Tour de Ligue 1: Najbolji teško do pobjeda (VIDEO)

Zgusnuo se raspored Ligue 1, pa će neke momčadi u tjedan dana odigrati čak tri utakmice. Tako su utorak i srijeda bili rezervirani za 24. kolo koje je prošlo bez velikih iznenađenja, ali vodeće momčadi su se morale namučiti da do njih ne dođe. Jedan susret, onaj između Bastije i Nantesa je odgođen radi snažne kiše koja je od terena napravila kaljužu gdje nisu postojali osnovni uvjeti za nogometnu igru. Francuzima odmora nema jer već danas kreće novo kolo, a teške noge možda rezultiraju nekim iznenađenjem.

Caen poklanjao golove Bordeauxu

Nastavlja Bordeaux s dobrim igrama u gostima i u ovom kolu. Žrtva je bio Caen koji je primio čak četiri pogotka. Sve je počelo u vrlo ranoj fazi susreta kada je Leborgne na neshvatljiv način pogriješio, a čini se i usmjerio susret u jednom smjeru. Rolan je iskoristio njegov poklon i doveo momčad u vodstvo. Na svog braniča se ugledao i vratar Caena Vercoutre koji je odlučio preuzeti glavnu ulogu. Do kraja je još tri puta išao po loptu u mrežu, a sigurno je mogao bolje reagirati kod udaraca Kamana za 2-0 i Plašila za konačnih 4-0. Kamano je postigao i treći pogodak. Tako se valjda svakome može dogoditi da jednu utakmicu bude heroj, a drugu tragičar. Sada je to doživio i iskusni vratar.

Monaco i PSG teško do pobjeda

Iako je Monaco pred gostovanje kod Montpelliera označen kao veliki favorit, što je bilo i normalno ukoliko se samo pogleda na igrački kadar i formu, ipak su se kući vratili s teško osvojena tri boda. Domaćinima u prilog nije išao niti podatak da protiv Monaca ne znaju za pobjedu čak 23 godine. Sjajno je krenulo gostima, pa su već u 21. minuti imali dva gola prednosti. Vodstvo im je donio Glik udarcem glavom nakon slobodnog udarca kojeg je izveo Lemar. Zakasnio je s boksanjem vratar Jourdren, pa je šaka završila u glavi sirotog Poljaka, ali valjda to ni ne osjetiš kada zabiješ gol. Prednost je povećao Mbappe sjurivši se prema vratima domaćina te je hladno kroz noge vratara poslao loptu u mrežu. Mladi Francuz (18 godina) je već označen budućnošću svoje zemlje, novim Henryjem, a od prve minute je krenuo umjesto Falcaa koji je dobio poštedu. Ali nakon odmora vidjeli smo buđenje Montpelliera. Nakon svega dvije minute drugog dijela smanjili su nakon kornera. „Zlatna ljevica“ Boudebouza je pogodila glavu stopera Hilton koji je loptu zakucao u mrežu. Hilton je ovim pogotkom postao najstariji strijelac u Ligue 1 u 21. stoljeću s 39 godina i 4 mjeseca. Dvije minute prije kraja Monaco je ostao s igračem manje kada je Jemerson zaradio drugi žuti karton, ali uz veliki napor Montpellier na kraju nije uspio poravnati.

Posljednji dvoboj koji smo gledali u utorak je bio onaj između PSG-a i Lillea. Parižani su već znali da pošto-poto moraju sva tri boda ostaviti na Parku prinčeva jer je Monaco do svojih došao malo ranije tog dana. Kao i njihovi glavni konkurenti za vrh u susret su ušli kao favoriti, a Lille u posljednje vrijeme igra dosta neuvjerljivo. Iznenadio je trener gostiju Collot sa sastavom u kojem su se nalazila čak tri napadača. Emery je uz izostanke Verrattija, Pastorea i Meuniera odlučio odmoriti Marquinhosa i Kurzawu, a priključio im se Rabiot koji nije oduševio u posljednja dva susreta. Tako su od prve minute krenuli iskusni Maxwell, Ben Arfa i povratnik Di Maria. Odlično su se gosti držali sve do 70. minute kada primaju gol. Kishna je vrlo efektno i nesretno po svoju momčad prebacio loptu na drugu stativu koju je uputio u kazneni prostor Di Maria iz slobodnog udarca. Tamo ju je dočekao Cavani i više ramenom nego glavom poslao u mrežu. Sve je izgledalo dobro za domaćine do „žute minute“ njihova vratar Areole koji je prevario Bautheaca, ali odugovlačeći izgubio loptu i De Previlleu ponudio da riješi prvenstvo što je ovaj prihvatio i poravnao na 1-1. I uistinu je izgledalo da će Monaco pobjeći na pet bodova razlike. Na sreću PSG-a to se još nije dogodilo. Igrala se treća minuta nadoknade kada je nakon dva obijena udarca jedan došao do Lucasa kojem nije bilo teško poslati loptu u prazna vrata. Uslijedilo je veliko slavlje domaćina, a bijes, ogorčenost i lov za pomoćnim sucem kod gostiju jer se Brazilac nalazio u zaleđu. Najžešći je bio vratar Enyeama koji je zaradio i žuti karton. Na kraju ipak zaslužena pobjeda PSG-a koji je imao 20 udaraca, a Lille svega 4. Jedino ostaje žal što tri boda nisu osvojena bez sudačkog poguranca.

Bez pobjednika u Angersu i Lorientu

Jedinu utakmicu bez golova su nam priuštili Angers i Rennes, a gostima iz Bretagne je to već četvrti neodlučen susret u nizu. Nakon tri 1-1 evo sada i 0-0. Svakako najzaslužniji za ovakav rasplet su vratari. Posebno se u nekoliko situacija istaknuo vratar gostiju Costil, ali siguran je bio i njegov kolega s druge strane Michel. Pet minuta prije kraja susreta Rennes je ostao s igračem manje nakon što je Ludovic Baal vrlo neopreznim prekršajem zaradio izravan crveni karton.

Dva potpuno različita poluvremena smo gledali u susretu između Lorienta i Toulouse. Prvo je u potpunosti pripalo gostima koji su na odmor mogli otići i s tri pogotka razlike. Poveli su u 26. minuti nakon što je sjajno Trejo proigrao Delorta koji pogađa za 0-1. Delort je ovu zimu došao iz Tigresa gdje se zadržao niti pola godine i pokazuje se kao pravo pojačanje. Dvije utakmice, dva pogotka. Do kraja prvog dijela dvaput se kapetan Toulouse Braithwaite mogao upisati u strijelce, ali jednom se ispriječila vratnica, a drugi put je loptu s gol crte očistio Peybernes. Nakon odmora kao da gledamo neku sasvim drugu utakmicu, drugih momčadi, igrača. Lorient kreće furiozno i poravnava u 60. minuti preko Marveauxa. Samo zahvaljujući vrataru Lafontu Toulouse uspjeva zadržati bod do kraja i spriječiti domaćine da dođu do potpunog preokreta.

Lyon razbio Nancy

Nakon dva vezana poraza Lyon se iskalio na Nancyu i kući ga poslao s četiri gola u mreži. Nije mogao Genesio računati na Tolissoa i Ghezzala koji su u prošlom kolu zaradili crvene kartone, te na ozljeđenog Rafaela, ali nije im predstavilo to veliki problem. Poveli su preko Valbuene koji je samo koji trenutak ranije zatražio izmjenu. Kakav će pogodak biti nego klasični Valbuenin s lijeve u suprotnu stranu. Tri minute poslije već je 2-0, a za to je zaslužan Fekir. Umjesto Valbuene u igru je ušao Depay i obilježio drugo poluvrijeme. Prvo je izborio kazneni udarac kojeg je sigurno izveo Lacazette, da bi se zatim i sam upisao u strijelce i postavio konačnih 4-0. Ono što može veseliti pristalice Lyona je jako dobra predstava Depaya od kojega se puno očekuje i nastavak Lacazetteove golgeterske forme (19 prvenstvenih golova). Također, čini se da ozljeda Valbuene nije teže naravi.

Metzu derbi začelja

Derbi začelja su odigrali Metz i Dijon, a domaćini su pokazali da pobjeda protiv Marseillea nije bila slučajna pa su i ovo kolo tri boda ostavili kod kuće. Prvi dio je završio bez pogodaka, ali nakon samo jedne minute drugoga Metz je došao u vodstvo preko Sarra. Posljednjih pola sata je Dijon morao odraditi s igračem manje jer je Loties zaradio drugi žuti karton što im je dodatno otežalo situaciju. Nedugo nakon toga domaćini povisuju na 2-0, a u glavnim ulogama su opet Sarr koji je izborio jedanaesterac i sigurni izvođač Diabate. Malijac se pokazuje kao sjajno pojačanje i u četiri utakmice je postigao tri pogotka. Interesantno će biti za vidjeti što  će trener Hinschberger napraviti sa svojim napadom sada kada se oporavio najbolji strijelac Erdinc, koji će od njih dvojice dobiti prednost ili će pokušati i s dva napadača. Ovom pobjedom je Metz izašao iz opasne zone, ali opuštanja im nema. Što se Dijona tiče izgledalo je da će držati sigurnu poziciju, no s nekoliko loših predstava u posljednje vrijeme i oni će morati voditi borbu za opstanak.

Prvi poraz St. Etiennea u ovoj godini

Poraz od Monaca u posljednjem kolu je probudio Nicu i odmah je Favreova momčad došla do pobjede. U goste im je stigao St. Etienne koji je posljednji prvenstveni poraz upisao još u prosincu, ali ovo kolo su razočarali. Pobjeda je mogla biti i uvjerljivija od samo 1-0 da su igrači Nice bili uspješniji u završnicama, što se posebno odnosi na Pleu. Ispostavilo se da je utakmica bila riješena već u 7. minuti kada je Cyprien udarcem kao iz topa pogodio. Nije ništa mogao tu vratar Moulin koji i dalje sjajno mijenja ozlijeđenog Ruffiera. Bio je to veznjaku Nice šesti prvenstveni pogodak, a njegovoj momčadi čak deseta pobjeda kod kuće i dalje su uz PSG jedina momčad Ligue 1 koja ne zna za poraz na svom terenu. Nakon nekoliko kikseva u posljednjim kolima ovom pobjedom ostaju u trci za prvo mjesto koje im i dalje bježi tri boda.

Gomis i Payet za povratak pobjedama

Poraz od Metza nije dobro sjeo treneru Marseillea Rudiju Garciji koji je pred susret s Guingampom uputio kritike svojim igračima i poručio im je da u ovom kolu za njih ne postoji ništa drugo osim pobjede. Nakon dugo vremena na raspolaganju je imao oporavljenog Lassanu Diarru koji je krenuo s klupe i ušao u igru dvije minute prije kraja, ali Evra je još ozljeđen, pa je njegovu poziciju lijevog beka zauzeo Doria, inače stoper. Gostima je od prve minute krenuo drugi najbolji strijelac Salibur kojeg nije bilo u susretu protiv Caena radi trakavice oko njegova transfera u Hull koji je na koncu i propao. Izgleda da je trenerova kritika pozitivno djelovala na igrače, pa je Marseille poveo u 26. minuti preko Gomisa kojem je to 14 pogodak ove sezone u Ligue 1. Povisili su 15-ak minuta prije kraja pogotkom Payeta iz slobodnog udarca. Putem je lopta pogodila glavu Bilasa koji je bio u živom zidu i na taj način prevarila vratara Johnssona, ali svejedno jako lijep pogodak. Prvi je ovo Payetov pogodak iz slobodnog udarca u Ligue 1 nakon sedam godina. Nisu uspjeli gosti do kraja ništa više napraviti osim upisati treći prvenstveni poraz u nizu, a ove godine još ne znaju za pobjedu.