Tour de Ligue 1: Neizvjesnost na vrhuncu (VIDEO)

Umjesto da postaje sve jasnija, kako se sezona bliži kraju situacija u Ligue 1 dodatno se komplicira. Momčadi koje su prije par tjedana bile već otpisane i prekrižene počele su se buditi, pa borba za ostanak postaje sve neizvjesnija. Lorient je upisao treću pobjedu u nizu, Bastia je slavila u derbiju kod Dijona, Caen se porazima strmoglavio na ljestvici. Što se tiče vrha, tamo je situacija također napeta, ali vodeće tri momčadi nastavljaju s kontinuitetom pobjeda.

Nice na Balotellijev pogon

Jedini susret Ligue 1 odigran u petak bio je između dviju ekipa koje su ga dočekale u vrlo dobroj formi. Lille je četiri prvenstvena susreta bio bez poraza što im je ponajbolji niz ove sezone, a o formi Nice ne treba nešto puno govoriti. Domaćinima, momčadi Francka Passija, su nedostajala vrlo važna dva braniča, Soumaoro i Baša, a Lucien Favre novih problema što se tiče igračkog kadra nije imao. Dovoljni su mu oni stari izostanci (Plea, Cyprien i Baysse).

Ono sve najvažnije u ovom susretu se dogodilo tijekom prvih 45 minuta. Lille je iznenađujuće poveo u 14. minuti pogotkom Amadoua čiji se udarac odbio od Pereire i prevario Cardinalea. No, slavlje domaćih je kratko trajalo, a glavni krivac je bio Mario Balotelli. Talijan je tri minute nakon Amodouova pogotka na asistenciju Eyserrica sjajno plasirao loptu u Enyeaminu mrežu. Situacija u kojoj bi netko drugi zatvorio oči i opalio iz voleja, pa kud puklo da puklo. Ali nije Mario kao drugi. Minutu prije odlaska na odmor pogodio je još jednom. Enyeama je obranio udarac Pereire, tragičara kod prvog pogotka na utakmici, ali na pravom mjestu se našao Balotelli i odbijenu loptu poslao u praznu mrežu. Bio mu je to 12. prvenstveni pogodak ove sezone, a prvi put zatresao je mrežu i u gostima. Imao je Lille do kraja nekoliko prigoda, ali vratar Nice, Cardinale je sve uspio zaustaviti.

Subašić vadio Monaco

Malo je nedostajalo da Monaco posrne ovog vikenda na gostovanju kod Angersa. Bilo je ovo krštenje novog imena stadiona Angersa koji je nedavno nazvan po Raymondu Kopi, legendarnom francuskom nogometašu koji je upravo iz ovog kluba krenuo u nogometnu povijest.

Jardim je malo izmijenio sastav s ciljem odmaranja nekih prvotimaca za susret s Borussijom Dortmund, pa su na klupi završili Sidibe, Lemar i Mbappe. Umjesto njih su od početka krenuli Toure, Dirar i Falcao koji se nakon dugo vremena vratio u početni sastav. Nije bilo ovo prvi put da se trener Monaca malo poigrava sa sastavom, ali nakon dugo vremena smo gledali prvoplasiranu momčad lige u podređenom položaju. Angers ih je potpuno iznenadio i može se slobodno reći nezasluženo izgubio. Najveću priliku je imao Diedhiou u prvom dijelu kada je izašao jedan na jedan sa Subašićem, ali ponajbolji vratar Ligue 1 ga je iskusno čekao i na kraju pročitao njegovu nakanu. Prije njega u dva navrata je zaprijetio Ekambi, ali i on je bio neuspješan. U drugom dijelu se Monaco trgnuo i uspio doći u vodstvo u 61. minuti pogotkom Falcaa na asistenciju Dirara. Desetak minuta poslije su mogli gosti i povisiti vodstvo, ali u razmaku od svega koju minutu vratar Angersa, Letellier se iskazao s nekoliko sjajnih intervencija. Jednako tako je reagirao i na samom kraju susreta kada je zaustavio Tourea u vrlo izglednoj prilici, ali jedini udarac koji nije uspio zaustaviti presudio je susret.

Lagana pobjeda Bordeauxa

Uvjerljivo je Bordeaux slavio kod kuće protiv Metza s visokih 3-0, ali po onome što smo vidjeli moglo je vrlo lako biti još više pogodaka. Već u 14. minuti je Malcolm pogodio za 1-0, a u 29. minuti Kamano je umalo postigao gol kola, ali njegov udarac je odsjeo na gredi. Na istom mjestu je završio i udarac Cohadea kojem je malo nedostajalo da poravna rezultat pred odlazak na odmor. U drugom dijelu je sve bilo riješeno u dvije minute. U 50. je Assou-Ekotto srušio Malcolma u kaznenom prostoru, a siguran izvođač jedanaesterca je bio Vada. Isti igrač se dvije minute poslije još jednom upisao u strijelce. Laborde je ukrao loptu Diagneu, pronašao Vadu, a ovaj postavlja konačnih 3-0. U debeloj sudačkoj nadoknadi kao da Assou-Ekottou nije bilo dovoljno što je skrivio jedanaesterac, pa je laktom udario Ounasa koji je smetao živom zidu i zaradio izravan crveni karton. Bordeauxu su ovom pobjedom i kiksom Lyona nade za osvajanje 4. mjesto porasle.

Caen nastavlja s lošim rezultatima

Montpellier je slavio u gostima kod Caena s 0-2 i to mu je bila tek druga gostujuća pobjeda ove sezone. Domaćinima u prilog nije išao poveći broj izostanaka, ali napadački trio je bio na raspolaganju treneru Garandeu i treći utakmicu u nizu zakazao. Izgledalo je prije nekoliko kola da će Caen sigurno privesti sezonu kraju, no posljednjim rezultatima su si dobrano pogoršali situaciju. S druge strane Montpellieru je ovo bila prva pobjeda nakon pet utakmica. Gosti su poveli u 49. minuti pogotkom Sessegnona, a konačan rezultat je postavio dvije minute prije kraja Nanitamo Ikone. Mogao je Caen u 67. minuti poravnati, ali Karamoh je neshvatljivo promašio prazna vrata sa svega nekoliko metara.

Bastia još sanja ostanak

Pravi derbi začelja su odigrali Dijon i Bastia, dvije ekipe koje bi sljedeće sezone vrlo lako mogli gledati u Ligue 2. Ovog puta je momčad s Korzike uspjela osvojiti tri boda što im je posljednji puta uspjelo još tamo u prosincu. Poveli su u 17. minuti preko Crivellija, ali desetak minuta poslije glavom pogađa Lees Melou i utakmicu vraća na početak. Do pobjedonosnog pogotka Bastia dolazi u 58. minuti nakon slobodnog udarca. Sjajno ga je izveo Ngando, lopta je završila na gredi, a najbolje se snašao kralj crvenih kartona Cahuzac i poslao ju bez većih problema u mrežu. Ovom pobjedom Almeidine nade za opstanak se ponovno bude.

Veliki uzlet Lorienta

Kakav su šok ovog vikenda doživjeli Lyon i svi njegovi navijači. Autsajder Lorient je došao na gostovanje gotovo bez ikakvih nada, a kući se vratio s visokom pobjedom 1-4. Prvi put je Lyon primio toliki broj golova na svom novom stadionu. Odlučio je trener domaćih Genesio malo izmijeniti sastav pred utakmicu Europske lige protiv Besiktasa koja ga čeka u četvrtak, ali to mu se na kraju obilo o glavu. Tako su Valbuena i Lacazette, dva najbolja igrača, krenula s klupe. Ali dobro je počeo susret za Lyon jer su poveli u 28. minuti pogotkom Tolissoa. Gosti su uspjeli poravnati tri minute prije odlaska na odmor uistinu prekrasnim pogotkom Warisa, a pravi šok je uslijedio u 49. minuti kada je Marveaux pogodio za 1-2. Vidio je Genesio da nema ovdje šale i poslao je u igru Valbuenu i Lacazettea, ali nisu mu puno pomogli. Do kraja susreta dva puta se u strijelce još upisao Moukandjo kojem je kod drugog pogotka sve namjestio vratar Lopes poklonivši mu loptu. Bila je ovo treća pobjeda Lorienta u nizu kojem je u nekim prijašnjim utakmicama nedostajalo malo sreće. Veliki preokret protiv Nancyja kojim je krenuo ovaj mini niz je bio prekretnica, a ostanak u ligi ponovno postaje moguć. Izgleda da je Casoni napokon uspio uhvatiti Kairosa, boga sretnog trenutka, za taj njegov čuperak i nije ga spreman pustiti. Od svih boraca za goli život Lorient svojom igrom najviše zaslužuje nastaviti ganjati loptu po terenima Ligue 1 i sljedeće sezone.

Prva pobjeda Nancyja nakon dva mjeseca

Još jedan davljenik, Nancy, uspio je iznenaditi i s visokih 3-0 savladati Rennes, pretplatnika na neodlučene rezultate u posljednje vrijeme. Kroz cijeli prvi dio domaćini su dominirali što se vidi i u statistici prema kojoj gosti nisu uputili niti jedan jedini udarac u prvih 45 minuta. U tom periodu smo vidjeli jedan pogodak koji je postigao u 11. minuti Dale. U drugom dijelu se Rennes probudio, ali jedino je Nancy dolazio do pogodaka. Oba je postigao Dia u 51. i 65. minuti. Posebno je lijep bio onaj drugi kada je lobovao vratara Costila. Napao je Rennes nakon tih primljenih pogodaka, ali nekoliko pokušaja je uspješno zaustavio N’Dy Assembe. Uspio je Nancy ovom pobjedom napustiti opasnu zonu, no do kraja je u igri još dosta bodova, a razlika među klubovima na dnu je jako mala.

Proslava 80. rođendana bez pogodaka

Jedina dva susreta koja su završila bez pobjednika su odigrana u nedjelju. Toulouse i Marseille odigrali su susret na kojem nismo vidjeli niti jedan pogodak. Najzaslužniji za to su vratari Lafont i Pele koji su uspješno zaustavljali pokušaje Payeta, Gomisa i Vainqueura s jedne, te Delorta, Braithwaitea i Jeana s druge strane. Na kraju je podjela bodova bila realan ishod, a samo šteta što nismo vidjeli pokoji pogodak. Zanimljivo je bilo vidjeti igrače Toulousea koji su u ovom susretu nastupili u retro garnituri dresova povodom 80. rođendana kluba. Nažalost nisu uspjeli obradovati navijače, koji su napunili stadion, pobjedom, pa da slavlje bude i veće.

Podjela bodova u St. Etienneu

Remijem Marseillea i porazom Lyona St. Etienne je imao priliku eventualnom pobjedom protiv Nantesa kod kuće dodatno im se približiti na ljestvici, ali na kraju su se morali zadovoljiti osvojenim bodom. Da je cijeli susret bio poput prvog dijela vrlo vjerojatno bi ostali i praznih ruku. Gosti su poveli u 15. minuti pogotkom Nakoulme nakon što ga je u priliku izbacio Kačaniklić. Od posljednjih sedam pogodaka Nantesa napadač iz Burkine Faso ih je postigao čak pet. Do izjednačenja je skoro došlo u 30. minuti nakon slobodnog udarca kojeg je izvrsno izveo Saivet, ali izdužio se Dupe i uspio krajnjim naporom sačuvati prednost svoje momčadi. U istom napadu su tražili domaćini igranje rukom Gilleta u vlastitom šesnaestercu prilikom primanja lopte, ali sudac Turpin je ostao nijem. Probudio se St. Etienne u drugom dijelu i već u 57. minuti su skoro došli do pogotka. Dubois je poklonio loptu Hamoumi, ali ovome je pobjegla previše u kut i iz nezgodne pozicije pogađa samo vratnicu, iako je imao prazna vrata. Trud im se ipak isplatio u 70. minuti kada Corgnet, igrač koji je ušao u igru ranije, najviše skače i glavom šalje loptu u mrežu nakon ubačaja M’Benguea. Na kraju podjela bodova, kao i u onoj prijašnjoj utakmici izgleda kao sasvim realan ishod. Nešto slično se i očekivalo od ovih dviju momčadi.

Uvjerljiva pobjeda PSG-a

Posljednji susret 32. kola Ligue 1 bio je onaj između PSG-a i Guingampa. Emeryju je sada ostalo u igri samo prvenstvo i bez kalkulacije ulazi u svaki susret jer ukoliko ne uspije do kraja sustići Monaco ovo je potpuno promašena sezona. Pogledom na sastav koji je istrčao na teren očekivala se lagana i uvjerljiva pobjeda PSG-a. Ipak, Guingamp je dosta dugo uspijevao odolijevati napadima domaćina, no kada je pao prvi pogodak drugi su se kao po traci nastavili. U 56. minuti je Kerbrat pogrešno dodao, a lopta se odbila od Matuidija do Cavanija koji ju je sjajno iz prve poslao u sredinu Di Mariji. Argentinac je lagano prebacio vratara Johnssona i pogodio za 1-0. Svega četiri minute poslije već je 2-0. Rabiot je proigrao Cavanija koji vara jadnog Kerbrata i povisuje prednost svoje momčadi. Isti igrač u 71. minuti nakon asistencije Di Marije još jednom postiže pogodak, a konačnih 4-0 u drugoj minuti nadoknade postavlja Matuidi. Nije uspio Guingamp još jednom ove sezone iznenaditi PSG kao što su učinili u prosincu kada su kod kuće slavili s 2-1. Parižani sljedeće kolo idu na gostovanje kod Angersa gdje je malo nedostajalo da prvoplasirani Monaco posrne. Možemo slobodno reći da ako se ne vrate kući s tri boda prvenstvo je gotovo.