Search
Close this search box.

Što će HNS napraviti da unaprijedi stanje u ženskom nogometu?

Da svojevrsna diskriminacija po spolu postoji u domaćem nogometu, najbolje se vidi po tome koliko domaći savez brine o ženskim prvenstvima i reprezentacijama, a koliko o muškima. Sustavno zanemarivanje koje je trajalo godinama dovelo je do toga da većina javnosti i dalje nema pojma o tome kakvi su rezultati ženske nogometne reprezentacije, a rijetko tko zna i koje sve lige postoje. To priznaju i u samom Hrvatskom nogometnom savezu jer kako njihov glasnogovornik Tomislav Pacak, kaže,:

– Sva ligaška natjecanja u Hrvatskoj su pod kontrolom HNS-a te je ujedno Savez i glavni sponzor kako u financijskom smislu tako i u marketinškom. U ovom segmentu natjecanja nailazimo na velike infrastrukturne probleme i nedovoljnu edukaciju kadrova koji rade na razvoju ženskog klupskog nogometa. Jedan od glavnih ciljeva u budućnosti je osposobljavanje kadrova koji će doprinijeti razvoju ženskog nogometa te ulaganje u infrastrukturu. U zadnje vrijeme klubovi potaknuti projektima HNS-a okreću se ulaganju i razvoju mlađih dobnih kategorija što je vidljivo povećanjem broja registriranih djevojčica.

Istina je da se negdje stvari pokreću, no i to je zasluga više entuzijasta koji u ženskom nogometu radu, nego što je to sustavan rad HNS-a, koji bi opet infrastrukturne probleme riješio – javnim novcem. Točnije, Pacak kaže da očekuju “veću podršku lokalnih samouprava te renomiranih klubova da u svoje razvojne projekte uključuju i rad sa djevojčicama što bi dovelo do još veće popularnosti ženskog nogometa u Hrvatskoj.”

Iako se u HNS-u vole pohvaliti da su “puno ko brod” i da odlično posluju, novca za ženski nogomet, čini se, nema. Iako bi po nekoj logici stvari bilo normalno, da ako već postoji krovna nogometna organizacija koja brine o razvoju svih segmenata ove igre, postoji redistribucija sredstava kako bi se razvoj dešavao ravnomjernije, kod nas vlada drugačija praksa. Dovoljno je samo sjetiti se koliko novca dobiju reprezentativci u muškoj kategoriji nakon plasmana na neko veliko natjecanje, iako već i u klubovima iz kojih dolaze zarađuju više nego pristojno. Istovremeno, dosadašnja je praksa bila takva da HNS nekom ženskom klubu u prosjeku pomogne s donacijom od 50 tisuća kuna koji se ionako vrate u HNS – naime, taj novac služi kako bi se pokrila cijena organizacije utakmice, dakle plaćanje sudaca, sutkinja, delegata i ostalih.

Ideja da se povežu “renomirani” klubovi iz muške kategorije s onim ženskim u načelu je sjajna, no ako se okrene već idući list tog plana dolazimo do spoznaje da domaćim prvoligašima i drugoligašima svakodnevno visi mač nad glavom – od neisplate plaće igračima, sve do prijetnji stečajem, gotovo su svakodnevne situacije i u, kako Pacak navodi, renomiranim klubovima.

Ipak, da nije sve crno, pokazuje i primjer ženskog reprezentativnog natjecanja, tamo se pomaci ipak vide. Po prvi puta u povijesti ženskog nogometa u Hrvatskoj okupljena selekcija U-15 što je korak naprijed, tako da sad imamo 4 reprezentativne selekcije :

A reprezentacija – izbornik Zvonko Kolak
U – 19 reprezentacija – izbornica Marija Margareta Damjanović
U – 17 reprezentacija – izbornik Davor Cvetković
U – 15 reprezentacija – izbornik Božidar Miletić

Također, kako navode iz HNS-a, Savez kroz svoj sustav obrazovanja kadrova brine o ovom segmentu te je prvi put u povijesti ženskog nogometa u Hrvatskoj u svoj program B licenciranja primio 14 djevojki – igračica koje bi trebale biti nositeljice razvoja ženskog omladinskog nogometa u klubovima na području Republike Hrvatske. U planu su i daljnja osposobljavanja ženskih kadrova na svim nivoima licenciranja za koja je zadužena Nogometna akademija HNS-a te sukladno tome i njihova afirmacija kako u klubovima tako i u reprezentativnim nivoima.Možemo se nadati da će se to i ostvariti. Tome bi trebali pomoći i razvojni centri za ženski nogomet, kojih bi trebalo biti 6 – Centar Zagreb – instruktori Davor Cvetković i Ivica Milković, Centar Split – instruktor Radoslav Tomas, Centar Rijeka – instruktor Ivan Mijolović, Centar Zadar – instruktor Božidar Miletić, Centar Osijek – instruktori Branka Juhas i Zvonko Kolak, Centar Varaždin – instruktor Hrvoje Goričanec.

Sve to bi trebalo pomoći da se ostvaren kratkoročni planovi koji sadrže – omasovljenje bavljenja ženskim nogometom, razbijanje predrasuda prema ženskom nogometu, uključivanje školovanog kadra i dostupnost informacija o ženskom nogometu.Popularizacija ženskog nogometa, barem kada je o inicijalnim planovima riječ, zasad ne izgleda previše ambiciozno.

– Kroz godine 2013./14. I 2014./15. održani su brojni festivali kojima je primarni cilj popularizacija ženskog nogometa. Festivali su održavani u svim velikim gradovima širom Republike Hrvatske te je kroz program festivala u protekle tri godine o ženskog nogometu informirano oko 3000 djevojčica. – poručuje Pacak. Odnosno, tisuću djevojčica godišnje, a to je brojka jednaka onoj koliko djevojčica pohađaju dvije zagrebačke gimnazije. No, Pacak se ne predaje:

– Prilikom istih osnovnim školama, klubovima i raznim institucijama donirane su velike količine nogometnih rekvizita i opreme. Za 2016. godinu planirano je sedam velikih festivala diljem Hrvatske te će se i tom prilikom svi koji sudjeluju (škole, klubovi…) nagraditi nogometnom opremom. Projekt dnevnih kampova je osmišljen da se primarno odrađuje u osnovnim školama te mu je jedan od osnovnih zadataka približiti ženski nogomet kako nastavnicima, profesorima i ravnateljima tako i djeci i njihovim roditeljima. Prilikom održavanja istih HNS je nagrađivao škole koje su bili suorganizatori sa opremom koja je bila potrebna za kasnije izvođenje nastave. U budućnosti HNS će podržavati i financirati ovakav oblik promocije ženskog nogometa u svrhu što većeg broja registriranih djevojčica te razbijanja predrasuda o ženi nogometašu. – zaključuje glasnogovornik HNS-a.

Ipak, na naš upit o točnim financijskim izdvajanjima za te aktivnosti, precizan odgovor nismo dobili. Turniri, dvoranska prvenstva i pokretanje malonogometnih liga su dobrodošlo osvježenje, no čini se kao kap u moru u odnosu na veličinu problema. Gdje je tu, prije svega znatnija financijska pomoć klubovima na sustavnoj razini kao i promocija u medijima na nacionalnoj razini? Bez toga, pomaci će biti mali i teški.

Veljko Tomić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter