Search
Close this search box.

Tko se to ušuljao u Premiership?

Bio je 27.travanj 2015. godine. Maleni Bournemouth igrao je domaću utakmicu protiv nekad standardnog člana elitnog razreda engleskog nogometa mdash; Boltona. Uvjerljivom pobjedom od 3mdash;0 i velikom invazijom navijača na teren ispričana je najljepša priča u klupskoj povijesti. Grad od 190 tisuća stanovnika počeo je slaviti prvi ulazak svojeg kluba u Premier ligu. Na takav uspjeh čekali su čak 125 godina, od svojeg osnivanja davne 1890.godine. Povijest kluba protkana je igranjima u nižim razredima engleskog nogometa, pretežno četvrtom i petom. Kao najveću pobjedu navijači sa ponosom ističu 1984.godinu i dvoboj u FA Cupu sa Manchester Unitedom. Hladno siječanjsko poslijepodne donijelo je 2mdash;0 pobjedu nad favoriziranim gostima. Zanimljivo je da je tada trener Bournemoutha bio Harry Redknapp. Posljednja dekada prošlog tisućljeća obilježena je skorim bankrotom kluba 1996.godine, kada su ga od propasti spasili navijači koji su sakupili potreban novac svega 15 minuta prije isteka roka za prikupljanje.

Skromna povijest kluba napokon je nadograđena prošle sezone osvajanjem Championshipa sa 90 bodova (bod ispred Watforda) te promocijom u elitni rang engleskog nogometa. No, put do toga bio je izrazito trnovit i težak. Da bismo to pričom potvrdili, vraćamo se u sezonu 2007/08. kada je klub je igrao League One (treća liga). Loše poslovanje unutar nekoliko sezona došlo je na naplatu te se klub nalazio na rubu provalije. Dug je bio nešto iznad 4 milijuna funti, a pošto nije bilo garancija da će se sanirati, FA je bio nemilosrdan i oduzeo im 10 bodova. Novonastala situacija dodatno je srozala ionako tanak bodovni konto te se klub morao suočiti sa ispadanjem u League Two. A kao dokaz da nevolja nikad ne dolazi sama, stigla je nova “čestitka” iz FAmdash;a: start u novu sezonu sa minusom od 17 bodova.

Stadion Bournemoutha

Rezultatski, sezona je počela očajno što je dovelo do čak dvije smjene na trenerskoj klupi. Druga smjena pokazat će se kao pun pogodak jer je na klupu dovela Eddiea Howea, bivšeg igrača popularnih Cherriesa, kako glasi klupski nadimak. 31mdash;godišnji Howe u nastavku prvenstva napravio je čudo te je doveo klub do 21.mjesta, što im je zajamčilo ostanak u ligi. Još bolje vijesti stigle su mjesec dana nakon toga, kada je objavljeno da klub preuzima konzorcij na čelu kojeg je bio Adam Murray. Sređene financije bile su poticaj u lovu na plasman u League One, što je i ostvareno u sezoni 2009/10. Uslijedio je trogodišnji boravak u 3.ligi, tokom kojeg je klub ostao bez trenera. U siječnju 2011.godine Howe je, nakon dugog odolijevanja ponudama, napokon pristao na odlazak iz matičnog kluba te se pridružio Burnleyu. Vratit će se u još jednom važnom trenutku, krajem 2012.godine, kada se Bournemouth nalazio u zoni ispadanja. I ne samo da ih je spasio od ispadanja, već je ekipu u nastavku prvenstva doveo do 2.mjesta i ulaska u Championship po prvi puta nakon 1990.godine. Sa odličnim igrama nastavili su i u drugoj ligi te su nakon 10.mjesta u sezoni 2013/14, osvojili 1.mjesto prošle sezone. Na taj su način dovršili strelovit uspon od četvrte do prve lige, uz usputnu prijetnju od bankrota.

Slike s proslave naslova prvaka

Klub za koji su prije nekoliko godina znali samo zagriženi fanovi otočkog nogometa (i pokoji kladioničar), danas ima jedan jedini cilj mdash; osigurati ostanak u Premiershipu. Razumljiv je to cilj jer klub financijski ne može parirati konkurentima iz lige. Momčad je procijenjena na svega 28.8 milijuna funti, gotovo dvostruko manje od druge najjeftinije ekipe mdash; West Bromwicha. Kako bi opstanak bio što dohvatniji, klub je odriješio kesu i doveo najskuplje pojačanje u svojoj povijesti. Za 7,9 milijuna funti iz Ipswicha je stigao Tyrone Ings, 22mdash;godišnji lijevi bek. Krilne pozicije pojačali su Christian Atsu (na posudbi iz Chelseaja), te Joshua King (besplatno stigao iz Blackburna). Od sve trojice očekuje se da postanu dio udarnih 11. Tamo ih već čeka stožerni igrač momčadi, 23mdash;godišnji napadač Callum Wilson, autor 20 golova i 13 asistencija u 45 drugoligaških nastupa prošle sezone. Jaka konkurencija biti će za poziciju između vratnica na koju pretendiraju Artur Boruc i Adam Federici, a trenutno je Poljak u boljoj poziciji. Stopersku poziciju pojačao je Sylvain Distin, no on je trenutno projektiran kao joker s klupe.

Što se tiče formacije, trener Howe preferira 4mdash;4mdash;2 taktiku koja odlično odgovara svim glavnim ovoljetnim pojačanjima, posebno čistim krilnim igračima poput Atsua i Kinga. U jačim utakmicama, posebno na gostujućem terenu, nije isključeno da momčad pređe na taktiku sa 5 veznjaka. Pripremne utakmice pokazale su solidnu formu. Tri pobjede protiv niželigaških otočkih ekipa, 2 remija protiv Nantesa i Hoffenheima, te minimalan poraz od Cardiffa.

Slike s proslave naslova prvaka

Posebno je zanimljiva priča stadion Bournemoutha. Originalnog naziva Dean Court, zbog sponzorstva će nositi naziv Vitality stadium. Sagrađen je 1910 godine na darovanom posjedu poznate gradske obitelji Dean, te ga je klub u znak zahvale odlučio nazvati po njima. 2001.godine stadion prolazi temeljitu rekonstrukciju te poprima današnji izgled. Sa svega 11700 mjesta, radi se o uvjerljivo najmanjem stadionu u ligi, jedinim koji ima kapacitet ispod 20 tisuća gledatelja.

Slike s proslave naslova prvaka

Vlasnik kluba je ruski biznismen Maxim Demin. Prvo je 2011.godine kupio 50% klupskih dionica, da bi 2013. kupnjom ostatka postao jedini vlasnik. Dosad je u klub uložio između 10 i 15 milijuna funti, što je smiješna cifra u odnosu na privatne vlasnike nekih od europskih velikana. Zanimljivost vezana za Demina je to što nikada nije dao nijednu izjavu za engleske medije. Interes za Bournemouth prenio mu je Eddie Mitchell, od kojeg je naknadno kupio preostalu polovicu klupskih dionica. Nakon što je Demin preuzeo 50% dionica, klub je u prvom idućem prijelaznom roku (siječanja 2012.) ostvario rekordan klupski transfer kupivši Matta Tubbsa za 670 tisuća funti. Do tog trenutka rekord je držao izvjesni Gavin Peacock i njegov transfer iz 1989.godine za 210 tisuća funti. Ako pogledamo cijelu povijest, klub je za samo 3 igrača isplatio više od milijun funti odštete. Najveći izlazni transfer bio je onaj Lewisa Grabbana u Norwich (2,6 milijuna funti), dok drugo mjesto drži dijete kluba, Danny Ings, kojeg su prije 4 godine prodali u Burnley za 800 tisuća funti.

Ove brojke samo su pokazatelj o kako je malenom klubu riječ, barem kada uzmemo u obzir ligu u kojoj se natječe i često prevelike cifre koje klubovi izdvajaju za pojačanja. Titulu najsimpatičnije ekipe lige Bournemouth zaslužuje i po tome što je njihovo poslovanje u skladu sa financijskim fairmdash;playem kojeg Uefa pokušava provoditi. Princip “troši koliko zaradiš” jedan je od onih koje priželjkuju mnogobrojni nogometni sladokusci, jer to je jedini način da se manjim klubovima pruži prilika da budu konkurentniji. Obzirom na sve navedeno, možemo samo poželjeti sreću Bournemouthu u njihovom debitantskom plovu Premiershipom. Naše simpatije definitivno su kupili svojom skromnošću.

Ivan Mušlek


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter