Tour de Ligue 1: Igra se Ligue 1 i bez Monaca i PSG-a

Odigrano je ovog vikenda krnje 31. kolo francuske Ligue 1. Lorient je nakon dugo, dugo vremena upisao dvije pobjede u nizu i pomaknuo se sa posljednjeg mjesta koje je prepustio katastrofalnoj Bastiji. Nica je u derbiju kola nakon preokreta savladala Bordeaux, a Marseille je kiksom kod kuće protiv Dijona ostao bez lagano očekivane pobjede. Monaco i PSG su bili slobodni ovog vikenda jer su u subotu na rasporedu imali finale Coupe de la Ligue kojeg su osvojili Emeryjevi igrači visokom pobjedom 1-4. Strijelci su bili Lemar za Monaco, a Draxler, Di Maria i dvaput Cavani za PSG.

Novi poraz Nancyja

Završetkom reprezentativne stanke nastavila se Ligue 1 i na rasporedu je bilo njeno 31. kolo koje su otvorili Guingamp i Nancy. Gosti iz Nancyja su u posljednjih 8 utakmica uzeli samo 1 bod, a kako je iza njih tjedan proslave 50. rođendana kluba navijači su se sigurno nadali da će im za poklon osvojiti pokoji bod u ovom susretu i pobjeći iz opasne zone. S druge strane Guingamp se nalazi na sigurnoj poziciji po sredini ljestvice. Ispadanja su se spasili, a izlazak u europska natjecanja je teoretski moguć, ali teško da će do njega dogurati, pa mirno mogu sezonu privesti kraju. U samom susretu velikih razlika između ove dvije ekipe nije bilo do 27. minute kada je Nancy ostao s igračem manje. Diagne je nespretnim uklizavanjem pokosio Brianda, a sudac Miguelgorry mu je odlučio pokazati put prema svlačionici. Čini se da je odluka bila malo prestroga. Nakon toga gosti gotovo ništa više nisu napravili i samo se čekalo koliko će dugo izdržati bez primljenog pogotka. Uspjeli su do 59. minute kada je Salibur u priliku izbacio Privata, a ovaj riješio pitanje pobjednika. Napadač Guingampa nije igrao od siječnja radi ozljede i svojim trećim pogotkom ove sezone je pokazao da je potpuno spreman. Do kraja susreta mogli su domaćini puno uvjerljivije slaviti da nije bilo vratara N’Dy Assembea i vratnice. Najveću priliku je imao Briand u 70. minuti kada je ostao sam u petercu, ali čudesno je to zaustavio vratar Nancyja. Šteta po njegovu momčad što i drugi nisu bili na razini kao on. Loše za Nancy je i buđenje Lorienta koji je do nedavno bio već gotovo otpisan, pa će borba na dnu biti poprilično interesantna.

Kiks Marseillea

Još jednog davljenika, Dijon je čekalo neugodno gostovanje kod Marseillea ovog vikenda. No, za razliku od nekih svojih konkurenata oni su uspjeli iznenaditi i kući se vratiti s jednim, ali vrijednim bodom. Prije susreta u puno boljoj situaciji je bio Rudi Garcia jer je ponovno mogao računati na svog najboljeg strijelca Gomisa koji je od prve minute krenuo u vrhu napada i na lijevog beka Evru, ali on je svoje mjesto našao samo na klupi. Nakon odrađene suspenzije vratio se i vrlo važan veznjak Vainqueur, pa se očekivalo da će Marseille ovdje vrlo lako doći do sva tri boda. S druge strane Dall’Oglio je i dalje bio bez najboljeg igrača Dionya. Jedino u što se mogao uzdati je bila čvrsta obrana, a naprijed ako što prođe. Tako je na kraju i bilo. Kao što je bilo za očekivati Marseille je odmah napao, ali redom su udarci Thauvina, Payeta i Sansona završavali pored vrata. Nikako nisu uspijevali namjestiti nišan. I onda šok za sve posjetitelje Velodromea u posljednjoj minuti prvog dijela. Abeid je izveo korner, a Sertić je vrlo nespretnom reakcijom poslao loptu u vlastitu mrežu. Brzo nakon povratka s odmora Marseille je poravnao. Izborili su slobodan udarac na otprilike 30 metara od Reynetovih vrata, a loptu je namjestio Payet i sjajno pogodio. Nastavili su domaćini napadati u želji za osvajanjem tri boda, ali njihovi promašaji su gotovo smiješni bili. Mogao je Dijon još jednom šokirati na samom kraju susreta kada je Tavares pobjegao potpuno izgubljenom Sertiću i poslao loptu kroz noge vratara Pelea, no na sreću domaćina samo pokraj vrata. Potpuno je razumljiv bijes Rudija Garcije nakon ovog susreta gdje su svi očekivali lagana tri boda.

Bastia na dnu

Krizi Bastije jednostavno nema kraja. Ovog vikenda su s minimalnih 0-1 poraženi kod kuće od Lillea i pobjedom Lorienta su sada sami na dnu ljestvice. Na ovakve ishode utjecaj ima veliki broj izostanaka. Zbog kartona ovog vikenda pravo nastupa nisu imali Saint-Ruf i Nangis, a ozljedama su pokošeni Squillaci, Diallo i Boulaya. Neku puno kvalitetniju momčad bi pogodio ovoliki broj izostanak, a gdje neće Bastiju. Ovaj put im je bodove odnio De Preville svojim 8. prvenstvenim pogotkom. Izvrtio je Rosea i postigao, kako će se ispostaviti, jedini pogodak na utakmici. Mrki pogled trenera Almeide puno je toga govorio. Očito mu postaje jasnije da razloga za bilo kakav optimizam i nema baš. Ukoliko i u sljedećem kolu ne uspiju doći do pobjede protiv Dijona onda će to biti kraj za momčad s Korzike. Posljednji put su iz susreta izašli kao pobjednici još u prosincu.

Rennes zna samo za remije

Pred početak susreta Rennesa i Lyona trener gostiju, Bruno Genesio je vrlo optimistično zaključio da njegova momčad može dohvatiti Nicu i Ligu prvaka, ali nakon posrnuća ovog vikenda svima nam je jasno da je 4. mjesto njihov maksimum. A krenulo je sjajno za Lyon. Već u 5. minuti su mogli doći u vodstvo kada je udarac Dardera rukom zaustavio Bensebaini i dao priliku Lacazetteu da realizira kazneni udarac. Pri tom je branič Rennesa zaradio i izravan crveni karton, a sudac Gautier je ostao hladan na njegovo objašnjavanje da je rukom štitio glavu. Na Lyonovu žalost vratar Costil je pročitao njihovog najboljeg strijelca i uz pomoć vratnice zaustavio udarac. Novi problem za domaćine se javio pred kraj prvog dijela kada je radi ozljede teren morao napustiti Amalfitano. Naknadno je utvrđeno da je sezona za njega gotova. Brojčanu prednost je Lyon uspio iskoristiti u 53. minuti i doći u vodstvo. Morel je s lijeve strane poslao loptu u sredinu gdje ju je dočekao Cornet i savladao nemoćnog Costila. No, uspio se Rennes vratiti u 82. minuti kada je Mubele, koji je zamijenio ozlijeđenog Amalfitana, pogodio bliži kut vratara Lopesa. Malo je nedostajalo da dođe i do potpunog preokreta, ali Prcićev prvi udarac je zaustavio Lopes, a isti igrač je odbijenu loptu poslao pored vrata. Ovo je bio čak 13 susret Rennesa koji je završio bez pobjednika, a u posljednjih 11 prvenstvenih susreta imaju 9 remija.

Minimalne pobjede Loriena i Toulousea

Nakon sjajnog povratka u prošlom kolu kada su imali dva gola zaostatka i na kraju pobijedili Nancy i ovo kolo Lorient je uspio osvojiti nova tri boda. U goste im je stigao Caen koji u posljednje vrijeme igra poprilično loše, ali ima sreće što postoje i puno gore ekipe. Jedini pogodak na utakmici je postigao Moukandjo u 29. minuti nakon nespretnih reakcija braniča gostiju. Caen se nadao da će se uspjeti vratiti nakon 49. minute i isključenja Bellugoua, ali to im nije pošlo za rukom. Desetak minuta prije kraja se broj igrača na terenu ponovno izjednačio jer je Da Silva također dobio izravan crveni karton. Lorient je prije samo par kola već bio gotovo otpisan, ali dvije pobjede u nizu, nešto čega se ne sjećaju ni najzagriženiji navijači im vračaju šanse za opstanak.

Dolaskom Gasseta na klupu Montpellier se uzdignuo, ali u posljednje vrijeme sve više nalikuje periodu prije njega. Ovog vikenda su poraženi na svom terenu od Toulousea i sada 5 utakmica u nizu ne znaju za pobjedu. Pred početak susreta sudac Chapron nije dopustio gostima da nastupaju u svojoj garnituri dresova jer ju je smatrao previše sličnom onoj domaćina. Stoga su igrači Toulousea na teren istrčali u potpuno bijeloj kombinaciji, a sve je više nalikovalo kakvoj trening-pripremnoj utakmici. No, nije to previše smetalo Delortu koji je u 45. minuti postigao jedini pogodak na utakmici.  Montpellier se novim porazom ponovno vraća u donji dio ljestvice, a prije par kola su se nadali da je opstanak gotovo i osiguran.

Nakoulma pogađao iz dvojbenih situacija

Nantes i Angers su međusobni susret dočekali u vrlo dobrim formama. Ekipe koje su u nekoj od ranijih faza natjecanja bile bliže dnu nego sredini su u posljednje vrijeme dobrim igrama i pobjedama osigurale mirnu završnicu. Posebno se to odnosi na Nantes koji je dolaskom Conceicaoa na klupu doslovno poletio. Sve je mirisalo na zanimljiv dvoboj. No, nakon prvih 45 minuta mreže su mirovale i činilo da će nas razočarati, a onda je uslijedilo 10 minuta drugo dijela. Brzo je Nantes došao u vodstvo od dva gola razlike. Oba puta je loptu u mrežu poslao isti igrač, Prejuce Nakoulma. Prvo u 47. minuti, a zatim u 54. i to lijepim udarcem iz voleja u padu. Jedini problem je što se čini da je napadač Nantesa u obje situacije bio u zaleđu. Samo minutu nakon drugog pogotka Angers je smanjio. Visoko je skočio i udarcem glavom pogodio Diedhiou za 2-1. Jedino što su gosti do kraja susreta uspjeli još napraviti je ostati s igračem manje. Nekoliko minuta prije kraja Cissokho je nezgodno, otvorenim džonom startao na nogu Gilleta i zaradio izravan crveni karton. Sljedeće kolo Angers kod kuće dočekuje prvoplasirani Monaco, a na svom terenu su posljednji put poraženi u prosincu. Zanimljivo će biti za vidjeti hoće li uspjeti zaustaviti Jardimov stroj.

Balotelli poveo preokret Nice

Posljednji susret ovog kola je bio i najzanimljiviji, a odigrali su ga Nica i Bordeaux. Domaćini su ispali iz utrke za naslov, a Ligu prvaka su gotovo i osigurali, pa stoga mogu bez većih problema sezonu privoditi kraju. Za razliku od njihovih gostiju kojima opuštanja nema u lovu na Europsku ligu. Stoga je njihova želja za osvajanjem svih bodova bila očekivana. Pogotovo uzevši u obzir da Favre nije mogao računati na Bayssea, Pleu i friško ozlijeđenog Cypriena. Sve važne kotačiće njegove momčadi. Uspjeli su gosti i povesti vrlo rano, već u 9. minuti. Laborde je iskoristio pogreške u obrani Nice, izvozao Dantea i Le Marchanda, te snažnim udarcem loptu poslao kroz noge Cardinaleu u mrežu. Nije dugo trebalo čekati odgovor Nice. Toulalan je samo naizgled ušao snažno u Souqueta koji to iskoristio i više se bacio, nego bio srušen, te natjerao suca Bastiena da pokaže na bijelu točku. Siguran izvođač je bio Balotelli kojem je to 11 prvenstveni pogodak i izjednačio se sa Pleom. Do potpunog preokreta dolazi u 27. minuti kada Eysseric sjajnim udarcem savladava Carrassoa i dovodi svoju momčad u vodstvu, a poslije će se ispostaviti i do pobjede. U drugom dijelu je Bordeaux imao dvije vrlo dobre prilike za pogodak. Oba puta je u glavnoj ulozi bio Kamano i oba puta je neshvatljivo promašio. Prvo je prebacio prazna vrata s metra udaljenosti, a malo kasnije pucao pokraj vrata iz vrlo izgledne prilike za pogodak. Ovom pobjedom Nica je upisala 21 utakmicu kod kuće bez poraza u nizu.