Szczęsny se upisao u povijest EURO turnira, Slovačka svladala Poljsku u Sankt Peterburgu (VIDEO)

U prvoj utakmici skupine E Europskog prvenstva Slovačka je u Sankt Peterburgu rezultatom 1-2 (0-1) svladala Poljsku i tako stigla do svoje prve pobjede na otvaranju EURO turnira.

Dvoboj 21. i 36. reprzenetacije svijeta prema FIFA ljestvici tako je pripao potonjima, koji su do velikog slavlja stigli autogolom Wojciecha Szczęsnyog u 18. i pogotkom Milana Škriniara u 69. minuti. Poljaci su od 62. minute igrali s igračem manje jer je travnjak zbog dva žuta kartona morao napustiti Grzegorz Krychowiak, a pogodak nade za Sousinu momčad postigao je Karol Linetty svega tridesetak sekundi nakon otvaranja drugog dijela.

Svakako vrijedi istaknuti činjenicu da se nesretni Wojciech Szczęsny upisao u povijest Europskih prvenstava kao prvi vratar koji je postigao autogol na završnom turniru.

Iako su uvodno generalno Poljaci (aktivnom igrom) kontrolirali događanja na terenu, prvi konkretan udarac na susretu uputili su Slovaci u 15. minuti. Ondrej Duda se izvukao lijevo, primio loptu te u konačnici s lijevog ruba šesnaesterca pucao snažno malo, malo pored prve vratnice.

Nisu se Slovaci ‘ustručavali’ s većim brojem igrača ići u napad, što su konstantno radili i Poljaci, a takav pristup momčadi Štefana Tarkoviča se isplatio u 18. minuti. Napad njegovih izabranika krenuo je na desnoj strani gdje je ostalo šest slovačkih igrača kako bi odvukli obrambene linije protivnika i otvorili prostor lijevo gdje, naravno, lopta u konačnici relativno brzo i dolazi do Maka koji se s dvadeset i pet metara uz samu aut liniju uspio probiti pored Jozwiaka i Bereszynskog, gurnuvši potonjem loptu kroz noge sjurio se do osam metara, snažno potegao, pogodio prvu vratnicu, a lopta se u konačnici sretno po Slovake od Wojciecha Szczęsnyog odbija u mrežu za 0-1 formalnih gostiju. Nesretni Szczęsny ovakvim se raspletom upisao u povijest Europskih prvenstava postavši prvi vratar ikad koji je postigao autogol na završnom turniru.

Nije momčad Paula Souse nikako uspijevala konkretno zaprijetiti gotovo u potpunosti nezaposlenom Martinu Dúbravki. Uslijedio je period u kojem se s dvije prijetnje 31-godišnjem Juventusovom vrataru istaknuo Parmin veznjak Juraj Kucka, koji je prvo u 27. snažno potegao s ruba šesnaesterca i poslao loptu malo, malo iznad grede, a šest minuta poslije na ubačaj Petera Pekarika ponovno je Kucka taj koji prijeti, ovaj put je glavom s dvanaest metara poslao loptu u okvir, no siguran je u intervenciji bio Szczęsny.

U konačnici se ispostavilo da je to bilo i sve što smo (u vidu konkretnih prilika) vidjeli u prvih 45 +1 minuta. Slovačka je nakon uvodnog boljeg dojma Poljaka uspješno posložila svoje defanzivne redove, te u potpunosti onemogućila konkretnije protivničke dolaske u posljednju trećinu, dok je s druge strane Tarkovičeva ekipa imala (i pristojno) provodila ideju dolaska u napad, što je i rezultiralo njihovim boljim situacijama u prvom dijelu.

‘Orlovi’ do izjednačenja stižu nakon svega 28 sekundi igra u nastavku! Zbunjeni Slovaci loše su se obranili od prvog pokušaja protivničkog napada, a na drugi jednostavno nisu imali odgovor. Poslije serije odličnih kretnji i prelijepe akcije u završnici Klich igra lijevo u prostor za Rybusa koji povratnom na šest metara pronalazi Linettyja, a veznjak Torina mirno je loptu poslao u suprontni kut za 1-1 i brzu kapitulaciju do tada vrlo, vrlo sigurnih Slovaka.

‘Neprepoznatljivo’ su izgledali slovački reprezentativci u ovom razdoblju, no Poljaci nisu uspijeli do kraja iskoristiti period zbunjenosti suparnika, pa sve konkretno što vrijedi istaknuti iz ovog dijela okršaja jest prijetnja strijelca Linettyja iz 51. minute, no Dúbravka je njegov slabašan pokušaj iz odlične pozicije s osam metara mirno ukrotio.

Uspjeli su se Slovaci uskoro sabrati te je pred nama bila ravnopravna utakmica čiju je ravnotežu narušio Grzegorz Krychowiak, koji je u 62. minuti zbog gaženja Jakuba Hromade zaradio drugi žuti i isključujući crveni karton te ostavio svoju reprezentaciju s igračem manje.

Tarkovičevi igrači brojčanu nadmoć iskoristili su vrlo brzo, te su svega sedam minuta poslije stigli do nove rezultatske prednosti! Prvo je u 68. minuti Kuckin udarac uspio blokirati Rybus te je lopta tik uz vratnicu otišla u korner, a upravo iz tog ubačaja iz kuta minutu poslije Hamšik glavom s prve vratnice prosljeđuje loptu natrag na četrnaest metara gdje se odlično snašao Milan Škriniar, koji je nakon zahtijevnog primanja snažnim udarcem (pored tri igrača u bloku) uspio progurati loptu u donji lijevi kut za 1-2 svoje reprezentacije.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, Poljaci su bili ti koji su (iako brojčano inferiorni) dominirali i tražili pogodak kojim bi stigli barem do boda, no Slovaci su se bez ozbiljnijih problema uspijeli obraniti. Najbliže pogotku do kraja utakmice za Poljsku su bili Bednarek u 91. i Świderski u posljednjim sekundama, no prvi pokušaj otišao je pored vratnice, a udarac stopera uspio je obraniti Dúbravka

Večeras se u posljednjem terminu sastaju Španjolska i Švedska u Sevilli. Slovačka u drugom kolu ponovno igra u Rusiji gdje će biti formalni gost Švedskoj, dok će Poljska otputovati u Sevillu na sraz sa Španjolskom.