Tour de Ligue 1 – Dream team i sin legende (VIDEO)

Završili su prijelazni rok i transfer sage koje su Francusku stavile u centar zbivanja, točnije njezin glavni grad. PSG je uložio „brda i doline“ u dva igrača s kojima planiraju pokoriti cijelu Europu. Prošlog vikenda je bila reprezentativna stanka, pa je „dream team“ svoje predstavljanje imao ovog petka na gostovanju kod Metza. Derbi kola su odigrali Nica i Monaco koji je završio potpuno neočekivanim ishodom, a nakon pet odigranih kola imamo još četiri neporažene momčadi u Ligue 1.

Cavani, Neymar i Mbappé…

Kraj prijelaznog roka u Francuskoj je donio ono što se već dugo očekivalo, Kylian Mbappé je postao novi igrač PSG-a i poslije Neymara najskuplji nogometaš u povijesti. S nestrpljenjem smo svi iščekivali njegov debi u dresu novog kluba koji je bio odmah u petak na gostovanju kod Metza. Siroti Hinschberger i njegovi momci su u ovaj susret ušli bez bodova, a bilo je jasno da razlike neće biti ni nakon 90 minuta. Na odmor se otišlo s iznenađujućih 1-1, ali družina od zlata je ubacila u višu brzinu kada su se vratili na teren i na kraju slavili s visokih 1-5. Dva pogotka je postigao Cavani, a po jednom su se u strijelce upisali Neymar, Lucas i naravno Mbappé. Poprilično je Metzu odmogao njihov lijevi bočni, nekadašnji prvotimac Tottenhama, Assoue-Ekotto kada je pri rezultatu 1-1 zaradio izravan crveni karton radi poprilično oštrog prekršaja nad Mbappéom. Teško je očekivati da će itko u Francuskoj uspjeti zaustaviti Emeryjeve trupe.

Buđenje Nice ili kratkotrajni blijesak?

Subota u Francuskoj nije mogla bolje započeti nego utakmicom između Nice i Monaca. Momčad s Azurne obale u najnezgodnije je vrijeme dočekala aktualne prvake. Svega jedna pobjeda i čak tri poraza u prvenstvu te ispadanje iz Lige prvaka od Napolija su sigurno ostavili traga na igračima, ali izgleda da je sve to na njih djelovalo motivirajuće. Favoriziranom Monacu se na kraju dogodila repriza gostovanja u Nici iz prošle sezone kada su, kao i sada, kući otišli s porazom od 4-0. Obje utakmice je obilježio Balotelli sa svoja dva pogotka, a ovog vikenda su mu još „dali ruke“ Plea i mladi Igniatius Ganago. Kameruncu koji je ove godine napunio 18 godina je ovo bio debi u Ligue 1. U domaćim redovima je sjajan bio i Saint-Maximin, brzonogi krilni igrač koji je ovog ljeta došao u Nicu upravo iz Monaca. Favreova momčad bi sada trebala nastaviti s ovakvim predstavama ako želi ponoviti prošlu sezonu.

Angersova pretplata na neriješeno

St. Etienne i Angers, dvije ekipe koje su poprilično dobro ušle u novu sezonu i sada je bio red da međusobno odmjere snage. Već u 1. minuti momci u zelenim dresovima su slavili svoj pogodak za vodstvo. Postigao ga je Remy Cabella, njihovo najnovije pojačanje dovedeno posljednjeg dana prijelaznog roka. Nekada veliki talent i član legendarne Montpellierove momčadi iz 2012. godine je došao na posudbu iz Marseillea i odmah pokazao da će biti kvalitetna akvizicija. Ipak, Angers je poravnao pogotkom Manganija s 11 metara samo nekoliko minuta poslije. Do kraja su gosti u više navrata mogli doći do vodstva, ali okvir gola im to nije dopustio. Rijetko se vidi toliko pogođenih greda i vratnica od strane jedne momčadi. Na kraju podjela bodova, za Angers čak četvrta u pet odigranih kola te su i dalje neporaženi ove sezone.

E moj Rudi

Rennes je do ovog vikenda bio uz Metz jedina momčad bez pobjede, a čekalo ih je teško gostovanje u Marseilleu. Ni tamo situacija nije bila bajna jer su prije dva tjedna izgubili s čak 6-1 od Monaca, ali ovaj susret je trebao predstavljati povratak na pobjednički kolosijek. No, odmah je sve pošlo po krivu. Nakon samo dvije minute gosti su poveli sjajnim pogotkom Khazrija, a osam minuta poslije Bourigeaud je „bombom“ savladao Mandandu. Krivca je Garcia valjda vidio u desnom beku Sakaiju, iako su oba pogotka postignuta sa suprotne strane, pa ga je u 38. minuti izvadio iz igre. Gnagnon je u 70. minuti povisio da nedostižnih 0-3 i tu je bio kraj. Uspio je Sanson postići počasni pogodak, a u sudačkoj nadoknadi imao je Rennes priliku ponovno otići na tri pogotka razlike, ali Mubele je promašio jedanaesterac.

Geni su geni

Guingamp je izgubio na gostovanju kod Lyona s 2-1, ali vrijedi spomenuti njihovog jedinog strijelca na tom susretu. Radi se o 20-godišnjem Marcusu Thuramu, sinu legendarnog Francuskog braniča Liliana, nekadašnjeg igrača Monaca, Parme, Juventusa i Barcelone. Mladi Marcus je karijeru započeo u Sochauxu za kojeg je u posljednje tri sezone upisao 46 nastupa i pritom postigao svega 1 pogodak. Treba svakako napomenuti da je uglavnom ulazio s klupe, a tek prošle sezone je dobivao nešto više minuta. Ovo mu je bio 4. nastup za Guingamp, ali prvi u kojem je odradio svih 90 minuta. No, nije on jedini iz loze Thuram. Njegov 4 godine mlađi brat Khéphren član je mlađih uzrasta Monaca. Prava nogometna obitelj.

Rezultati 5. kola:

Lille – Bordeaux 0:0
Metz – PSG 1:5 (Riviere; Cavani, Mbappé, Neymar, Cavani, Lucas)
Nice – Monaco 4:0 (Balotelli (11m), Plea, Balotelli, Ganago)
Troyes – Toulouse 0:0
Strasbourg – Amiens 0:1 (Kakuta)
Montpellier – Nantes 0:1 (Diego)
Caen – Dijon 2:1 (Santini (11m), Yambere (ag); Marie)
St. Etienne – Angers 1:1 (Cabella; Mangani (11m))
Lyon – Guingamp 2:1 (Diaz, Fekir; Thuram)
Marseille – Rennes 1:3 (Sanson; Khazri, Bourigeaud, Gnagnon)

Standings provided by Sofascore LiveScore

Najava 6. kola

Najzanimljiviji susret 5. kola Ligue 1 će svakako biti onaj u nedjelju navečer kada se na Parku prinčeva sastaju PSG i Lyon. Obje momčadi su trenutno bez poraza, ali jasno je tko je ovdje favorit. Trio Neymar, Mbappé i Cavani je pokazao već sada na gostovanju kod Metza da će to dobro izgledati i juriš na titulu je jedino što dolazi u obzir. Tu bi trebali svi vrlo lako padati.
Marseille ima priliku malo doći sebi ukoliko savlada novog prvoligaša Amiens koji je na krilima Gaela Kakute upisao dvije uzastopne pobjede i popravio katastrofalan ulazak u sezonu. Bordeaux, još jedna momčad bez poraza, ide na goste uvijek neugodnom Toulouseu, a Monaco dočekuje Strasbourg u pravo vrijeme, taman da se vrate pobjedama.