Sudačka komisija: Varaždin svladao Istru iz nepostojećeg penala, duel Ljubičića i Marine definiran kao “vrlo lagani kontakt tijelima”

Komisija nogometnih sudaca Hrvatskog nogometnog saveza objavila je ‘analizu’ 2. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige. Stručnjaci Saveza izdvojili su svega dvije situacije, jednu s utakmice Istre 1961 i Varaždina u kojem su gosti slavili rezultatom 1-2 zahvaljujući pogotku Igora Postonjskog iz kaznenog udarca u 83. minuti, a upravo tu odluku suca Frana Jovića komisija je označila kao dvostruku pogrešku.

Drugi detalj koji je komisija stručno prokomentirala s javnošću jest duel na utakmici u Koprivnici gdje je Dinamo svladao Slaven Belupo rezultatom 1-5, a ‘analize vrijedna’ bila je situacija iz 27. minute kada je na ubačaj iz kuta Mario Marina pao u šesnaestercu poslije duela s Robertom Ljubičićem.

Taj dvoboj, koji je i sudac Patrik Kolarić okarakterizirao nedovoljnim za najstrožu kaznu, komisija je opisala kao “vrlo lagani kontakt tijelima”.

Sudačka analiza 2. kola SuperSport Hrvatske nogometne lige

ISTRA 1961 – VARAŽDIN

Glavni sudac: Fran Jović. Pomoćni suci: Hrvoje Radić i Luka Pušić. VAR sudac: Zdenko Lovrić.

1. minuta: Napadač Varaždina u suparničkom kaznenom prostoru, nakon što je igrao loptom, inicira (traži) kontakt sa suparničkim vratarom, naglašava intenzitet kontakta i vrlo teatralno pada na travnjak. Razmatranjima PNI-e ovakav način pokušaja izigravanja PNI-e smatra se simulacijom ili pokušajem prevare suca utakmice koji je neispravno procijenio izazov i dosudio kazneni udarac. Pravilno razmatrajući incident VAR sudac opravdano intervenira pozivajući suca na OFR pregled snimke. Sudac utakmice nakon OFR pregleda snimke potvrdio je svoju prethodno donesenu odluku i dvostruko pogriješio.

SLAVEN BELUPO – DINAMO

Glavni sudac: Patrik Kolarić. Pomoćni suci: Ivan Mihalj i Luka Pajić. VAR sudac: Marin Vidulin.

1. minuta: Sudac utakmice ispravno je procijenio incident unutar kaznenog prostora Dinama – “nema prekršaja“. Vrlo “lagani“ kontakt tijelima između braniča Dinama i napadača Slaven Belupa, razmatranjem PNI, ne smatra se izazovom dostatnim za dosuđivanje prekršaja (kaznenog udarca).

Analiziranu situaciju s utakmice Slaven Belupo – Dinamo možete pogledati na sljedećoj poveznici (vrijeme – 5:40), a s utakmice Istra 1961 – Varaždin ovdje (vrijeme – 6:20).