je u bloku u 21. minuti, a odbijenu loptu s travnjaka je Herrera poslao daleko od okvira.

Nastavak je otvoren izmjenama. Čačić je u svlačionici ostavio Oršića, a uveo Emrelija, dok je Kovačević umjesto Pece i Brodića na teren poslao Kolarića i Šegu.

Odlično su varaždinski ‘Plavi’ otvorili drugo poluvrijeme. Velik je bio pritisak domaćina koji je prvo zaprijetio u 49. minuti kada je na ubačaj upravo Kolarića s desne strane napada u sredini na rubu peterca između Lauritsena i Moharramija, Šego došao do pozicije za udarac, ali glavom je bio neprecizan.

Dvije minute poslije veliku pogrešku napravio je Iranac koji je sa svoje pozicije dodao u sredinu gdje je sve pratio Šego te dodao desno za Elezija, a Makedonac je još jednom okušao sreću iz daljine, snažnim udarcem sa sedamnaest metara gađao je sami gornji suprotni kut i pogodio gredu!

Stalan je bio pritisak Varaždina u ovim trenucima. U 53. minuti je Elezi oduzeo loptu ispred Lauritsena (koji je zbog zakašnjelog starta i požutio) te dodao naprijed za Herreru koji je snažnim udarcem sa sedamnaest metara po sredini vrata natjerao Livakovića na paradu.

Dinamo se u drugom dijelu u igri prema naprijed ‘konačno ukazao’ u 58. minuti kada je Ivanušec s dvadesetak metara testirao koncentraciju Zelenike, odbio je domaći vratar njegov pokušaj u korner.

Odlična igra Varaždinu se isplatila u 63. minuti. Ba je u duelu s Petkovićem odnio posjed i povukao naprijed, a usprkos sporijem izlasku u polukontru lopta je preko Teklića došla lijevo do Herrere te su domaćini lijepim ‘prebrojavanjem’ i rasporedom otvorili prostor lijevo za usamljenog Šegu, a on je prekrasnim udarcem iz prve iskosa s četrnaest metara pogodio gornji suprotni kut za 1-1 i svoj prvoligaški prvijenac u dresu Varaždina, ukupno drugi pogodak u 20. S/HNL nastupu.

Čačić je na razvoj situacije na terenu reagirao zamjenama u 71. minuti, Bočkaja i Petkovića zamijenili su Baturina i Drmić, na što je domaći strateg odgovorio nekoliko minuta poslije uvevši Matu Stanića i Banovca umjesto Joze Stanića i Elezija.

Preuzeo je Dinamo kontrolu nad događanjima na terenu nakon ovih promjena, ali pravih izazova za Zeleniku nije bilo. Opasan pokušaj Mišića iz prekida u prvi kut mirno je obranio u 65., kao i Emrelijev udarac iz daljine u 77. minuti.

Velike su probleme gosti imali pri pokušaju izlaska iz posljednje trećine nakon pritiska domaćina u 86. minuti, uz trud Pellumbija lopta je došla do stopera Ba koji je snažno s dvanaest metara potegao pod gredu, ali Livaković je uspio odbiti u korner.

Generalno je Varaždin dosta ‘smirio igru’ u posljednjih petnaestak minuti i time ‘umrtvio igru’ gotovo potpuno što se prilika tiče, tek smo tijekom šest minuta nadoknade vidjeli ‘Plave’ koji su krenuli po pogodak ‘svim silama’, a najveću priliku imao je Drmić u četvrtoj minuti kada mu je na sedam metara istrčali Zelenika uspio ući u udarac te time sačuvati vrata i bod svoje momčadi.

Varaždin u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok bi Dinamov sljedeći prvenstveni izazov trebao biti najveći derbi hrvatskog sporta i okršaj s Hajdukom na Maksimiru, naravno, ukoliko se tijekom narednih dana ne ispostavi da je jedan od sudionika dvoboja predao zahtjev za odgodom istog zbog europskih obveza. Upravo su europske obveze ono što sljedeće čeka Čačića i ‘Plave’ koji u utorak doma brane prednost od 2-1 protiv Ludogoreca u okviru 3. kola kvalifikacija za Ligu prvaka.

Program ovog kola domaćeg prvenstva nastavlja se sutrašnjim okršajima Slaven Belupa i Šibenika u Koprivnici (18:55) te Istre 1961 i Osijeka u Puli (21:00).

U prvom susretu 4. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige Varaždin od 20 sati na stadionu Varteksa dočekuje Dinamo. Domaćini su u dosadašnjem tijeku prvenstva upisali domaće poraze od Slaven Belupa i Hajduka dok su u Puli svladali Istru 1961 dok su gosti na Maksimiru bili bolji od Lokomotive i Istre 1961, a u Koprivnici od Farmaceuta.

Varaždin u današnjem ogledu ne može računati na ozlijeđenog Škaričića, Stolnika i Vuka dok su gosti iz istog razloga bez Josipa Šutala, Theophilea i Bulata.

Srateg domaćih Mario Kovačević je u najavi za Varaždinske vijesti rekao: “Drago mi je da su pobijedili Ludogorec i čestitam Dinamu na pobjedi u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Dinamo je naš najbolji klub zadnjih godina i najteži mogući protivnik u ovom trenutku za nas, poslije Hajduka, ali to je Prva liga, nema slabe utakmice i znamo što nas čeka. Bit će to slična utakmica kao i protiv Hajduka. Teško je sada izanalizirati i raditi neke pripreme za Dinamo, jer njihov trener će nakon ove europske utakmice sigurno mijenjati, a vidjet ćemo koga će postaviti u sastav. Tko god da igra imaju 25-30 vrhunskih igrača tako da nas čeka teška utakmica i moramo biti na istoj razini kao i protiv Hajduka, s time da moramo biti puno koncentriraniji kada ćemo dolaziti u prilike, a u fazi obrani ne smijemo dozvoljavati takve situacije kao što je to bilo protiv Hajduka, ako želimo nešto napraviti protiv Dinama, a želimo. Cijenimo i poštujemo Dinamo, ali igramo kod kuće i dat ćemo sve od sebe da pokušamo doći barem do boda.”

Trener Plavih Ante Čačić je izjavio: “Čeka nas nastavak ligaškog natjecanja koje je za nas primarno i jako važno. Dinamo želi zadržati čelnu poziciju, a onda kad je to tako podrazumijeva se da u dinamici osvajanja bodova trebamo tražiti u svakoj utakmici trobod. Čeka nas izuzetno kvalitetan protivnik. Gledajući ove tri utakmice možda su oni i najveće iznenađenje prvenstva, govorim s aspekta prikazane igre, i u Puli i protiv Hajduka. Veseli me što će nas čekati takav domaćin, s ispunjenim gledateljstvom. To je dodatni motiv za moje igrače. Ponavljam, uz dužan respekt prema domaćinu mi moramo doći do željene igre koja će donijeti željeni rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Alen Jakšić (Solin) i Mateo Erceg (Benkovac) dok su za VAR zaduženi Zdenko Lovrić (Đakovo) i Hrvoje Radić (Split). Delegat susreta je Krešimir Glavnina (Prelog), suce će kontrolirati njihov šef Bruno Marić (Daruvar) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.