Sudačka komisija: Kulušić i VAR napravili pogrešku dosudivši kazneni udarac za Osijek

Komisija nogometnih sudaca Hrvatskog nogometnog saveza objavila je analizu suđenja 22. kola HT Prve lige. Prema njima suci su najveću pogrešku napravili na srazu Osijeka i Hrvatskog dragovoljca kada je Dario Kulušić nakon intervencije VAR-a u 50. minuti dosudio kazneni udarac za Bijelo-plave iz kojeg je Bohar goste doveo u vodstvo od 1:2. U toj situaciji Frigan je nakon ubačaja iz kuta nogom zakačio Miereza prilikom njegova udarca glavom kojim je zatresao prečku.

U ostalim spornim situacijama komisija je zaključila da je VAR opravdano intervenirao na utakmici Gorice i Hajduka nakon čega su Bili dobili kazneni udarac te im je priznat pogodak, sudac Kulušić prema njima s pravom nije dosudio kazneni udarac za Osijek nakon što je igrač Hrvatskog dragovoljca u prvom poluvremenu u vlastitom šesnaestercu igrao rukom, pohvalili su i procjenu Duje Strukana koji nije pokazao na bijelu točku nakon pada riječkog ofenzivca Princea Ampema na rubu kaznenog prostora Lokomotive dok su situaciju u kojoj je Ademi startao na igrača Istre 1961 netom prije nego što je sudac Zdenko Lovrić dosudio kazneni udarac za Plave ocijenili kao izazovnom, ali da se ipak ne radi o jasnoj i očitoj pogrešci zbog koje je trebao reagirati VAR.

Cjelokupna analiza 22. kola HT Prve lige:

GORICA – HAJDUK

Glavni sudac: Tihomir Pejin. Pomoćni suci: Marjan Tomas i Anto Marić. VAR sudac: Fran Jović.

35. minuta: Ispravna odluka kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (kažnjiva igra rukom) nakon opravdane intervencije VAR suca slijedom jasne i očite pogreške suca utakmice.

57. minuta: Neispravna procjena prvog pomoćnog suca (kažnjivo zaleđe). Sukladno protokolu činjeničnom odlukom VAR sudac ispravno korigirao odluku pomoćnog suca (pogodak).

HRVATSKI DRAGOVOLJAC – OSIJEK

Glavni sudac: Dario Kulušić. Pomoćni suci: Goran Perica i Vice Vidović. VAR sudac: Igor Pajač.

34. minuta: Ispravna procjena suca utakmice, “nema prekršaja“ kažnjive igre rukom kad branič Hrvatskog dragovoljca, unutar vlastita kaznenog prostora, sam sebe pogađa loptom u ruku koja se nalazi u potpuno prirodnom položaju za tu prirodu kretnje tijela.

50. minuta: Neopravdana, neočekivana VAR  intervencija. U ovakvim incidentima ne očekujemo upotrebu VAR tehnologije jer ista inicira neispravnu odluku suca utakmice “kazneni udarac“ (važna pogreška VAR suca i suca utakmice).

RIJEKA – LOKOMOTIVA

Glavni sudac: Duje Strukan. Pomoćni suci: Bojan Zobenica i Alen Jakšić. VAR sudac: Dario Bel.

62. minuta: Ispravna odluka vrlo dobro pozicioniranog suca “nema prekršaja“ unutar kaznenog prostora Lokomotive. U razmatranjima pravila nogometne igre vidljivo je da branič na prirodan i dozvoljeni način “prvi igra loptom“, a posljedični lagani kontakt s napadačem nije prekršaj.

ISTRA 1961 – DINAMO

Glavni sudac: Zdenko Lovrić. Pomoćni suci: Goran Pataki i Nikola Kečkiš. VAR sudac: Dario Bel.

53. minuta: Ispravna odluka suca utakmice, kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (prekršaj gaženja). Incident koji prethodi odluci kaznenog udarca, kad je došlo do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre 1961 izvan kaznenog prostora, izazov je koji, temeljem smjernica PNI i implementacije VAR tehnologije, ne smatramo “jasnom i očitom pogreškom“ i, sukladno navedenom, ne očekujemo intervenciju VAR sobe.

78. minuta: Neispravna odluka suca utakmice kazneni udarac. Incident unutar kaznenog prostora Istre 1961, kad napadač Dinama neosporno igra loptom prije braniča Istre 1961, ali nakon toga “pada prije kontakta sa suparnikom i bez kontakta sa suparnikom“, nije prekršaj. Izazov s navedenim razmatranjima u interpretaciji pravila nogometne igre smatra se pokušajem “iznuđivanja“ prekršaja i podložan je obaveznom izdavanju disciplinske mjere. Nakon opravdane intervencije VAR suca sudac utakmice ispravno je promijenio prethodnu odluku.