Težak poraz Rijeke na gostovanju kod AZ-a (VIDEO)

U utakmici drugog kola skupine F Europske lige AZ je u Alkmaaru rezultatom 4-1 (2-0) svladao Rijeku i tako, nakon slavlja protiv Napolija u prvom kolu, stigao do šest bodova poslije dva odigrana kola.

Pogotke za AZ postigli su Teun Koopmeiners iz kaznenog udarca u 6. minuti, Jesper Karlsson u 51., te Albert Gudmundsson koji se u listu strijelaca upisivao u 20. i 60. minuti. Jedini pogodak za Rijeku postigao je Sandro Kulenović na asistenciju Stjepana Lončara u 72. minuti za končanih 4-1.

Ravnopravan je bio uvodno odnos snaga na travnjaku, no momčad Arnea Slota do vodstva dolazi već u šestoj minuti. Desni stoper domaćih Hatzidiakos odigrao je iz vlastite polovice dugu loptu prema de Witu kojeg Velkovski blago povlači, no ruski sudac Sergej Ivanov odmah je pokazao na bijelu točku za AZ. Siguran izvođač bio je kapetan nizozemske momčadi, 22-godišnji Teun Koopmeiners.

Nakon primljenog pogotka nije došlo do promjene na terenu, AZ je igrao strpljivo, a Rijeka imala dovoljno vremena i prostora za kreiranje igre. U 12. minuti momčad Simona Rožmana je imala veliku priliku za izjednačenje. Ubačaj Štefulja s lijeve strane napada stigao je do Andrijaševića na petercu, u duelu s Koopmeinersom kapetan gostiju je ipak prvi na lopti te se ista od njegovog koljena u luku odbija prema okviru vrata, no fantastičnom reakcijom svoju mrežu netaknutom sačuvao je Marco Bizot.

Iako stanje na travnjaku nije izgledalo loše za Rijeku, u 20. minuti već je 2-0 za AZ. Midtsjo je s centra terena odigrao fantastičnu okomitu loptu u prostor između Velkovskog i Escovala, Gudmundsson bježi potonjem i udarcem s deset metara mirno matira Nevistića za povećanje rezultatske prednosti domaćina.

Imala je Rijeka posjed, evidentno su domaćini isti odlučili prepustiti protivniku te svoje prilike tražiti iz kontri i polukontri, no Rožmanova momčad bila je bezidejna u posljednjoj trećini. Upravo iz jedne odlično odigrane kontre u 42. minuti dobro je zaprijetio Karlsson, čiji nezgodan prizemni udarac s ruba šesnaesterca, na kišom natopljenom travnjaku, ipak uspijeva zaustaviti Nevistić.

Do kraja poluvremena, tri minute sudačke nadkonade, nije bilo uzbuđenja pred vratarima te se na odmor otišlo s dva pogotka prednosti za domaćina.

U 51. minuti AZ praktički rješava pitanje pobjednika. Ponovno kontra, Midstjo je odigrao kvalitetnu loptu lijevo za Karlssona koji vara Escovala i udarcem iskosa sa šest metara pogađa suprotni kut za 3-0 svoje momčadi.

Devet minuta poslije već je 4-0 za AZ. Izigrali su domaći u sredini protivnika i otvorili Koopmeinersa lijevo, a on preciznim ubačajem na drugu vratnicu pronalazi Gudmundssona koji udarcem iz prve s pet metara matira Nevistića za svoj drugi pogodak na susretu.

Rijeka do prvog pogotka u skupini stiže u 72. minuti kada je Lončar odigrao kvalitetnu loptu iza leđa domaćih braniča za Kulenovića, a napadač ‘Bijelih’ lijevom nogom prima, a desnom sa sedam metara matira Bizota za 4-1 i svoje ‘euro-prvijenac’ u dresu Rijeke.

Minutu poslije velika prilika za AZ, Aboukhlal je pobjegao lijevo i (dojam je) šutirao u suprotni kut gdje malo na loptu kasni dvostruki strijelac Gudmundsson, te lopta odlazi malo pored vratnice.

Kulenović je mogao do drugog pogotka na susretu u 89. minuti, Pavičić mu je dodao loptu desno u prostor, no snažnim udarcem napadač Rijeke šalje istu malo pored suprotne vratnice.

Rijeka u sljedećem kolu na Rujevici dočekuje Napoli, koji je u drugoj utakmici skupine slavio na gostovanju kod Real Sociedada rezultatom 0-1 (0-0).