Svjetski prvaci turnir otvorili slavljem protiv Njemačke u Münchenu (VIDEO)

U drugoj utakmici prvog kola skupine F aktualni svjetski prvaci Francuzu su u Münchenu rezultatom 1-0 (1-0) svladali Njemačku.

Do prva tri boda na turniru Francuzi su stigli zahvaljujući autogolu Matsa Hummelsa u 20. minuti okršaja, a izabranicima Didiera Deschampsa nakon intervencija sudaca nisu priznata dva pogotka u drugom dijelu.

Podsjetimo, u prvoj utakmici skupine Portugal je u Budimpešti svladao Mađarsku golovima Raphaëla Guerreira (84.) i Cristiana Ronalda (penal 87., 92.).

Uvodno su izabranici Joachima Löwa bili ti koji su kontrolirali događanja na terenu, no osim bezopasnog pokušaja Hummlesa nakon ubačaja iz kuta nismo svjedočili konkretnim dolascima i događajima u posljednjim trećinama, pa je tako jedino spomena vrijedno iz ovog dijela susreta činjenica da je španjolski sudac Del Cerro Grande već u 7. minuti pokazao žuti karton Kimmichu zbog čvršćeg ulaska u duel s Hernándezom.

Negdje od 15. minute Francuzi su konkretnije izgledali u igri prema naprijed. Prvo je u 16. minuti nakon ubačaja iz kuta Pogba na petercu dobio skok u duelu s Rudigerom, no iz odlične pozicije nije uspio loptu zahvatiti glavom te ista od njegovog ramena odlazi preko okvira vrata.

Samo minutu poslije Mbappé se na lijevoj strani napada oslobodio čuvara Gintera te s petnaest metara pucao prizemno, ali neprecizno, pa je Neuer uspio odbiti loptu daleko od svojih vrata.

Bilo je evidentno da njemački reprezentativci imaju sve više problema u obrani, a taj trenutak dominacije Francuzi su uspjeli iskoristiti u 20. minuti kada stižu do rezultatske prednosti. Poslije ubačaja sa strane na desnoj strani napada, Pogba prekrasnim dodavanjem igra lijevo u prostor za Hernándeza, on snažnim ubačajem iz prve u sredini traži Mbappéa ispred kojeg je Hummels koji u pokušaju otklanjanja opasnosti loptu zakucava u gornji lijevi kut za 1-0 ‘Pijetlova’. 32-godišnji Hummels ovim raspletom upisao se u povijest njemačkog nogometa kao prvi reprezentativac ‘Elfa’ koji je postigao autogol na EURO turnirima.

Nijemci su nakon primljenog pogotka ‘agresivno’ tražili što brže izjednačenje, ali osim dva izborena (i neiskorištena) slobodna udarca u opasnoj zoni nisu uspjeli stvoriti više problema kompaktnim suparnicima. Tek u 38. minuti, poslije nekoliko nespretnih reakcija Francuza, Gnabry uspijeva ‘progurati’ loptu u sredinu gdje je na dvanaest metara nečuvan na udarcu Gündoğan, no veznjak Cityja lošim udarcem poslao je loptu pored desne vratnice.

Poluvrijeme je u konačnici okončano bez udarca Nijemaca u okvir (šest prema vratima), a vrijedi istaknuti i da je Rüdiger u 45. minuti prošao bez sankcija za ‘Suarez manevar’, kada je s leđa pokušao ugristi Pogbu (?!).

Prvi su u nastavku zaprijetili Francuzi. Polukontru je u 52. minuti odlično otvorio Mbappé, koji je fantastičnim dodavanjem vanjskim dijelom kopačke lijevo u prostor otvorio Rabiota, on se sjurio prema petercu i udarcem s šest metara pogodio vanjski dio bliže vratnice!

Dvije minute poslije veliku priliku ima Njemačka. Poslije ubačaja s lijeve strane napada na drugoj je strani na sedam metara na trenutak usamljen Gnabry, no udarcem iz prve šalje loptu malo, malo preko okvira vrata. Istog igrača Kimmich je u 57. minuti lijepim dodavanjem ‘izbacio’ u jedan na jedan s Llorisom, no francuski vratar uspio je na šest metara koljenom odnijeti loptu u okršaju s njemačkom ‘desetkom’ i otkloniti opasnost po svoja vrata.

U 67. minuti Mbappé prima loptu lijevo, fantastično si stvara prostor za udarac i s petnaest metara pogađa suprotni kut, ali slavlje Deschamsovih igrača brzo je prekinuto zbog opravdano označenog zaleđa mladog Francuza. Šteta, bio bi to prekrasan pogodak 22-godišnjeg napadača.

Njemačka je bila ta koja je u drugom dijelu konstantno imala posjed i aktivno tražila prostor za konkretniju prijetnju prema vratima Llorisa, ali Francuzi su jednostavno prekvalitetno igrali u fazi obrane, pa je njihov vratar i dalje bio bez ozbiljnog posla. U 78. minuti još jedna polukontra formalnih domaćina, Benzema je praktički napucao loptu daleko u prostor, za većinu nogometaša to bi vjerojatno bila nedostižna lopta, ali Mbappé čudesnim trkom ostavlja 32-godišnjeg Hummelsa, ulazi u šesnaesterac, gdje autor jedinog pogotka na susretu ipak fantastičnim uklizavanjem s leđa odnosi loptu i spriječava prijetnju prema vratima Neuera! Prosvjedovali su Francuzi tražeći kazneni udarac, ali glavni sudac i VAR kolege ostali su nijemi.

U 85. minuti ponovno nepriznat pogodak Francuske. Ovu kontru začeo je Pogba otvaranjem Mbappéa desno, on je nesebično poslužio Benzemu lijevo, no pogodak napadača Real Madrida u konačnici je VAR provjerom opravdano poništen zbog zaleđa asistenta.

Do kraja okršaja, sedam minuta sudačke nadoknade, nije bilo promjena rezultata, ali ni konkretnih prijetnji za vratare te su tako Francuzi stigli do prvog slavlja na turniru.

Francuzi u sljedećem kolu putuje u Budimpeštu na sraz s Mađarskom, dok će Njemačka u Münchenu dočekati Portugal. Program 2. kola turnira otvara se sutrašnjim okršajima Finske i Rusije u Sankt Peterburgu (15h), Turske i Walesa u Bakuu (18h) te Italije i Švicarske u Rimu (21h).