Sterling donio Engleskoj pobjedu protiv Hrvatske (VIDEO)

Hrvatska je porazom otvorila nastup na Europskom prvenstvu. Izabranici Zlatka Dalića su u 1. kolu skupine D pred 22.500 navijača na Wembleyju, od kojih je oko dvije tisuće bilo hrvatskih, poraženi od Engleske rezultatom 1:0 (0:0). Gordi Albion je do tri boda došao zahvaljujući pogotku Raheema Sterlinga u 57. minuti utakmice.

Osim poraza Vatrene uoči dvoboja s Češkom i Škotskom može zabrinuti i jalovo izdanje u napadu obzirom da tijekom 90 minuta igre nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti vrata Pickforda.

Zanimljivost uoči utakmice je bila činjenica da Engleska nikad nije pobijedila u prvoj utakmici na Euru u svojoj povijesti dok Hrvatska nikad nije izgubila.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić za ovaj susret zbog ozljeda nije mogao računati na Lovrena i Barišića dok u domaćem sastavu nije bilo Maguirea. Uobičajena uvertira u utakmicu bilo je izvođenje nacionalnih himni, a domaći navijači su tom prilikom izviždali Lijepu našu. Engleski igrači su u znak potpore pokretu Black Lives Matter kleknuli uoči početnog zvižduka dok su Vatreni ranije objasnili da se neće držati te prakse.

Engleska je zamalo zatresla mrežu Vatrenih u svom prvom ozbiljnijem napadu. Brzo su u 5. minuti odigrali akciju iz auta u kojoj je Trippier uposlio Sterlinga, a on je potom proslijedio loptu za Fodena koji se odlučio za udarac čim je ušao u šesnaesterac kojim je zatresao suprotnu stativu. Tome je pripomogao i blok Gvardiola.

U osmoj minuti Kane je odlično asistirao za Sterlinga, no u posljednji trenutak odlično je reagirao Ćaleta-Car koji je uspio izbaciti loptu u korner. Nakon ubačaja iz kuta do prilike za udarac iz poluvoleja sa 16 metara je došao Phillips, a Livaković se iskazao izvrsnom obranom.

Perišić je u 27. minuti loše zahvatio loptu nakon što ga je ubačajem s desne strane na rubu kaznenog prostora pronašao Vrsaljko.

Akciju Sterlinga u 42. minuti je na 17 metara rukom zaustavio Ćaleta-Car zbog čega je dobio žuti karton, a domaćin priliku da iz slobodnog udarca zaprijeti Livakoviću. Priliku za udarac je dobio Mount, ali živi zid je bio prevelika prepreka za njega.

Hrvatska je nakon početnog pritiska Engleska uspjeli umiriti igru tako da smo nakon prvih 45 minuta vidjeli samo šest udaraca prema golu, što je najmanje na Europskom prvenstvu u dosad odigranim utakmicama.

Nakon neopreznog povratnog dodavanja Trippiera u 50. minuti Pickford je pravovremeno istrčao s gol linije te je uspio doći do lopte prije Rebića. Modrić se u 55. minuti odlučio za udarac iz daljine koji je bez većih poteškoća obranio vratar Engleske.

Engleska u vodstvo dolazi u 57. minuti preko Sterlinga. Phillips se odličnim potezima oslobodio Gvardiola i Ćalete-Cara, a potom je idealno uposlio svog suigrača koji je sa sedam metara izbjegnuo blok Vrsaljka i svladao Livakovića.

Nova prilika za domaćina uslijedila je u 61. minuti kada je Mount ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi pronašao Kanea koji iz peterca ometen Gvardiolom nije uspio poslati loptu u mrežu. Pri tome se sudario sa stativom zbog čega mu je bilo potrebno ukazati pomoć.

Rebić je u 65. minuti primio odbijenu loptu, ali je s ruba kaznenog prostora loše pucao promašivši okvir gola. Dvije minute kasnije na suprotnoj strani Mount je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara gađao suprotne rašlje, a lopta je prošla malo iznad prečke.

Modrić je u 70. minuti iz kornera uposlio Brozovića na 17 metara, a njegov udarac iz poluvoleja nije bio dovoljno precizan. Perišić tri minute kasnije nije uspio doći do lopte u petercu nakon ubačaja Vlašića s desne strane. Walker i Pickford su uz male poteškoće ipak uspjeli otkloniti opasnost.

U 74. minuti nakon ubačaja iz slobodnog udarca odbijena lopta dolazi do Sterlinga koji iz dobre pozicije loše puca s desetak metara.

Posljednjih desetak minuta priliku u redovima Engleske je dobio i Jude Bellingham koji je tako sa 17 godina i 349 dana postao najmlađi igrač u povijesti Europskih prvenstava.

Engleska je do konca susreta bez većih poteškoća sačuvala stečenu prednost te je zasluženo upisala pobjedu na otvaranju Europskog prvenstva. Tek je u 95. minuti Pašalić imao šansu uputiti udarac s ruba kaznenog prostora, ali je loptu poslao visoko iznad gola.

U drugom susretu prvog kola skupine D Škotska će u ponedjeljak od 15 sati u Glasgowu odmjeriti snage s Češkom. U drugom kolu, koje je na rasporedu 18. lipnja, Vatreni će igrati protiv Češke, a Engleska će odmjeriti snage sa Škotskom.

Danas su na Europskom prvenstvu na rasporedu i dvije utakmice u skupini E. Austrija i Sjeverna Makedonija igraju od 18 sati u Bukureštu dok će Nizozemska od 21 sat u Amsterdamu ugostiti Ukrajinu.