Hrvatska nakon preokreta i uz dva gola Kramarića pobijedila Kanadu (VIDEO)

Hrvatska je upisala prvu pobjedu na ovosezonskom Svjetskom prvenstvu. Nakon remija s Marokom u drugom kolu skupine F izabranici Zlatka Dalića su na Khalifa International stadionu u Ar-Rayyanu bili bolji od Kanade rezultatom 4:1 (2:1).

Vatreni su do pobjede došli nakon preokreta obzirom da su Kanađani u vodstvo došli već u drugoj minuti utakmice kada je mrežu zatresao Alphonso Davies koji se tako upisao kao prvi strijelac u povijesti ove nacije na svjetskim smotrama. U završnici prvog dijela Hrvatska u samo osam minuta dolazi do preokreta i to zgodicima Kramarića i Livaje. Novi pogodak Kramarića vidjeli smo u 70. minuti dok je konačan rezultat u 94. postavio Majer.

Hrvatska je tako uoči posljednjih 90 minuta u skupini preuzela vrh ljestvice obzirom da ima isti broj bodova kao i Maroko, ali bolju gol razliku. Za siguran plasman u osminu finala Vatrenima je u četvrtak potreban barem bod protiv Belgije. U protivnom ovise od sraza Maroka i Kanade u kojem potonji nemaju šansu za prolazak grupe.

Loš početak susreta za Vatrene. U 2. minuti susreta ispucavanje Borjana je otvorili obećavajući napad za Kanadu u kojem je Buchanan s desne strane ubacio za Daviesa koji se ubacio iz drugog plana te je sa sedam metara glavom matirao Livakovića. Bio je to najbrži gol u dosadašnjem tijeku svjetske smotre.

Kramarić se u 7. minuti driblingom oslobodio Laryea nakon čega je uputio centaršut, no Borjan je uz malu nesigurnost ipak uspio uhvatiti loptu.

U 21. minuti Kovačić je donio loptu u šesnaesterac do Livaje koji je ipak uspio pucati špicem, ali vratar Kanade je upisao obranu.

Dobra akcije Vatrenih u 26. minuti rezultirala je golom Kramarića, no pogodak nije priznat jer je asistent Livaja bio u zaleđu.

Nova akcija Hrvatske uslijedila je u 35. minuti kada je Kramarić uposlio Livaju, a njegov udarac s desetak metara u korner odbija Borjan.

Minutu kasnije izabranici Zlatka Dalića dolaze do izjednačenja. U ulozi asistenta je bio Perišić koji je Johnstonu gurnuo loptu kroz noge, a sa šest metara iskosa suprotnu malu mrežicu pogađa Kramarić.

Hrvatska do preokreta dolazi u 44. minuti nakon što se Juranović sjurio prema golu Kanade nakon čega je uspio gurnuti loptu kroz noge Vitorije do Livaje, a on je preciznim prizemnim udarcem sa 17 metara pogodio donji desni kut Borjanova gola.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Perišić je uposlio Kramarića koji je loše pucao s 18 metara poslavši loptu daleko od okvira gola.

Prva šansa u drugom dijelu pripala je Kanadi. U 49. minuti s dvadesetak metara je dobro pucao Osorio koji je netom prije ušao u igru, ali lopta je prohujala malo pokraj suprotne stative.

Hrvatska je do novog gola mogla doći u 54. minuti kada je Modrić s desne strane povratnim dodavnjem odlično uposlio Kramarića, ali njegov udarac s desetak metara brano golman Kanade.

Kanada uzvraća dvije minute kasnije kada je s dvadesetak metara dobro pucao David, a Livaković je uspio prebaciti loptu koja je išla pod samu prečku.

U 70. minuti Hrvatska dolazi do novog gola. Perišić je odlično proigrao Kramarića koji se pri primanju lopte oslobodio svog čuvara nakon čega je s desetak metara precizno pogodio suprotni kut za svoj drugi zgoditak na utakmici.

Hrvatska je veliku šansu za pogodak propustila u 78. minuti kada je Borjan obranio udarce Perišića i Brozovića.

U završnici susreta tempo je pao tako da smo novu zanimljivu situaciju čekali sve do 90. minute u kojoj je Petković ostavio loptu za Oršića, no u njegovom udarcu s dvadesetak metara nije bilo dovoljno snage da ozbiljnije zaprijeti Borjanu.

Na drugoj strani travnjaka u 93. minuti je iz daljine udarac okušao Hoilett, a lopta je prohujala malo pokraj bliže vratnice.

Konačan rezultat utakmice postavljen je u 94. minuti u kojoj se nakon pogreške Millera prema golu Kanade sjurili Oršić, a potom je nesebično uposlio Majera koji je još jednom zatresao mrežu Borjana.

Još jedan pogodak Hrvatska je mogla zabiti u posljednjem napadu kada je Oršić asistirao za Petkovića, ali njegov udarac završava u bloku.

Standings provided by Sofascore

Od 17 sati po hrvatskom vremenu na Khalifa International stadionu u Dohi počinje susret 2. kola skupine F Svjetskog nogometnog prvenstva u kojem će snage odmjeriti Hrvatska i Kanada.

Vatreni su u prvom kolu odigrali bez golova s Marokom dok su Kanađani nakon dobre predstave minimalno poraženi od Belgije.

U redovima Hrvatske probleme s ozljedama su proteklih dana imali Vida i Vlašić koji zbog toga nisu trenirali punim kapacitetom.

Izbornik Vatrenih Zlatko Dalić je u najavi između ostaloga rekao: “Kanađani imaju dobru i kvalitetnu reprezentaciju koja je to pokazala i protiv Belgija, koja im je teško parirala. Puno su trčali, uložili puno energije i truda. Po svemu su zaslužili više od poraza. Puno malih reprezentacija radi iznenađenja. Nema življenja na staroj slavi i vraćanja u prošlost, ovo je sadašnjost i tu moraš odgovoriti na pravi način. Možda je dobra priča da je SP u tijeku sezone, igrači su došli u pravoj formi i ovo je trkački i igrački dobra utakmica.”

Njegov kolega na klupi Kanade John Herdman je dodao: “Očekuje nas važna utakmica, spremni smo. Ovo je trenutak koji će nas definirati. To će odrediti ova utakmica. Vjerujemo u sebe, to je najvažnija stvar uoči takve utakmice. Hrvatska je top momčad, bit će to veliki test za nas.”

Glavni sudac utakmice je Andrés Matonte iz Urugvaja kojem će asistirati sunarodnjaci Nicolas Taran i Martin Soppi te Kevin Ortega iz Perua. U VAR sobi će pak biti Argentinci Mauro Vigliano i Gabriel Chade, Urugvajac Leodan Gonzalez i Juliom Bascunan iz Čilea.